In Stavanger draait het om de centen Knegt toont zijn klasse 29 Rotterdamse evenementenhal huisvest dit weekeinde WK shorttrack kpn SliltlSUNG Er lagen al eens hoge zandbulten in Ahoy, voor de BMX-ers. Jaarlijks wordt er gefietst en getennist. Maar het lastigste evenement is er nu met de WK shorttrack. Voor Suzanne Schulting (19) is een shorttracktoernooi in Ahoy super cool. Hoe meer beroering, des te be ter, vindt Nederlands beste short trackster. Grote vlaggen met haar beeltenis of die van ploeggenoot Sjinkie Knegt op de Coolsingel? „Süpervet. Ja, toch?" Shorttrack is een spektakelsport, dus kan zij het enorme geluid en de lichtshows rond de wedstrijden alleen maar waarderen. Zij weet dan ook niks van de uitdaging voor de organisa tie rond het evenement. Een korfbalfinale is simpel, daar luistert het qua vloer niet zo nauw. Tennis lijkt misschien net zo ge makkelijk, maar dat valt nog tegen: het hardcourt van het ABN Amro- toernooi wordt er doorgaans al een week van tevoren ingelegd. De vloer moet op temperatuur komen om de juiste snelheid te krijgen. „Maar bij ijs is het lastig. Het kli maat, de bezoekers, het weer, natte jassen, van alles heeft invloed op de baan", zegt Arnoud Hordijk, pro jectmanager bij Ahoy. Gedurende het weekeinde staat de organisatie van de WK continu te meten. Is er meer publiek bin nen, dan verandert de temperatuur. Neemt de warmte te veel toe, dan kan het uit de grote hal worden weggezogen. Zo blijft de ijsvloer koud. Wat dat betreft is Ahoy so wieso een efficiënte accommodatie, gezien de hoogte en het feit dat warme lucht stijgt. „De hal is daar door heel droog, wat een veel beter effect heeft op het ijs dan vochtig heid", zegt toernooidirecteur en ex-shorttracker Cees Juffermans. Bij het langebaanschaatsen ge beurde het vooralsnog nooit dat een WK-vloer in vijf dagen werd neergelegd, doorgaans heeft het mondiale toernooi plaats op be staande banen. Bij shorttrack is dit niet het geval. „In Japan rijden we in zwembaden, in Shanghai - waar ze heel goed ijs maken - ook. En drie jaar geleden schaatsten we in Hongarije in een evenementenhal, zoiets als dit", zegt Knegt. Maar bij shorttrack gaat het nooit om snelheid en tijden, wereldre cords zijn daar van minder groot belang. Knegt: „Wij willen vooral ijs met grip. En dat is hier best aar dig, vergelijkbaar met Thialf." „Maar in vergelijking met een evenement zoals Vrienden van Amstel, is dit WK simpeler", zegt Hordijk. Bij het grote muziekevene ment gaan er flinke entertainment- installaties de lucht in. En dit jaar kwamen zelfs muzikanten op via een kroonluchter. Hordijk: „Alles in de lucht is uiteindelijk toch lastiger dan zo'n ijsvloer." Het gehele evenement, exclusief sponsorfaciliteiten als het KPN clubhuis, heeft een begroting van 3,1 miljoen euro. De specifieke kos ten van de ijsvloer wil Juffermans niet delen. „Maar dat is natuurlijk niet goedkoop. Wat dat betreft is het beter om het toernooi in een bestaande ijshal te organiseren, maar dan zit je vaak met een maxi male capaciteit van 3000 man." Nu bieden de WK plaats aan 8000 toe schouwers per dag. Na het neerleggen van een BMX- baan en een ijsbaan lijkt niets on mogelijk in Ahoy. Maar Hordijk weet nog wel een nieuwe uitdaging op het gebied van sportevenemen ten: een bobsleebaan. „Dat zou leuk zijn. We hebben gekeken of dit mo gelijk was voor de aankleding van dit evenement. Maar een bobslee- baan is te lang. Dat zou lukken als je alle