'Ik heb van mijn ouders geleerd datje de regie over je eigen leven moet houden' Paspoort KhadijaArib Privé als vrouw economisch onafhankelijk moet zijn. En dat ik moest studeren. Mijn moeder heeft het mijn oma altijd kwalijk genomen dat zij niet mocht gaan leren. Daardoor is haar haar toekomst ontnomen, vond ze. Ze heeft mij altijd ingeprent dat ik naar school moest. Daar kwam bij dat ik niet goed was in huishoudelijke taken en koken. Nog steeds niet trouwens. Ze zei: 'Er is geen man die met jou wil trouwen. Dus ga studeren, dat is je enige redding'." Net als haar oma en moeder laat Khadija Arib zich niet zeggen wat ze moet doen. Ze kwam op haar 15de tegen haar zin naar Nederland. Ze miste haar vriendinnen, de zon en de leven digheid van Casablanca. Een portiek woning in Rotterdam-Noord was toch heel anders. Maar al snel besloot ze iets van haar leven te maken. Na de avond school en de Sociale Academie volgde de Universiteit van Amsterdam, waar ze so ciologie studeerde. Ze werd actiefin het linkse Komitee Marokkaanse Arbeiders in Nederland, waar ze haar latere man leerde kennen. Ze werd maatschappelijk werker, was mede-oprichter van de Marokkaanse Vrouwenvereniging in Nederland en zette zich in voor burger rechten in Marokko. Vanwege die strijd werd ze in 1989 tijdens een vakantie gearresteerd op het vliegveld van Casa blanca en met haar drie kinderen een nacht in de cel gezet. In 1998 kwam ze voor de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer. Meermaals kwam ze in aanvaring met de partijtop, over onder andere het kinderpardon en de strafbaarstelling van illegaliteit. Tegen de zin van haar partij kandideerde ze zich voor het Kamervoorzitterschap en werd daar begin vorig jaar voor gekozen. Sindsdien is ze een rolmodel voor veel jonge Marokkaanse vrouwen. Geboren Hedami (Marokko), 10 oktober 1960. Opleiding Sociologie aan de Universiteit van Amsterdam. Loopbaan Werkt van 1978 tot 1981 als hulpverle ner voor gastarbei ders. Is daarna twee jaar maat schappelijk werk ster in Amsterdam, en coördineert werkgelegenheids projecten voor migrantenvrouwen. Daarna docent aan de Hogeschool van Amsterdam. Is van 1992 tot 1998 be leidsmedewerker bij de gemeente Amsterdam. Wordt in 1998 lid van de Tweede Kamer voor de PvdA. Wordt in 2016 voorzitter van de Tweede Kamer. Gescheiden, moeder van twee volwassen zoons en een dochter. magazine 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 68