Charmante klootviool Tienerliefde Lees mee met cle boekenredactie Die jongens doen zich sloer voor, maar zijn kwetsbaar OP HET NACHTKASTJE recensies SLUIPEND GIF Geïnspireerd door deze zaak schreef Corine Hart man de uitstekende psychologische thriller Sluipend gif (Cargo, €20), over Jacq, een vrijwillig ster die de koffie rond brengt in verzorgingshuis De Horizon. Zij woont in Bronkhorst en is ge trouwd met Gijs, een klootviool eerste klas, maar voor de buiten wereld een charmante en innemende kerel. Gijs heeft meer interesse voor de waterstanden van de IJssel dan voor de noden van zijn vrouw. Ze komt alleen van pas als hij ie mand zoekt om zijn frus traties over zijn ontslag op te kunnen botvieren. In het bijzijn van anderen mag hij haar graag klei neren. Uiteindelijk is Jacq de intimidaties van Gijs meer dan zat en besluit ze dat ze dezelfde koers moet varen als haar Franse naamgenote. Gijs moet de pijp uit. Met trefzekere dialogen en scherp oog voor het leven in een soms benau wend IJsselstadje vertelt Hartman een indringend verhaal vanuit meerdere perspectieven. Het boek zou niet misstaan op de shortlist van de Gouden Strop. Peter Kuijt Genre Kort nadat Fidel hun rela tie uitmaakt, pleegt Sa scha zelfmoord tijdens een gezamenlijke school reis. Pas na een confron terende klassenreünie twintig jaar later, durft Fidel terug te kijken op deze pijnlijke geschiede nis. In haar tiende roman Liefde in Pangea (Arbei derspers, €20) is Tessa de Loo op haar best als ze de kwetsbare en onwennige liefde tussen twee tieners beschrijft. Maar waarom pleegde Sascha zelf moord? Dat wordt duide lijk in een onwaarschijn lijke plottwist rond een zelfdodingsbrief die bij de verkeerde belandt. Een onbevredigend einde aan een roman die veelbelo vend begon. —Sandra Strik In de nieuwe roman van Kees van Beijnum heeft een gezinscoach geen grip op haar eigen zoon. Ze dwingt hem in een keurslijf, maar dat werkt niet. Een gezinscoach die een situatie verkeerd inschat, een zoon die een misstap op de sociale media begaat en een man die wordt gestraft voor een vrien delijke daad. Het zijn op het oog onbe duidende voorvallen, die toch hele levens ontregelen. Hoe, dat beschrijft Kees van Beijnum in Het mooie seizoen. Ook schetst hij hoe de huidige samen leving er steeds meer op uit lijkt mensen te beschuldigen en beschadigen. „We leven in een schadecultuur", zegt Van Beijnum (62). „Een zondebok aanwijzen en die vervolgens zo veel mogelijk leed toebren gen; het beetje een eerste reflex geworden. Kijk naar internet, met al z'n digitale haaien op zoek naar bloed." In Het mooie seizoen is Beatrijs, gezins coach bij Jeugdzorg, slachtoffer van deze trend. Nog voordat duidelijk is of ze echt een fout heeft gemaakt, is ze al aan de schandpaal genageld. Een ander perso nage, Christian, raapt een meisje op dat van haar fiets is gevallen en wordt met een voor 'pedo' uitgemaakt. „Dat zoeken naar de zwakke plekken van een ander is een dynamiek die niet meer te stoppen lijkt", aldus de auteur, bekend van titels als Dichter op de Zeedijk, De oesters van Nam Kee, Paradiso en De offers. „Beatrijs doet haar werk naar eer en ge weten, maar heeft geen idee hoe ze de problemen van haar eigen zoon moet oplossen. Opeens is ze zelf zo'n moeder die ze altijd begeleidt, zonder grip op haar kind, op haar situatie. Ze dacht al tijd dat ze de per fecte opvoedster was, maar nu spartelt ze samen met al die andere onbekwame ouders in de modder. Ze heeft het beste met Arno voor, maar is vrij star in haar opvattingen over wat goed voor hem is. Zo dwingt ze hem onbewust in een keurslijf, terwijl juist zij beter zou moe ten weten." 161 zaterdag 11 maart 2017 lezen Ruud Roodhorst: Ontregeld van Charlotte Wood Ellen den Hollander: De geldpers van Joost Ramaer CO R I N E HARTMAN Thriller Frangaise Jacque line Sau- vage werd in 2012 veroordeeld tot tien jaar cel nadat ze haar man had doodgeschoten, die haar tijdens hun 47-jarig huwelijk stelselmatig had mishandeld. TESSA DE LOO LIEFDE iN PANGEA De een zame tiener Fidel Huls- hoff sluit vriendschap met het excentrieke en gevoe lige meisje Sascha. Kleine beslissingen grote gevolgen Tekst PAM VAN DER VEEN Foto MAARTEN STEENVOORT Beatrijs werkt met ont spoorde gezinnen, maar hoe zit het met haar eigen zoon Arno? Arno heeft wel wat overeenkomsten met Berry uit De oesters van Nam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 73