Kiezen Virtual Reality-bril helpt kind met angst voor operatie 2 MAIKEL HARTE verkiezingen 15 maart Column De verkiezingen komen eraan, maar ik weet het nog niet. Het lijkt wel iedere verkiezing moeilijker te worden. Voor mezelf geldt dat ik vind dat we in een fantastisch land wonen en ik hoor graag dat we in bijna alle ranglijsten die gemaakt wor den, bij de vijf beste landen ter wereld horen. Dat is volgens mij ook zo. Er kunnen altijd dingen beter en er zullen mensen de boot missen en daar moeten we wat aan doen, het klimaat moet echt na drukkelijker op de agenda, maar verder moeten we vooral niet zo klagen. Het blijft vreemd dat als je aan mensen vraagt hoe het met ze gaat, dat ze dan goed antwoorden; maar als je aan ze vraagt hoe het met de samenleving gaat, dan ant woorden ze dat het daarmee een stuk minder gaat. Dat is toch raar? Je zou verwachten dat de samenle ving een optelsom is van al die mensen waar het goed mee gaat. Ik erger me in ieder geval helemaal groen en geel als ik donderdag avond Thierry Baudet van het Fo rum voor Democratie op televisie weer zijn boodschap hoor verkon digen dat dit land aan de rand van de afgrond staat. Waar slaat dit op? Aan de rand van de afgrond? Dit vind ik gewoon ongefundeerde stemming- en bangmakerij. Het is tegenwoordig populair om mensen uit landen te verban nen, begin met dit soort lui uit Ne derland. Laat hem in Afghanistan zijn boodschap verkondigen, dan klopt tenminste wat hij verkon digt, wat al erg genoeg is. Hij valt in ieder geval af om op te stem men, maar dan blijven er nog zo veel over. Ik heb wel de stemwijzer gedaan, maar die vind ik ook al zo moeilijk. Je hebt maar drie keuzes: eens, oneens of geen van beide. De stellingen zijn mij te zwart wit, het ligt altijd genuanceerder, op alle stellingen heb ik dan ook maar geantwoord 'geen van beide'. Zelfs dan komt er echter een partij bovenaan te staan: VNL van Jan Roos, maar ja, dat is toch ook geen aanbeveling als je zo uit een stem wijzer komt? Waar slaat dit op? Aan de rand van de afgrond? DESTELLING Vandaag; Ik rijd meestal te hard in een woonwijk Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters ROBOT HOU&T YEMENITE BEJAARDEN GEZELSCHAP Smit niet in top-30 Rijksstudio Award Film Erik de Bruyn in de prijzen Bussemaker en Van Rijn naar Goes Geen colourrun om gedoe kleurpoeder „Virtual Reality is wel al gebruikt om kinderen af te leiden of voor te bereiden op wat er komen gaat, maar nooit op deze manier", ver klaart Robin Eijiers. Zo'n zeventig procent van de kinderen die jaarlijks bij het So phia Kinderziekenhuis onder nar cose gaan, is angstig voor de in greep. Een team van kinderpsy chologen en kinderanesthesisten heeft samen met Cyborn in Ant werpen een interactief Virtual Reality-programma ontwikkeld om die angst te verminderen. Kinderen krijgen een VR-bril op die hen als het ware midden in een film zet waarin zij zelf een rol spelen. „Als de anesthesist zegt: kijk maar rustig rond in deze ope ratiekamer, kunnen zij dat op hun eigen tempo doen. Ze hebben controllers vast waardoor ze in VR hun eigen arm kunnen zien en naar dingen kunnen wijzen. Als het infuus geplaatst wordt, ge beurt dat op hun virtuele arm. Door dit te ervaren en te luisteren naar uitleg over alle apparaten en de procedure tot aan de narcose, vermindert naar verwachting de angst. Maar dat gaan we dus nu onderzoeken." Het onderzoek is mogelijk gemaakt door een subsi die van Het Zilveren Kruis en de Stichting Coolsingel. Het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam heeft wereldwijd de primeur: woensdag 15 maart wordt daar voor het eerst op deze manier Virtual Reality toegepast. Zanger Jamai Loman geeft die dag om 15.00 uur een