M 13 ver de Heilige Donaas gaat de mare dat hij verdronk na een in de Tiber. Paus wierp hem daarop een rad met vijf brandende kaarsen toe, ter behoud van Donaas' zielenheil. Het bleek letterlijk een reddingsboei. Donaas kon zich drijvende houden op het wiel en kwam - met de kaarsjes nog steeds bran dend - levend aan de kant. In Zeebrugge staat de Sint-Donaaskerk. Vluchtelingen komen er binnen om zich op te warmen. Het is koud geweest, 's Nachts vooral. En als je dan op straat moet slapen... Hier krijgen ze wat eten en drinken. En wat kleding om zich te wape nen tegen die koude nachten. De kerk als reddingsboei. 'Transitmigranten' worden ze in Vlaanderen genoemd: vluchtelingen op doorreis. Voor hen ligt het ware rad met kaarsen een paar honderd meter verderop. Het zijn de vrachtwagens die klaarstaan om met de boot naar Engeland te gaan. Daar willen ze naartoe. Daar kunnen ze het vluchtelingenbestaan beëindigen. Daar kunnen ze aan een toekomst werken. Want daar krijgen ze eenvoudig een ver blijfsvergunning. Denken ze. Maar dan zullen ze eerst aan boord van een vrachtwagen moeten zien te komen. En dat valt niet mee. Sinds het vluchtelin genkamp in het Noord-Franse Calais in De politie vertelt de vrijwilligers dat ze illegale hulp aan het verlenen zijn. Voor ons wordt het daardoor steeds moeilijker oktober is ontruimd, geldt in de haven van Zeebrugge een strikt regime. Het aantal controles is uitgebreid, de regelgeving aan gescherpt. Wie niets in het havengebied te zoeken heeft, kan er maar beter wegblij ven. Op straffe van een forse geldboete en/of gevangenisstraf. Maar of dat de vluchtelingen afschrikt, is de vraag. Ze ko men nog steeds, zij het niet in de grote aantallen waar na de sluiting van 'Calais' op gerekend werd. In Zeebrugge gaat het om een vrij con stante groep van zo'n veertig vluchtelin gen die clandestien de overtocht probeert te maken. Zo blijkt uit cijfers van Dokters van de Wereld. De hulporganisatie heeft een Zorg- en Informatiepunt opgezet in de pastorie van de Sint-Donaaskerk. Vluchtelingen kunnen er twee dagdelen per week terecht bij een vrijwillige arts en verpleegkundige. Ze krijgen ondersteu ning van een tolk. Stadsbestuur en omwo nenden waren bang voor een aanzuigende werking van het zorgpunt. Maar die angst blijkt nu, ruim een jaar later, ongegrond. „We begrijpen die angstreflex wel, maar ook bij andere projecten zien we dat er van een aanzuigende werking geen sprake is", zegt Emmy Deschuttere van Dokters van de Wereld. „Transitmigranten hebben een bepaalde bestemming voor ogen. En als ze daarvoor in de modder moeten le ven, doen ze dat. Wanneer er onderweg hulp wordt geboden, zullen ze die aan vaarden. Maar ze gaan niet speciaal naar plekken omdat die hulp er is." Volgens Dokters van de Wereld kampen veel vluchtelingen met een erbarmelijke gezondheid. Gebitsproblemen, infecties aan de luchtwegen, maag- en darmklach ten. Vrijwillig arts Pierre Cybulski ziet het allemaal voorbij komen. Daarnaast behan delt hij verwondingen die ze oplopen bij een poging om in een vrachtwagen te ko men: valpartijen komen geregeld voor. „Maar de psychische problematiek is wel het belangrijkste", zegt hij. „De stress. Het zijn mensen die uit oorlogssituaties ko men of met geweldpleging te maken heb ben gehad tijdens hun reis. Daar kunnen we nu net het minste aan doen. Ondertus sen zijn die mensen bijna hopeloos. Iedere dag moeten ze een poging wagen om in Engeland te geraken. Dit is hun laatste kans en ze hebben weinig perspectief. Hoe zou u daar zelf onder zijn?" Van het Brugse gemeentebestuur hoeft Dokters van de Wereld geen hosanna te verwachten. Burgemeester Renaat Lan- duyt ziet het zorgpunt liever vandaag dan morgen verdwijnen uit Zeebrugge. In een schriftelijke reactie laat hij weten: „Dit initiatiefis bijzonder storend. Die dokters Dit is hun laatste kans en ze hebben weinig perspectief. Hoe zou u daar zelf onder zijn? doen alsof onze sociale rechtsstaat niet goed functioneert." En: „Voor wie de wet telijke weg volgt, is er voldoende nachtop- vang en medische hulp." Maar volgens Dokters van de Wereld zit hem daar juist de kneep. Want wie alleen clandestien naar de overkant kan, zal in de schaduwen van de illegaliteit moeten opereren. En ook onder die omstandigheden hebben mensen basiszorg nodig. De politie heeft volgens de hulporgani satie al meerdere malen een inval gedaan bij het zorgpunt. „Terwijl die mensen hier op consultatie waren. Dat heeft een enorme impact", zegt Deschuttere. „Er wordt verondersteld dat dit voor hen een veilige plaats is. Zowel voor de vluchtelin gen als voor de vrijwilligers is het zeer angstaanjagend. De politie vertelt hen dat ze illegale hulp aan het verlenen zijn. Voor ons wordt het daardoor steeds moeilijker om deze basisvoorziening aan te bieden." In de pastorie zit een groepje jonge vluchtelingen bij elkaar. Ze komen uit Soedan. Praten met een journalist willen ze niet. Ook niet na herhaald verzoek van de tolk. Ze drinken hun koffie en verdwij nen dan weer. Niemand weet eigenlijk waar naartoe. „Een aantal mensen is er al maanden", zegt arts Pierre Cybulski. „We weten niet wat die hier nog doen. Er zijn er ook die met twee weken erin slagen om de overkant te bereiken. Sommigen bellen ons dan op: 'We zijn in Engeland'. zaterdag 11 maart 2017 GO Peter van den Assem - Emmy Deschuttere, Dokters van de Wereld - Pierre Cybulski, vrijwillig arts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49