Staf van Feyenoord beteugelt de opgelopen 26 Natuurlijk heeft de titelkoorts de aanhang van Feyenoord in de greep. Na het verlies tegen Sparta eist het Legioen, personele problemen of niet, een stevig antwoord morgen tegen AZ. Hoe beteugel je titelstress? Column S JOERD MOSSOU Vroeger zongen wij altijd dat het 'nepsuppor- ters' waren, de mensen die na 85 minuten al de trap af doken, zwijgend op weg naar de dichtstbijzijnde uitgang. Eerder weggaan om de fi les voor te zijn: echte liefhebbers doen dat niet. Het is een oude, ongeschreven voetbalwet. Die Rotterdamse jongen die woensdagavond te vroeg naar huis ging bij Barcelona, na 82 minuten, bij een 3-1 stand, met nota bene een kaartje op rij 8, vlak achter het goede doel. Laat het een wijze les zijn voor al die haastmakers, in alle stadions ter wereld. Nooit weggaan. Altijd blijven staan of zitten, in voor- of tegenspoed, bij zon en bij regen. Bovendien: er is juist veel moois aan voetbalfiles. Het fijne geklets van de mannetjes op de radio. Het schijnsel van stadionlampen op je voorruit. De kri oelende mensen, slingerend tussen de auto's door. Dronken zingende jongens in de verte. Zwijgende mannen met handen diep in hun zakken, stiefe lend door de regen. Meestal, maar dat kan ook aan mij liggen, is de voetbalfile een optocht van chagrijn en anticlimax. Vooraf, op de weg naar het stadion, was er nog de heerlijke verwach ting, de hoop dat alles straks anders wordt. Maar op de terugweg denk je: godallemach tig. Wat een aanfluiting weer. Dat hoort erbij. Het is een misverstand dat voetbal alleen maar mooi en meeslepend moet zijn. Voetbal ge dijt juist heel goed bij lelijkheid, bij scherpe contrasten, bij de gol ven tussen opwinding, pure ergernis, totale bewondering en he vige teleurstelling. Juist FC Barcelona-Paris Saint Germain was daar woensdag zo'n schitterend, onvergetelijk voor beeld van. maar ook het lelijke. Het heerlijke én het ergerlijke, fijntjes verdeeld over negentig meeslepende mi nuten. Die hemeltergende schwalbes van Neymar en Luis Suarez. Die knoeiende scheidsrechter. Die angsthaas van een trainer bij de Fransen. Barcelona speelde niet eens extreem goed, de te genstander vooral onvoorstelbaar slecht, of beter ge zegd: ze speelden zo oliedom, dat je het bijna niet verzinnen kunt. Al die heerlijke tegenstellingen. Angst versus hei lig geloof. Geniale acties tegenover hopeloos ge pruts. Wereldgoals, onooglijke frommelgoals. Aan stellerij. Tactische verkramping. Liefde voor de bal. Toeristen die druk selfies zitten te maken op de eerste rijen. Huilende Catalanen op de tribunes. bij uw eigen club, en u moet de afwas nog doen, en het staat al 0-3, en het begint zo hopeloos te plen zen, en op het veld lopen allemaal prutsers en zak kenvullers. Bedenk dan dat het voetbal is, geen musical, en al helemaal geen romantische komedie. Bijt door, altijd. Neem de file als een man. Ooit, echt waar, volgt de beloning. Het is een misverstand dat voetbal alleen maar mooi en meeslepend moet zijn, het gedijt juist goed bij lelijkheid Yatessolo naarzege Transfer Paumen Strekte Kenneth Perez zich in de supermarkt uit om een pak melk te pakken, stond er bij het in zijn kar retje leggen opeens weer een dol enthousiaste Tukker voor zijn neus. Om even naar de kansen op de eer ste landstitel ooit te informeren. De Deense stilist en zijn ploeggenoten maakten het in 2010 bijna dagelijks mee toen FC Twente opeens koplo per was in de eredivisie. De Engelsman Bill Beswick hielp de spelers