hallen schakelt, maar dat was nu niet reëel." Eerst het volgende evenement: de ijsvloer is er maan dag uit, een paar dagen later wordt in Ahoy alweer gedart... PROGRAMMA De verschillen tussen arm en rijk in het internationale schaatsen laten zich niet beter zien dan dit week einde bij de wereldbekerfinale in Stavanger. De ene schaatser be dankt vriendelijk voor het sportief gezien onbeduidende seizoens toetje, de ander wil er vanwege de te verdienen dollars per se bij zijn in Noorwegen. Die ene heet Sven Kramer. Zijn schaatsjaar zit erop, met zijn ne gende wereldtitel allround was de missie geslaagd. Het prijzengeld dat dit weekeinde in Noorwegen nog klaar ligt, zal hem een zorg zijn. Ireen Wüst (licht geblesseerd) en Jorien ter Mors (voorkeur voor de WK shorttrack) geloven het ook wel, die wereldbekerfinale. Oproep Die ander is Laurent Dubreuil. De Canadees plaatste in januari een bericht op zijn Facebook-pagina, waarin hij een oproep deed aan mensen in Stavanger die hem aan een slaapplek konden helpen voor deze week. Dubreuil zegt per se te willen meedoen uit liefde voor het schaatsen. De waarheid is dat hij in Stavanger ook een deel van zijn jaarsalaris moet zien te verdienen. In verhouding verdient een schaat ser namelijk meer in het wereldbe kerseizoen dan op de diverse we reldkampioenschappen. Het eindklassement over alle af standen gaat normaliter, net als vo rig jaar, naar Kjeld Nuis. Die kan dan 20.000 dollar bijschrijven. En daar kan voor de 1000 meter (30 punten voorsprong op Kai Verbij) en de 1500 meter (35 punten achter Denis Joeskov) nog 30.000 dollar bij komen. Daarmee kan Nuis dit weekeinde een veelvoud verdienen van wat hij vorige maand bij de WK afstanden in Zuid-Korea bij elkaar schaatste met twee titels. zaterdag 11 maart 2017 - AKey is dit week- èinde een ijshal. FOTO ANP HERTBOX meter en respectievelijk voor de 1500 en 500 meter. Ondanks een val, vrijdag op de 500 meter, rijdt Yara van Kerkhof vandaag de Van BMX-baan tot ijshal, het kan in Ahoy Lisette van der Geest Rotterdam ROTTERDAM Sjinkie Knegt heeft zich bij de WK shorttrack in Ahoy op alle afstanden met overmacht geplaatst voor de volgende ron des. Zijn teamgenoten Daan Breeuwsma en Dylan Hoogerwerf kwalificeerden zich ook voor de 1000 kwartfinale op de kortste shorttrackafstand. Ze werd hiervoor aangewezen nadat ze tijdens haar race door de Canadese Kim Boutin werd weggeduwd. Op de 1500 en de 1000 meter slaagde Van Kerkhof er, in tegenstelling tot Su zanne Schulting en Rianne de Vries, niet in de halve eindstrijd van de 1500 meter te halen. Schulting en De Vries plaatsten zich ook voor de volgende ronde op de 500 meter. Kjeld Nuis. fotoanp De wereldbekerfinale in het Noorse Stavanger voelt als een 'mosterd na de maaltijd-week einde'. Maar voor veel schaat sers staat er wel degelijk iets op het spel. Zij willen cashen. Rik Spekenbrink Stavanger Vandaag: 10.30 uur: 500 m (vrouwen); 10.47 uur: 500 m (mannen); 11.19 uur: ploegachtervolging (vrouwen); 11.38 uur: ploeg achtervolging (mannen); 12.12 uur: 1000 m vrouwen; 12.33 uur: 1000 m mannen; 13.09 uur: 3000 m vrouwen; 14.02 uur: 5000 m mannen. Morgen: 11.45 uur: 500 m (vrouwen); 12.02 uur: 500 m (mannen); 12.34 uur: 1500 m (vrouwen); 12.59 uur: 1500 m (mannen); 13.39 uur: team sprint (vrou wen); 13.59 uur: team sprint (mannen); 14.24 uur: massas tart (vrouwen); 14.44 uur: massastart (mannen).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 28