Griep eist hoge tol in Zeeland 3 \4 VnWers/^p£ 'HSdMi Komst nieuw praatprogramma Omroep Zeeland leidt tot kritiek Lagere straf in zaak 'paraplumoord' W6 M6en weet? 5 voord*Vrijheid (PW) SP Poeder markusz°we Becker VLISSINGEN In januari van dit jaar overleed een recordaantal Zeeuwen: 438 mensen. Dat is het hoogste aantal in één maand in zeker vijftien jaar. Het is sinds begin 2002 twee keer eerder voorgekomen dat er meer dan 400 Zeeuwen in één maand stierven: in januari 2009 (407) en januari 2015 (411). Vooral in de gemeenten Hulst, Noord- Beveland, Schouwen-Duiveland, Veere en Vlissingen lag het sterf tecijfer begin dit jaar beduidend hoger dan normaal. Tegenover de 438 overlijdens in januari van dit jaar stonden slechts 242 geboorten. Daarmee heeft Zeeland de grootste kloof tussen geboorte en sterfte. Het CBS signaleert een hoge sterfte onder ouderen deze (bijna afgelopen) winter. Landelijk overleden tussen begin oktober en de derde week van februari 62.900 mensen. Dat zijn er 5300 meer dan vorig jaar. In Zeeland gaat het om 1480 mensen tussen begin oktober en eind januari. Vorige winter wa ren dat er in dezelfde periode 1293. De hoge sterfte wordt onder meer toegeschreven aan de griep epidemie, die al sinds eind no vember in Nederland heerst. Vo rige winter begon de epidemie pas in de eerste week van januari. CORDEJONGE In het radioprogramma Zeeuws Diep van Omroep Zeeland bespre ken drie Zeeuwen het nieuws van de afgelopen week. Af en toe schui ven enkele vaste politici aan, onder wie Mark Faasse (Zeeland Lokaal), Gijsbrecht Gunter (SGP/Christen- Unie) en Roland de Wit (PW). An dere politici hebben de omroep be naderd. Ze willen ook deelnemen aan het programma. Omroep Zeeland haalt nu de zit tende politici uit het wekelijkse programma. Daarvoor in de plaats komt een nieuwe variant, Zeeuws Diep Politiek, waarin elke laatste za terdag van de maand alleen politici komen te zitten. Een journalistiek slechte zet, vindt panellid Peter de Jonge, te vens hoofdredacteur bij CTV Zee land. Hij beëindigt dan ook per di rect zijn medewerking aan het praatprogramma. „De omroep zwicht voor de druk van politici voor zendtijd. Door daaraan toe te geven zit je als hoofdredacteur en als onafhankelijke publieke omroep op een glijdende schaal." Volgens De Jonge hebben politici al een podium om onderling te dis cussiëren: gemeenteraad of Provin ciale Staten. „Ik voel me onbehaag lijk bij een discussieprogramma waarin één - niet bepaald onbe langrijke - groep uit de samenle ving geen rol mag spelen en daar mee de confrontatie met 'gewone' mensen ontloopt." „Ik vind dit nogal rauw op mijn dak vallen", zegt ook vast panellid en politicus Mark Faasse (voorzitter NVM Zeeland en lijsttrekker Zee land Lokaal). „Opeens pas je er niet meer in. Je zet je in voor de samen leving en dan gaan de deuren dicht. Ik vind dat je niemand moet uit sluiten." Hij vond het juist de kracht van het programma om ver schillende mensen uit de samenle ving samen te laten discussiëren. Hij heeft naar eigen zeggen nooit politieke standpunten naar voren gebracht. Hij vindt het kwalijk dat andere politici nu wel zendtijd vra gen in het praatprogramma. „Dan krijg je een politiek spel met partij politieke standpunten. Ik denk niet dat de luisteraar daar op zit te wach ten. Maar ja, de omroep krijgt een behoorlijk bedrag van de overheid. Misschien dat dat toch nog een rol speelt." Boeiend „Dit heeft niks met zwichten voor druk van politici te maken", zegt hoofdredacteur Edwin de Kort. „We hebben nu een aantal keer geëxperimenteerd met Zeeuws Diep Politiek en het bevalt erg goed. Wij denken dat het nieuwe pro gramma vanuit de inhoud erg boei end kan zijn, waarbij mensen juist hun politieke kleur bekennen." Veel van de kritiek komt volgens De Kort van mensen wiens drieja rige termijn bij Zeeuws Diep erop zit. „Na al die tijd die ze erin hebben gestoken, voelt het toch een beetje als hun programma. Maar ik wil vooropstellen: er wordt niemand verwijderd. Van sommigen loopt alleen de termijn af." De Kort legt uit: „Het was altijd al beetje een duivels dilemma. Zeeuws Diep is altijd bedoeld als forum zonder politici. Maar op een gegeven moment werden vaste le den toch politiek actief. Daarnaast zijn er veel politici die ook wel eens in het programma willen", zegt De Kort. Door eens per maand een po litieke variant te maken, denkt hij een goede balans te hebben gevon den. De man die in Hengstdijk pro beerde zijn vrouw met een para plu en een hamer te doden, moet twee jaar en acht maanden de cel in. Dat is aanmerkelijk minder dan de zes jaar en acht maanden die twee weken geleden is geëist. De geruchtmakende zaak da teert van 2009. De nu 39-jarige Belg ontdekte toen dat zijn echt genote een relatie had gekregen met een andere man. Dat greep hem zo aan, dat hij op 15 juni met een hamer zijn vrouw enkele ke ren op het hoofd sloeg, terwijl zij sliep. Vervolgens probeerde hij haar te wurgen. De vrouw vluchtte naar de bu ren. De man ging haar achterna en sloeg haar met een paraplu. Toen de vrouw de paraplu wist te pak ken, brak deze. Met het afgebro ken gedeelte stak de man haar ver volgens meerdere malen. De vrouw raakte ernstig gewond. In 2012 veroordeelde het ge rechtshof in Den Haag de man al tot een gevangenisstraf van zes jaar. De verdachte was het daar mee niet eens en ging in cassatie bij de Hoge Raad. Die vernietigde het oordeel van het gerechtshof en bepaalde dat de zaak daar op nieuw moest worden behan deld. Dat gebeurde twee weken geleden. Het gerechtshof spreekt van 'zeer ernstige feiten'. Welis waar heeft de man niet met voor bedachten rade gehandeld, maar heeft hij wel meerdere malen ge probeerd zijn vrouw te doden. „De omstandigheid dat het slacht offer niet aan haar verwondingen is overleden, is geenszins aan de verdachte te danken", zo staat in de uitspraak. De vrouw zegt nog Een Belg die zijn vrouw in Hengstdijk probeerde te doden moet twee jaar en acht maanden de cel in dagelijks psychische en fysieke gevolgen van het gebeuren te on dervinden. Dat de straf aanzienlijk lager uitvalt dan dat de advocaat-gene raal twee weken geleden had ge ëist, komt onder meer doordat de zaak zich al acht jaar geleden heeft afgespeeld. Bovendien houdt het gerechtshof er rekening mee dat de man zijn zoon sindsdien niet meer heeft gezien, wat hem zwaar valt. Het gerechtshof komt uit op een gevangenisstraf van drie jaar. Om dat bovendien de termijnen zijn overschreden die voor dergelijke zaken gelden, wordt daarop vier maanden in mindering gebracht. zaterdag 11 maart 2017 PC Bas Bareman Vlissingen Hoofdredacteur Edwin de Kort. FOTO LEX DE MEESTER Rolf Bosboom Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 40