Scorend op geboortegrond, maar verliefd op de Arena Hoe om te gaan met de roep om publiekslieveling Hendrix? 27 spanning in selectie -Sr Vermeer en Kuyt in basis RENTREE ROTTERDAM Met Kenneth Vermeer onder de lat en Dirk Kuyt terug in de basis elf, heeft Feyenoord mor gen in de Kuip twee ervaren pionnen die de koploper bij de hand moeten nemen. Trainer Giovanni van Bronckhorst moest deze week streep na streep zetten door namen van geblesseerde spelers. En dan werd ook Tonny Vilhena nog eens voor vier duels, waarvan één voor waardelijk, geschorst. De middenvelder ging in beroep en kan morgen spelen. „Ik verwacht Eljero Elia en Terence Kongolo tegen Hee renveen weer terug", zegt Van Bronckhorst, om aan te geven dat de ziekenboeg niet weken lang vol zal blijven. „Jones heeft een wond aan zijn on derbeen opgelopen tegen PSV. Die is gaan infecteren." Ook Elia, Bilal Basacikoglu, Marko Vejinovic en Kongolo ontbreken morgen in de Kuip tegen AZ. Van Bronckhorst is blij dat Vilhena wel kan spe len. „Die jongen heeft in Zeist het idee gehad dat hij een moord had begaan. Ik neem hem niks kwalijk, want hij deed niets bewust." Maar op weg naar de Coolsingel kunnen alle beetjes helpen. „Dit seizoen lopen de groepsprocessen soepeler dan vorig seizoen", zegt Van Bronckhorst. „Toen gebeurden er zo veel dingen in mijn groep, dat is nu gewoon veel minder aan de orde. Vorig seizoen is voor mij wel een les geweest, de balans was toen niet juist. Dat probleem hebben we voor het huidige seizoen begon al getackeld." Dat betekent niet dat er dit jaar geen onvrede is. „Ik heb 29 spelers in mijn selectie. Het is onmogelijk om ze allemaal happy te houden. Felen helpt ons daarbij, hij kijkt hoe spelers zich gedragen, zodat wij kunnen bijsturen. Dat je bijvoor beeld geen groepjes krijgt of jon gens die er helemaal buiten vallen. Voor succes moet je iedereen bij el kaar houden. Dat is een dynamisch proces dat eigenlijk nooit stopt." Maar dat is dus iets anders dan Beswick, die het dagelijks terugke rende begrip 'landstitel' uit de hoofden van de spelers kon halen. Dus even niet bij het afrekenen van veertig liter benzine praten over de kansen op een landskampioen schap. Van Bronckhorst: „Felen en Beswick kun je niet vergelijken. Wie bij ons dan wel de specifieke rol van Beswick op zich neemt? Dat doen wij als technische staf zelf. Er lopen hier genoeg ex-spelers die er varing hebben met vechten om de titel of presteren onder druk." Campbell En dus verzint Van Bronckhorst af en toe iets. Zo zag de selectie eerder dit seizoen opeens Sol Campbell voor hun neus had staan. De 73- voudig international van Engeland was ooit ploeggenoot van Van Bronckhorst bij Arsenal. „Sol liep een paar dagen mee bij Feyenoord, maar dan vraag ik wel meteen van hem dat hij mijn spelers vertelt over hoe Arsenal zich destijds ge droeg toen ze in 2004 als Thelnvin- cibles door het leven gingen en de Premier League wonnen. Dan ho ren de spelers van Feyenoord het eens van iemand anders." Onoverwinnelijk, dat leek Feyen oord ook een tijdje. Tot afgelopen zondag Sparta op het Kasteel be wees dat de koploper wel degelijk omver kan worden gekegeld. En dus klampten de fans van Feyen oord de spelers deze week weer aan. „We merken wel dat iedereen er mee bezig is", zegt Van Bronck horst. „Ik heb het zelf ook, als ik er gens in de stad kom. Maar we moe ten de focus behouden. Mijn spe lers zelf praten in de kleedkamer helemaal nog niet over het kampi oenschap. Wij praten wel over de eerstvolgende tegenstander. Deze groep laat zich niet gek maken." De familie Dolberg komt morgen over uit Denemarken om Kasper te zien spelen in de Amsterdam Arena tegen FC Twente. Goede keus, zeg je op voorhand, dat ze voor een thuiswedstrijd kiezen. Dolberg houdt van het eigen sta dion. Dat hij donderdag scoorde buiten Amsterdam, in zijn ge boorteland nog wel, is namelijk best bijzonder. Alle competities meegeteld is die typische en sterke spitsengoal in het Parken Stadion pas zijn tweede treffer in een uitwedstrijd. Voor de eerste moeten we wel terug naar okto ber vorig jaar. Al is die vernuftige stift van toen in de Kuip er wel eentje voor het jaaroverzicht. Ajax keerde katerig terug uit het land van Dolberg (19), al zal de spits persoonlijk een goed ge voel over hebben gehouden aan die wedstrijd. Hij scoorde en was weer balvast. Na afloop keken de vele Deens journalisten elkaar eens goed aan: die Dolberg joh, die is goed zeg. Grappig om te merken dat wij Nederlanders hem beter kennen dan de Denen zelf. Dolberg maakte vorig jaar weliswaar zijn debuut in het na tionale elftal, maar in de Deense competitie speelde hij maar een handjevol wedstrijden bij Silke- borg, voordat Ajax hem wegge plukte. Dolberg was tegen FC Kopen hagen weer