tt 28 Bijna allemaal zeggen ze supporter van een voetbalclub te zijn, de lijsttrekkers van de grootste politieke partijen. Maar in hoeverre is die liefde oprecht? Kun je als politicus ook strategisch flirten met Nederlands grootste volkssport? „Als het verkrampt is, prikken mensen er zo doorheen." Toen Lodewijk Asscher laatst een potje ging voetballen in Oude- schoot, Zuid-Friesland, zag je het gelijk. Politici zijn niet per se gebo ren voetballers. Stijfjes kaatste As scher het balletje, evenwicht zoe kend bij de riem van zijn pantalon. De PvdA-leider had wat weg van Bambi op het ijs, al kan dat ook aan zijn lakschoenen hebben gelegen. Niettemin is Asscher een be trokken voetbalvader, zoals er vele duizenden zijn. Bij zijn toespraak op het PvdA-verkiezingscongres in januari begon hij zijn verhaal bij de F5 van zijn oudste zoontje, Abel, ter illustratie van de bin dende kracht van voetbal. Neder land kon een voorbeeld nemen aan dat bonte zaterdagochtend- teampje, samen winnend en sa men verliezend. Waar Asscher van droomde? „Van het Nederland waarin een toekomstig Oranje, van een Abel, Cem, Jaap, Mouad, Justin, Luca en Anass, ons als één team tot we reldkampioen schiet." Asscher is voor Ajax. Hoe kan dat ook anders, als geboren Am sterdammer. Jesse Klaver ook, on danks zijn West-Brabantse achter grond. Hij ging op voetbal in het midden van de jaren 90, bij voet balvereniging Alliance in Roosen daal, en werd gegrepen door de glorie van Louis van Gaal en zijn aanvallende wonderploeg. „Ik wilde het kapsel van Jari Litmanen en zo hard kunnen rennen als Mare Overmars", zei hij onlangs, in Voetbal International. Rutte Premier Mark Rutte verdeelt zijn sympathie altijd soepeitjes over Feyenoord en ADO Den Haag, de club uit zijn woonplaats. Alexan der Pechtold? Ook voor Feyenoord. Misschien niet per se de eerste club die bij je opkomt zodra de D66-leider het woord neemt, maar Pechtold komt uit Rhoon, onder de rook van Rotterdam. Emile Roemer (SP) is veruit het fanatiekst als het om Feyenoord gaat, ondanks zijn typisch Bra bantse tongval. Zijn ouders komen allebei uit Rotterdam, en zijn moeder woonde als kind zelfs aan de Strevelsweg, vlakbij de Kuip. Feyenoord is al langer populair onder politici - en de vraag is of dat uitsluitend toeval is. Voorma lig PvdA-leider Wouter Bos, gebo ren in Vlaardingen en als kind al Feyenoord-fan, snapt wat we be doelen: puur electoraal kun je mis schien maar beter voor Feyenoord zijn dan voor Ajax. Openlijke sup port voor de Amsterdammers kan je in Rotterdam stemmen kosten. Andersom is dat risico kleiner. „De antipathie van 010 richting 020 is doorgaans inderdaad wat groter dan andersom", aldus Bos. „Maar als je gekunsteld of ver krampt doet over je liefde voor een club, werkt het ook niet. Het moet wel gemeend zijn. Anders prikken mensen er zo doorheen." Gerechtvaardigde vraag: in hoe verre is al dat geflirt met voetbal eigenlijk oprecht? Schurken poli tici alleen tegen de populairste volkssport aan als het ze goed uit komt, juist in verkiezingstijd? In deze periode laten de lijsttrekkers zich graag interviewen door een blad als Voetbal International, maar hoe ver gaat die betrokken heid op doordeweekse dagen? Sybrand Buma is één van de zeldzame vooraanstaande politici die niet op affiniteit met voetbal valt te betrappen, al ligt zijn sym pathie volgens zijn woordvoerder bij SC Heerenveen. Maar Buma, uit Workum, heeft meer met wiel rennen en schaatsen. Voormalig Pvd A-lijsttrekker Diederik Samsom was ook geen groot liefhebber. Op een plagerige vraag over het nationale voetbal elftal van Griekenland, in een in terview met GeenStijl-televisie in 2012, zei Samsom ooit dat Neder land 'zeker weten' van de