n r 14 WEE PORTRET DOMINO VAN HECKE Toenwistikhet zeker. Dieren gingen bij mij voor de kunst, honderd procent Ik voelde me zo vrij, zo gelukkig, dat ik tegen mijn moeder zei: 'nu wil ik een tatoeage' Anderhalfjaar gele den stapte ze bin nen op de redactie van de krant. „Aangenaam, Do mino", zei ze. En zwaaide met een boek. Haar boek, haar debuut, over elfen en een gevaarlijke steen die je karakter verandert als je hem aan raakt. Een eigen boek, en dat ieder een haar woorden, haar verhaal kon lezen, daar was ze superblij mee. Nu zoeken we Domino opnieuw op. Domino van Hecke is haar volle dige naam. We spreken af bij Vogel opvang De Mikke in park Tooren- vliedt in Middelburg. „Volg het pad met de gele stippen op de bomen", zegt ze door de telefoon. Bij binnen komst heeft ze een buizerd in haar hand, die voor een virus wordt be handeld. Een collega van haar is in de weer met een tam konijn, dat vrijwel zeker is gedumpt. Laarzen, een bodywarmer en om dat het best koud kan zijn ook nog een vest: „Ik loop erbij als een zwer ver. Je wordt toch vies. Hier een beetje poep, daar een beetje slijm. Straks moet ik het hok van de egels schoonmaken." Een jonge verschijning, met haar 25 jaar. Lang haar in een staart, don kerbruin. Klopt, zegt ze, toen haar boek uitkwam was het vuurrood. Ze houdt wel van een kleurtje. Het donkerbruin is ook niet echt, ze is eigenlijk donkerblond. Domino, dat is een bijzondere naam. Ze lacht: „Mijn moeder zei:' je naam komt uit een James Bond-film'. Dat vind ik wel leuk. Nee, ik heb de film nog niet gezien, maar ik ga die zeker nog eens kijken. Welke film? Euh, dat moet ik navragen." We googelen. Domino Vitali komt zelfs in twee avonturen van 007 voor: Thunderball en Never say never again. De eerste keer gespeeld door Claudine Auger, de tweede keer door Kim Basinger. In het kantoortje van De Mikke ho- ren we de regen op het dak klette ren. Winter in Zeeland. We hebben uitzicht op een voederkooitje dat door een merel wordt bezocht. „Ik werk hier nu zevenenhalfjaar. De laatste twee jaar als assistent-be heerster. Na de middelbare school twijfelde ik heel erg, ik dacht aan de kunstacademie. Tot ik ontdekte dat er een opleiding dierenverzorging op het Edudelta College in Goes werd gegeven. Toen wist ik het ze ker. Dieren gingen voor de kunst, honderd procent." Daar klinkt echte dierenliefde in door. „Al van kleins af aan, ik vond alles geweldig met dieren. We hadden PASPOORT vier honden thuis in Vlis singen. Gewoon in de stad, in de Clijverstraat, een zij straat van de Scheldestraat. Verder waren er vogels, schildpadden, cavia's, ko nijnen. Een dierentuin, ja zeker. Ik woon nog thuis, tegenwoordig in Rosen- burgh, en we hebben minder dieren dan toen ik klein was. Drie honden, omdat Mopsje pas is overleden. De schildpad den zijn er nog. Ik heb nu wandelende takken, die zijn zó leuk. En Pietje, mijn agapornis, een dwergpapegaai. Mijn lievelingsdier? Ooit wil ik een geit. Die ogen, dat gemekker. Een Nubische geit, met flapoortjes, daar word ik helemaal blij van." „Bij De Mikke heb ik een baan van drie dagen. De rest van de week ben ik er als vrijwilliger. Voor mij is het een tweede thuis. Dieren verzorgen, het is echt mijn droombaan. Prima, ik wil dit best heel mijn leven blij ven doen. Als ik oud en versleten ben, met een stok loop, dan zou ik nog komen." Het is verkiezingstijd. „Natuurlijk stem ik op de Partij voor de Dieren. Er wordt nog steeds veel te weinig gedaan aan de bio-indu- strie. Kippen die door hun pootjes zakken, zulk dierenleed breekt echt mijn hart. Ik ben al tien jaar vegeta riër, als kind schoof ik het vlees al tijd van mijn bord af. Mensen zien dieren als een product. Daar gaat het fout. We krijgen hier veel raam- slachtoffers, vogels die tegen een raam gevlogen zijn. Daar zijn men sen verantwoordelijk voor, ze kun nen stickers op hun raam plakken. Kattenslachtoffers, precies zo. Ver keersslachtoffers. Op het station in Middelburg was een meeuw tegen een trein gevlogen. Hij lag op de