helemaal Dolberg. We zijn er in Nederland al lang en breed aan gewend. Na zijn doelpunt kijkt hij precies zoals hij ook kijkt bij de aftrap. Geen ge sprint, gejuich, of gebalde vuis ten. Als zijn doelpunt vlak voor tijd wordt afgekeurd na een lichte duw in de rug van de tegenstan der? Dolberg zal je niet zien pro testeren bij een scheidsrechter. Hij hobbelt terug in positie alsof het een potje zomeravondvoetbal op de camping betreft. Dat on doorgrondelijke en stoïcijnse, het maakt Dolberg tot een in trigerend fenomeen. Beste Deen Op de tribune observeerde Jon Dahl Tomasson, assis- tent-bondscoach van Dene marken, hem donderdag nauwlettend. De Noorse coach Stale Sol- bakken van Kopenhagen zei na afloop: „Dolberg was mis schien wel de beste Deen op het veld. En in ieder geval de beste Deense aanvaller." Maar tegen FC Twente heeft hij niet zoveel meer aan zo'n uitspraak. De spits van Ajax moet het altijd laten zien. En daarom is er de afgelopen we ken ook veel kritiek op hem. Zoveel aandacht als hij kreeg na zijn spectaculaire eerste maanden, zo is ook zijn weken lange doelpuntendroogte voer voor discussies geweest. Dolberg bleef zijn ijzige zelf. Naar buiten toe bijna schouderophalend om gaand met zijn wisselende pres tatiecurve. „Ik moet niet in pa niek raken en blijven vertrouwen op mijn gevoel", zei hij steeds. „Ik ben blij dat ik weer ge scoord heb", zegt hij nu. „Maar liever had ik in Denemarken niet verloren. Kopenhagen is nu licht in het voordeel." Maar voordat Ajax donderdag die achterstand goed kan maken, heeft morgen eerst de prioriteit. Bovendien heeft Ajax nog iets goed te maken tegen de Tukkers, omdat het in Enschede verloor. Ook vanavond in Deventer, bij het uitduel met Go Ahead Eagles, zal zijn naam weer door het stadion galmen. Lang niet zo massaal na tuurlijk als bij thuiswedstrijden van PSV voor een volle Oost-tri bune. Maar hard genoeg om de boodschap uit te dragen tot in de dug-out, waar Jorrit Hendrix weer wissel zit en moet hopen op wat speeltijd van zijn trainer. Sinds hij fit is na een lange bles sureperiode is Hendrix uitge groeid tot een soort martelaar voor een gekweld publiek. Enerzijds is het sentiment rond hem nog lo gisch te verklaren. Kind van de club, een type aanjager. Een 'eigen jongen' die niet wordt opgesteld in een seizoen waarin PSV de lands titel dreigt mis te lopen en ook vol gens coach Phillip Cocu soms 'de échte honger'mist. Dommig Maar er is ook een andere kant. Zo als Hendrix vorige week tegen Roda JC 25 minuten aan een stuk werd toegezongen, dat komt ge forceerd en - sorry PSV-fans - ook nogal dommig over. Hendrix is immers geen Mara- dona. Maar ook niet de logische man om een scorende middenvel der (Marco van Ginkel) te vervan gen bij een blessure. Voor de win ter liep PSV zich juist te vaak stuk op massaal verdedigende ploegen zoals Roda. Omdat het aan doelge richtheid en diepgang vanaf het middenveld ontbrak. Volkomen logisch dat trainer Cocu daarom nu voor Siem de Jong koos, die dat wél in zijn spel heeft. Maar hoe ga je om met de duide lijke roep van het publiek om een ander? Hoe lastig is het om dan koers te houden? Robert Maaskant kent het fenomeen van zijn tijd als trainer van volksclubs als NAC of Wisla Krakau in Polen. „Soms smeken je eigen fans zelfs om een bepaalde wissel, waarvan jij al ze ker weet dat het op dat moment nooit de oplossing zal zijn. Wat dan te doen? Toch gewoon vast houden aan je eigen idee. En dat na afloop zo goed mogelijk proberen uit te leggen." En dat is ook wat Cocu doet. „Ik ben niet aangesteld om te wisselen naar de voorkeuren van het pu bliek", zei hij al eens. „Mijn taak is om wedstrijden te winnen en daar wissel ik naar als coach." Bij PSV zag Cocu zijn keuze voor Siem de Jong vorig weekeinde prima uit pakken. De stand-in voor Van Ginkel scoorde twee keer. zaterdag 11 maart 2017 GO titelstress Trainer Giovanni van Bronck horst praat op de training met zijn spelers. Maar niet over een titel, als het goed is. fotoanp Na het verlies in Kopenhagen (2-1) moet Ajax morgen thuis tegen FC Twente winnen om zicht op de landstitel te hou den. Dolberg scoorde donder dag op zijn geboortegrond, maar de Arena is zijn lievelings stadion. In de eredivisie maakte de Deen maar één van de elf goals uit. Die stift in de Kuip. Daniël Dwarswaard Amsterdam Kasper Dolberg (r) viert een goal met Daley Sinkgra- ven. FOTO PRO SHOTS Geen trainer maakt zich er po pulair mee: het publiek scan deert de naam van een speler, maar jij laat hem op de bank. Hoe om te gaan met de roep om een publiekslieveling, zoals deze weken bij PSV, waar de fans pleiten voor de 'eigen' Jorrit Hendrix? Maarten Wijffels Eindhoven Jorrit Hendrix foto pro shots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 26