'Mijn vader heeft me nooit ergens in belemmerd' oom ging terug en nam z'n gezin mee. Hij schreef haar en de kinderen uit bij het bevolkingsregister hier, pakte hun paspoort af en het was klaar. Gelukkig gaat het inmiddels weer goed met haar. En toen ik maatschappelijk werkster was in Amsterdam werd ik na de vakantie gebeld door scholen over meisjes die in Marokko waren achtergelaten. „Mijn vader was atypisch. Hij was een levensgenieter. Hij hield van whisky en muziek. Hij heeft me nooit ergens in belemmerd. Sterker: mijn moeder had me eigenlijk vernoemd naar een zange res. Mijn vader vond dat maar niks en heeft me vernoemd naar de vrouw van de profeet. Daar ben ik hem nog steeds dankbaar voor. Waarom? Omdat Khadija onderneemster was, twintig jaar ouder was dan de profeet en kon lezen en schrijven. Dat is wat mijn vader ook wilde: dat ik het ging maken. „Het is jammer dat ik niet veel tijd met hem heb gehad. Hij woonde al jaren hier terwijl ik nog met mijn moeder in Casablanca woonde. En toen ik op mijn 15de ook naar Rotterdam kwam, heeft hij niet heel lang meer geleefd. Mijn moeder is conservatiever dan mijn vader. Ze is gelovig, gaat naar de moskee, is naar Mekka geweest. Mijn vader had daar niets mee. 'Je gaat alleen het graf in', zei hij. Hij hield van gezelligheid en zangeressen. Ik kon het heel goed met hem vinden. En net als hij ben ik niet tobberig over de toekomst. Mijn moeder is altijd bezig met geld opzijzetten voor als het slechter gaat. Dat hebben mensen die zijn opgegroeid in armoede meestal. Ik lig daar nooit over wakker. Dan zegt mijn moeder: het is ongelooflijk zoals jij op je vader lijkt. „Ik vond het zwaar mijn moeder te vertellen dat ik ging scheiden. Het was niet makkelijker om die stap te nemen omdat zij en mijn oma ook al eens bij hun man waren weggegaan. Integen deel. Ik ben twintig jaar getrouwd ge weest. Maar zoals het vaak in huwelijken gaat: het liep anders. Ik heb er jaren last van gehad en gedacht: ik kan veel, maar geen relatie onderhouden. Ik vind het nog steeds moeilijk. Mijn moeder had allang in de gaten dat er iets aan de hand was. Ik kwam vaak alleen met de kinde ren op bezoek. En toen ik het haar uit- eindelijk vertelde, was ze heel nuchter: 'Meid, dat hoort bij het leven, gewoon doorgaan'." Na de verkiezingen zit Arib wellicht voor de laatste keer de Tweede Kamer voor. Op 23 maart wordt de nieuwe Kamer gekozen, Arib staat tweede op de lijst van de PvdA. 29 maart kiest de Kamer een nieuwe voorzitter uit haar midden. Ze hoopt een kans te maken op een nieuwe termijn. „Een jaar is veel te kort", vindt ze. Deze verkiezingscampagne ging het veel over het functioneren van de poli tiek. Dat politici niet zouden weten wat er in het land leeft. „Ach ja, de kloof', verzucht Arib. „Ik snap dat mensen het niet altijd eens zijn met beslissingen, maar ik zal niet beamen dat Kamerleden niet weten wat er speelt. Kamerleden hebben heel veel contact met mensen in het land. Via werkbezoeken, hoorzittin gen. Ik denk vooral dat burgers voelen dat politici niet altijd in staat zijn om hun problemen of onvrede goed te ver woorden. Dat is iets anders. Uit onder zoeken blijkt dat het overgrote deel van de mensen onze parlementaire demo cratie met eens in de vier jaar stemmen, juist steunt. Mensen vertrouwen het systeem wel, ze hebben soms moeite met de politici zelf." En dat moeten haar collega's zich wel aantrekken, vindt ze. Want als iets het wantrouwen in de politiek voedt, zijn het politici die voor de verkiezingen dingen beloven en daarna iets heel an ders doen. „Wie denkt dat je weg kunt komen met mooie praatjes, vergist zich. Prima als je in campagnetijd de kiezer voorlegt wat je ambitie is. Maar iedereen weet dat we compromissen moeten slui ten. Dus wees realistisch tegen de kiezer. Alles maar beloven, daar hebben men sen gewoon een hekel aan." 41 magazine 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 70