M 24 ZE MUSEUM RAAMSDONKS STEL KOESTERT GEDACHTEGOED ARMAND Herman en Hanny van der PIuijm uit Raamsdonk hebben alles van Armand in hun 'museum'. Zelfs een plukje haar. Ik noemde het eersteen verzameling. Nee, zei Armand, het is een museum zv Zijn blauwe ogen kijken je doordringend aan, zijn fel rode haar hangt sluik tot zijn schouders. Je zou haast den ken dat Armand nog leeft en zo Ben ik te min gaat zingen. Maar nee, het is een schilderij. Het vrijwel levensechte kunstwerk is een van de vele pronkstukken in de Ar- mand-verzameling van Herman (67) en Hanny van der Pluijm (59). Het Raamsdonkse koppel is gek van de artiest, die anderhalfjaar geleden overleed. „Armand was zo'n vijftien jaar geleden bij ons op bezoek. Hij vertrok, had al afscheid genomen, maar kwam plots terug en zei: 'Ik heb nog wat voor jullie.' Hij deed zijn gitaarkoffer open. Die zat vol met privémateriaal: 'Alsjeblieft', zei hij, 'jullie weten wat je ermee moet doen.' Herman schiet vol. „Armand had toen niet geblowd, hoor. Of hij moet het stiekem hebben gedaan. Blowen en roken mocht bij ons niet." De artiest gaf allerlei spullen aan de Raamsdonkse fans van het eer ste uur. Ordners met teksten, oude foto's, een waterpijp en zelfs scheidingspapieren. „Wat wil je nog meer van hem weten? Niet de namen noteren hè?", zegt Her man, als hij advocatenbrieven toont. Of bankafschriften: „Tjonge, wat heeft hij veel geld verdiend! En wat heeft hij ook heel veel centen over de balk gegooid." Je kunt het zo gek niet verzinnen of het staat veilig bij de Van der Pluijms in het Armandmuseum, twee gevulde bovenkamertjes in hun huis. „Ik noemde het eerst een verzameling. Nee, zei Ar mand, het is een museum." ÜSaM Slff, mrneniuiK In een kast staat een potje wiet, door de artiest zelf gemaakt. Stickertje erop met het productie jaar: 1998. Aan de andere kant een plastic bakje met een beetje haar van de zanger. Herman schiet van object naar object. „Kijk, hier is hij nog een baby", wijst hij op een foto van Armand met zijn nichtje in een kar. Niet alleen put Van der Pluijm uit privéstukken, ook ver zamelde hij zelf door de jaren heen talloze platen, albumcovers, luciferdoosjes, entreekaartjes, pos ters en kleding. Het trouwkos- tuum van Armand hangt aan een kleerhanger tussen andere kleur rijke hippiekostuums van de ar tiest. „Het is de echte hoor", laat Herman geen ruimte voor twijfel en wijst op de trouwfoto van een van Armands meerdere huwelij ken. „Die kleren heb ik gered van de kringloopwinkel." Herman ratelt de anekdotes aan een: details over optredens en kraakheldere herinneringen aan persoonlijke ontmoetingen. „Heb je een dag?", zegt de Raamsdonker. Alles in hun woning ademt Ar mand. Tussendoor zet Hanny op de oude radio in de huiskamer muziek van de artiest aan. Haar blik vult zich vol melancholie. Ze zingen mee, Herman en Hanny. „Ik hou van jou... Goh, wat een prachtig liedje is het. Toch?" Ook de karakteristieke mond harmonica ontbreekt niet. Talloze kapotte gitaarsnaren zijn bewaard. Hanny: „Bij een optreden gooide Armand zo'n snaar naar Herman. Hij zei: 'Voor jou, ik kan er alleen geen handtekening op zetten'." Maar het echtpaar sluit zijn ogen niet voor het donkere bestaan van Armand, als drugsgebruiker en dealer. „Zijn biografie is eigenlijk een triest verhaal." Anderhalfjaar geleden overleed Armand op 69-jarige leeftijd. Her man en Hanny waren bij de uit vaart. „Zijn nummer Iemand werd op het einde spontaan door ieder een gezongen. Heel bijzonder." Herman kende Armand al in de jaren '60, toen de Eindhovense zanger op punt van doorbreken stond. Bij een bezoek aan een op treden in Waspik waren ze ver kocht. „We hebben hem honder den keren gezien. We gingen naar Cadzand, naar België, overal waar hij optrad... Het mooie vonden we dat hij protestliederen zong. Hij trapte tegen de maatschappij aan, ging niet met de massa mee." In de loop der jaren bouwde de familie Van der Pluijm een innige band op met Armand. De Eindho vense zanger kwam regelmatig langs in Raamsdonk. „Hij wilde dan zijn eigen spullen zien. Want hij bewaarde zelf bijna niets." Van heinde en verre is er be langstelling voor het Armandmu seum. „Sinds zijn dood heb ik het drukker gekregen", zegt Herman. „Wij houden Armands gedachte goed in leven. Dit is uniek." zaterdag 11 maart 2017 'Ik heb nog wat voor jullie Sjoerd Marcelissen Raamsdonk Hasjesman Waar Is Je Glimlach Stoomboot Nachtbraken Even Genieten Iemand Zomer In De Lage Lan8ërf Want Er Is Niemand Er Zijn Van Die Lui De Oorlog Woedt In Jezelf Ne Haber Arkadaslar Ben Ik Te Min Singles, posters, foto's en een waterpijp. Armand bracht alles naar Herman en Hanny van der Pluijm. „Jullie weten wat je ermee moet doen." fotosjan stads/pix4profs —Herman van der Pluijm Herman en Hanny van der Pluijm voor hun grote idool Armand. Het Armandmuseum is op afspraak te bezoeken. Op 18 maart (14.00 uur) is een deel van de collectie te zien bij café Het Vermaak in Raams donk. Aansluitend (20.00 uur) is er een hippie-avond met een optreden van troubadour De Calle. Kaarten a 5 euro (incl. 2 consumptiebonnen) via hermanenhanny@casema.nl of hetvermaak@kpnmail.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 140