destijds een handje. „Echt iedereen begon maar over de titel, maandenlang", zegt Perez. „We hadden een soort standaard verhaaltje om dat af te kappen, dat kwam uit de koker van Beswick." En dan was het toen nog, met alle respect, FC Twente. In en rond de Kuip eist de aanhang van volksclub Feyenoord al sinds oudsher volop aandacht van de selectie van Feyen oord. Ronald Koeman loste dat al tijd vakkundig op. Een knikje, een glimlach, even poseren. „Maar nooit stil blijven staan, hè", aldus Koeman. „Geleerd bij FC Barcelona. Anders ben je zo een uur bezig." De jacht van Feyenoord op de eerste landstitel sinds 1999, het als maar groeiende verwachtingspa troon, het diepe verlangen bij de achterban. Het refereren naar de Coolsingel, keer op keer. Wie ka rakterologisch geen John Guidetti of Graziano Pellè is, spitsen die de adoratie van de aanhang juist nodig hadden om messcherp te zijn, kan er wel eens onrustig van worden. „Ikzelf kom gewoon niet veel bui ten", lacht de geblesseerde Rotter dammer Terence Kongolo, de links back die er tegen AZ niet bij zal zijn. „Dan valt het best mee. Maar anders kan ik er prima tegen, hoor." En dat is maar beter ook, want er is in Rotterdam geen ontkomen meer aan. Moet er anders een 'Bill Beswick-achtige' hulp zijn intrede doen? Bij Feyenoord duikt al ge ruime tijd René Felen op. De gebo ren Gelderlander, opgegroeid in Friesland, heeft een eigen onderne ming: Triple Win Sport. Bij Feyen oord is hij actief teamontwikkelaar. Helpt Felen de spelers van Feyen oord om alles in het hoofd op een rijtje te houden? Giovanni van Bronckhorst schudt het hoofd. De trainer omschrijft hem vooral als een puzzelstukje. Onder Ronald Koeman kwam Felen de Kuip bin nen, Fred Rutten maakte geen ge bruik van zijn diensten, maar Van Bronckhorst doet dat dus weer wel. „Felen ondersteunt de technische staf', zegt Van Bronckhorst. „Maar hij kijkt ook naar de spelersgroep." Groepsprocessen De precieze taakomschrijving: hij kijkt naar groepsprocessen. Als Mi- chiel Kramer bijvoorbeeld niet in valt tegen Sparta en hij slaat uit frustratie een paar kaar hard met zijn vuist tegen de dug-out, dan zou Felen moeten kijken of de geïrri teerde houding van de spits bij voorbeeld niet overslaat naar an dere (wissel) spelers. Van Bronckhorst ziet Felen ge middeld eenmaal per vier weken langskomen. „Wat hij dan doet? Dat is heel divers. Hij is aanwezig bij de teambesprekingen. Maar hij zit er ook bij als de technische staf met el kaar praat. Af en toe praat hij met spelers. Maar zie dat niet als indivi duele begeleiding, hij overziet meer het totaalplaatje. Felen kijkt naar gedrag." Dat klinkt als een marginale rol. zaterdag 11 maart 2017 GO @sjoerd mossou ze es Deze wedstrijd had het allemaal: het mooie, Als u straks weer naar pure poep zit te kijken WIELRENNEN Simon Yates (foto) heeft de zesde etappe van Parijs-Nice gewonnen. De Britse ren ner van Orica-Scott reed tijdens de beklim ming van de Col de Bouri- gaille weg uit een eerste groep en so leerde naar de ritzege. De Fransman Ju lian Alaphi- lippe behield de leiding in het algemeen klassement. HOCKEY Maartje Pau men zet haar loopbaan voort in Bel gië. Paumen, nu spelend bij Den Bosch, speelt vol gend seizoen voor Royal Antwerp Hockey Club. Paumen werd twee keer uit geroepen tot beste speel ster van de wereld. Met Oranje ver overde ze onder meer twee olympi sche en twee wereldtitels. O fi. (0 Ontsnappen aan Mikos Gouka Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25