O DE WEEK VAN PHLIPPEN 5 20 Op elke tien huurders zijn er vier scheefwoners. Twee daarvan blijven in goedkope huurwoningen zitten terwijl ze meer kunnen betalen en de andere twee zitten in dure woningen die ze zelf niet kunnen betalen. We noe men hen goedkope en dure scheef woners en de kans dat u een scheef- woner bent, of er een kent, is le vensgroot. In het woord scheefwo- ner zit een soort waardeoordeel in gebakken. Je rijdt een scheve schaats, je bent oneerlijk of je bent een profiteur. Je woont ofwel te goedkoop en houdt daarmee de markt op slot voor al die tiendui zenden op de wachtlijsten, of je woont 'riant' met een kleine beurs en laat de voor jou onbetaalbare huur ophoesten door de overheid. Afgelopen donderdag publiceer den Gidding en Otten van het CBS in het economenblad ESB een typo logie van de scheefwoner en de fi nanciële gevolgen van het scheef- wonen voor de samenleving. Vooral de dure scheefwoner is aan een snelle opmars bezig. Om de huur voor deze groep scheefwoners be taalbaar te houden, is er een miljard euro extra aan huurtoeslag uitge keerd sinds 2006. Dat is op zichzelf een onhoudbare ontwikkeling. Maar het probleem gaat nog ver der. Een scheefwoner die ofwel te goedkoop woont of te luxe voor zijn portemonnee, zal niet snel een leu kere of beter betaalde baan accepte ren als hij daarvoor moet verhuizen. Hij zal dan immers in dezelfde el lendige wachtrij voor een nieuwe woning terechtkomen die hij mede heeft veroorzaakt. Het gevolg is dat hij de baan laat lopen, waardoor hij waarschijnlijk productiever wordt en daarmee beter betaald had ge kregen. De arbeidsmarkt lijdt op die manier mee onder de vastgeroeste woningmarkt. O. lil De gelukkige huurder die na jaren lang wachten een eigen stek heeft gevonden, scheefwonend of niet, betaalt indirect ook mee aan de re kening van al dat scheefwonen. Dat komt omdat Stef Blok, als Minister van Wonen, besloot om de uit de klauwen groeiende kosten van de huurtoeslag weer terug te leggen bij de woningbouwcorporaties via de verfoeide verhuurdersheffing. En wat deden de corporaties? Die sluis den die heffing via huurverhoging doodleuk door naar de huurders. Daarmee is de cirkel weer rond. De huurtoeslag, bedoeld om wonen betaalbaar te houden, is betaald door de huurder. Huurders betalen indirect mee aan de rekening van al het scheefwonen en het woud aan regeltjes is het niet zo gek dat de nieuwe corporatie voorman van Aedes onlangs in deze krant opriep tot meer vrijheid en minder regels. Maar de kern van het probleem zit hem in een grove ver storing tussen vraag en aanbod van goedkope huurwoningen. Dat wordt niet opgelost door een regel meer of minder. De opkomst van de dure scheefwoner is daar het le vende bewijs van. Toen het kabinet Rutte II de particuliere liberalisatie van de sociale huurwoningen intro duceerde, wilde hij het goedkope scheefwonen aanpakken. Er werden voor deze groep 240.000 dure soci ale huurwoningen gebouwd. Onbe doeld ontstond daar een nieuw soort scheefwoner: de dure scheef woner, die weer een zware wissel trok op de huurtoeslag. Na de ver kiezingen zal dit nieuwste pro bleem ongetwijfeld met veel ferme taal worden aangepakt. Scheefwo nen is voor iedereen onwenselijk, maar zolang corporaties geen ruimte krijgen om vraag en aanbod te laten aansluiten via de huurprijs, zal de scheefwoner hardnekkig blij ven opduiken. Akzo Nobel Altice ASML Unibail- Rodamco @sandraphlippen Scheefwoners Toezichthouder ACM eist inzage in de verdeling van publieke en private activiteiten van netbe heerders. C&A praat na tig jaar stilzwijgen in deze krant over de vraag: gaat het winkelbedrijf V&D ach terna? Met al dit rondpompen van geld Sandra Phlippen is chef van de redactie economie O W Een mogelijk nieuw bod op de verfprodu- cent door PPG maakte beleg gers happig. 41% De omzet en winst in Amerika, waar de kabelaar grote overnames deed, waren goed. zaterdag 11 maart 2017 GO Het Veldhovense concern kreeg een koopadvies van analisten van de Zwitserse bank UBS. Grootste daler in de AEX was het Franse vastgoed fonds. o

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20