demonstratie en geeft daarna een optreden. Over anderhalf jaar, als de resultaten van het onderzoek bekend zijn, wordt het programma vrijgege- Als het infuus geplaatst wordt, gebeurt dat op hun virtuele arm ven en kunnen ook andere zie kenhuizen er gebruik van maken, vertelt Eijiers. Weliswaar zijn de ruimtes die in het VR-pro- gramma getoond worden die van het Sophia Kinderziekenhuis, maar de dingen die verklaard worden - zoals het gebruik van het mondkapje of het infuus - zijn algemeen. Eijiers verwacht dan ook dat het in het Erasmus MC ge bruikte programma ook nuttig kan zijn voor andere ziekenhui zen. VERSCHILLENDE POLITICI KOMEN NAAR ZEELAND. WAT STAAT ER OP DE AGENDA? zaterdag 11 maart 2017 Gisteren: Ik laat nooit afval slingeren op het strand 190 stemmen MIDDELBURG Lisianne Smit uit Middel burg is met haar project Art Finds Art niet doorge drongen tot de top-30 van de Rijksstudio Award 2017. Eerder wist ze de top-75 te bereiken van de prestigieuze wedstrijd van het Rijksmuseum, waaraan 2600 kunste naars uit binnen- en bui tenland meededen. „Het was eervol en leuk om mee te doen", zegt Smit. De uiteindelijke winnaars worden op 21 april be kendgemaakt. ZIERIKZEE De film J. Kessels (Road Duster) van de van oor sprong Zeeuwse regis seur Erik de Bruyn is in de prijzen gevallen tij dens het Calcutta Inter national Cult Film Festival in India. Eerder werd de film, met Frank Lammers en Fedja van Huêt in de hoofdrol, bekroond op het Blowup Filmfesti val in Chicago. Erik de Bruyn werd bekend met Wilde Mossels (2000) en maakte daarna onder meer Nadine (2007) en De president (2011). GOES Minister Jet Bussemaker (Onderwijs) en staatsse cretaris Martin van Rijn (Volksgezondheid, welzijn en sport) bezoeken dins dag zorgcentrum Sint Maarten in de Groe in Goes. Vijf Zeeuwse zorg organisaties, de HZ en Scalda beginnen dan offi cieel met de praktijkge richte opleiding verple ging en verzorging. Van Rijn en Bussemaker krij gen uitleg over de oplei ding en bezoeken cliën ten van het zorgcentrum. TERNEUZEN De Rotary ziet af van een colourrun dit jaar in Terneuzen. Reden is de publiciteit rond het kleurpoeder dat bij deze runs wordt gebruikt. Ro tary wil een ander spor tief evenement opzet ten. Op social media wordt teleurgesteld ge reageerd op het afbla zen van de colourrun. Over anderhalf jaar moet duide lijk zijn of kinderen met een Vir tual Reality-programma minder angstig kunnen worden ge maakt voor een operatie. De uit Vlissingen afkomstige onder- zoekspsychologe Robin Eijiers gaat dat onderzoeken. Ondine van der Vleuten Vlissingen - Robin Eijiers, psychologe Zaterdag 11 maart Lijsttrekker Thierry Baudet van Forum voor Democratie is vandaag te gast in de serie interviews die Omroep Zeeland, de PZC en ZB Planbureau en Bibliotheek met lan delijke lijsttrekkers houden. Vanaf 15.30 uur wordt hij drie kwartier aan de tand gevoeld, onder meer over Zeeuwse kwesties. De inter views zijn door een livestream di rect te volgen op de websites van Omroep Zeeland en de PZC en via Facebook. Wie het debat live wil volgen, is welkom in ZB Planbu reau en Bibliotheek. GroenLinks-Kamerlid Liesbeth van Tongeren brengt een werkbe zoek aan Zeeland. Op de Brou- wersdam (duiklocatie haven Mid delplaat) spreekt ze met natuurlief hebbers, watersporters, politici en inwoners over Brouwerseiland en bouwen langs de kust. De kust- meetup, georganiseerd door GroenLinks Zeeland, duurt van 11.00 tot 12.30 uur. De bijeenkomst wordt afgesloten met een open bare surfclinic. Van Tongeren gaat ook mee op de golven en stapt op het windsurfboard. W' VU I J Liesbeth van Tongeren zoo&EN ze t-nu toch miet moeten FLKKEM. JOU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2