Grieken ging winnen. Maar Oranje speelde op het betreffende EK helemaal niet tegen Griekenland. Rutte is evenmin een groot ken ner, maar de VVD-leider gaat in zijn vrije tijd wel eens naar het stadion. Een aantal keren werd de premier bij NAC gespot, tussen het reguliere publiek, aangezien een goede vriend van de premier in Breda woont. Ruttes voorganger Jan-Peter Balkenende (CDA) had daarente gen weer meer met autosport. „Als Als Balkenende vroeger de vraag kreeg voor welke club hij was, zei hij altijd: ik ben voor Oranje Balkenende vroeger de vraag kreeg voor welke club hij was, zei hij al tijd: ik ben voor Oranje", zegt Wouter Bos. „Dat is ook een ma nier natuurlijk. Maar bij een aantal politici was hun voorkeur al dui delijk vóórdat ze de politiek ingin gen. Dan kun je moeilijk opeens wat anders gaan roepen omdat dat strategisch handiger ligt." Van alle huidige partijleiders voldoet Geert Wilders het meest overtuigend aan het dogma van WD-staatssecretaris Klaas Dijkhoffis in de huidige Tweede Kamer vermoedelijk de meest fa natieke stadionbezoeker. Als het even kan, gaat de Brabander in het weekend naar PSV. Opvallend warm is ook de liefde die de SP koestert voor Feyenoord. Roemer is een uitgesproken Fey- enoorder, zoals ook diens voor ganger Jan Marijnissen dat was. Terwijl beide socialisten toch echt op Brabants grondgebied opgroei den. Het maakt haast achterdoch tig: de aloude partij van het zoge noemde volk, die zo nadrukkelijk op schoot kruipt bij de grootste Nederlandse volksclub. Toch kun je veel van beide SP- leiders zeggen, maar fervente voetballiefhebbers zijn ze onmis kenbaar. Roemer voetbalt af en toe nog zelf, in het veteranenteam van W Sambeek. Marijnissen heeft een uitgebreide voetbalkennis, die niet alleen Feyenoord beslaat, maar ook zijn lokale club FC Oss. En dan was er laatst nog een kwestie met Jan Dijkgraaf van de splinterpartij GeenPeil. Een fana tiek Feyenoorder, die onlangs po seerde in een capuchontrui van de linkse cultclub St. Pauli. Het kwam hem prompt op een woe dend spandoek te staan van de fans van StPauli, want met rechts georiënteerde politici hebben ze niet zoveel in Hamburg. 'Dijkgraaf trek die trui uit', stond erop, in foutloos Nederlands. 'Anders trek ken we je kop eraf. support your local. De PVV-leider is voor WV uit Venlo, zijn ge boortestad, en twittert geregeld wat aanmoedigende woordjes over de Limburgse club. Tegelijk is Wilders niet echt een diehard: niemand heeft hem ooit in stadion De Koel gezien. Toen hij enkele jaren geleden alsnog een keer langs wilde komen, hield VW-voorzitter Hai Berden de boot af. Het zou te veel gedoe ople veren met beveiliging. Ereterras Het is veelgehoorde kritiek op po litici: ze maken er graag goede sier mee, staan op het ereterras mee te juichen als er wat te vieren valt, of heffen het bekende vingertje bij supportersrellen. Maar de sport helpen, vanuit oprechte betrok kenheid? Het is zeldzaam. Burge meester Ahmed Aboutaleb van Rotterdam is al met een Sparta- sjaal, een Excelsior-sjaal én een Feyenoord-sjaal op de tribunes ge spot. Maar je hoeft niet gestudeerd te hebben om te weten dat hij geen geboren voetbaljongen is. „Het verschilt per persoon uiter aard", aldus Bos. „Wat dat betreft is de Tweede Kamer zoals elk nor maal bedrijf. Bij de koffieautomaat op maandagochtend staat er altijd een paar man over de voetbaluit slagen te ouwehoeren. Sommigen houden écht van voetbal, zoals Wim Kok vroeger, anderen volgen het op afstand, en weer een ander heeft er niets mee." zaterdag 11 maart 2017 GO Als lij sttrekker kun j e maar beter voor Feyenoord zij n Sjoerd Mossou Den Haag —Wouter Bos i®ftLOppenheimer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 27