rails, één van zijn vleugels was eraf. Niemand die wat deed. Ik ben gelijk het spoor opgesprongen en heb het dier opgeraapt." Je hebt best veel sieraden. Ringen, armbanden, oorbelletjes. „Ja, nou, drie zilveren ringen, ik heb er één van mijn broertje Nicky ge had, en één van mijn moeder. Die oorbelletjes, dat zijn stekers. Links heb ik er meer dan rechts. Het doet zeer om ze erin te steken." En op je hand, zit daar een tattoo? „Ik ben gek op tatoeages. Mijn vader en moeder hebben er ook, en mijn beste vriendin. Zelf heb ik er vijf. De eerste heb ik laten zetten toen ik achttien of negentien was. Ik kwam net terug van een concert van Adam Lambert in Paradiso in Amsterdam. Ik voelde me zo vrij, zo gelukkig, dat ik tegen mijn moeder zei: 'nu wil ik een tatoeage'. Het is een vlinder ge worden, op mijn rechterbeen, met de datum en Paradiso erbij. Zo'n vlinder staat voor vrijheid, die kan overal heen vliegen. Op mijn rech terpols heb ik een spin, een Zwarte Weduwe. Eigenlijk wilde ik die in mijn nek hebben, maar dat leek me als je op gesprek gaat bij een werkge ver niet zo handig. Op mijn linker schouder heb ik drie vogels, die heb ik samen met een vriendin, die hier ook werkt, laten zetten. Op mijn lin kerbeen heb ik een uil. Een vriend heeft die voor me ontworpen. De vriendschap is over. Ik heb er wel over nagedacht om een andere tat too over de uil heen te nemen. Als ik er nu naar kijk dan denk ik: 'ik ver dien beter'. Op mijn linkerhand heb ik een veer, waarmee vroeger werd geschreven. Die nam ik toen mijn boek werd uitgegeven." Je vertelt een heel verhaal op je lichaam. „De vlinder en de veer staan voor dromen die werkelijkheid zijn ge worden. Eigenlijk let ik niet zo op uiterlijk. Een goed innerlijk, dat is belangrijker. Mannen? Bij mannen vind ik een sixpack heel mooi. Ik ga elk jaar wel een keer naar de Chip pendales. Eind dit jaar komen ze naar Terneuzen. Prachtig, die licha men, ik hou van blokjes. Bij zo'n voorstelling van de Chippendales zit ik bijna te kwijlen, ha ha, ik ga ook altijd met ze op de foto. Zo'n six pack, ik denk dat het net is als met mannen die helemaal wild worden van de billen van een vrouw. Een mooi strak mannenlijf, ja, ik ben nu heel gelukkig vrijgezel, maar een toekomstige vriend weet dus waar aan hij moet voldoen. Een stoer type, met blokjes. En een motor. Nee, ik heb geen rijbewijs, maar ik zou het wel leuk vinden om ach terop te zitten." Heb je nog tijd om te schrijven? „Ik ben bezig met een tweede deel van mijn eerste boek, Het gevaar lijke land Meredith. Het ene moment zit ik tot diep in de nacht te schrij ven, dan ligt het weer maanden stil. Het vordert, maar ik ben nog niet op de helft." „Als kind las ik alles wat los en vast zat. Sprookjes, verhalen over rare wezens op rare plekken, fantastisch vond ik dat. Roald Dahl en zijn Grote Vriendelijke Reus, ik kon me elk detail levendig voorstellen. J.K. Rowling van Harry Potter, die be wonder ik. Zelf schrijfster worden was een droom. Ik heb eerst twee schrijfcursussen gevolgd. Het begin van mijn boek... Een steen, die je karakter verandert als je hem aan raakt. Daarmee begon het. Zo'n idee komt bij me op als ik droom, of als ik onder de douche sta. Daarna zet ik het snel op papier. Het moest een kinderboek worden. Volwasse nen missen de fantasie, die zeggen al gauw: dat kan niet. Kinderen ne men een verhaal zoals het is, ze plaatsen geen vraagtekens. Ik ben zo blij dat het is uitgegeven. Mijn verhaal is onder de mensen, ze le zen mijn woorden. Dat is echt heel bijzonder." zaterdag 11 maart 2017 GO Jan van Damme Domino van Hecke werd in 1991 in Vlissingen gebo ren. Ze is vrijgezel en woont met haar ouders in haar ge boorteplaats. Ze heeft een vier jaar jongere broer. Op het Edudelta Col lege in Goes volgde ze de oplei ding Dierenverzor ging. Momenteel is ze assistent-be heerster bij Vogel opvang De Mikke in Middelburg. In 2015 publiceerde ze haar jeugdboek Het gevaarlijke land Meredith.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50