Vakantie op jouw manier Altijd inclusief: <9 vlucht <9 verblijf <y huurauto Karins VANDAAG: ONDER CHRISTENDEMOCRATEN 13 Extra korting Toscane Boek nu! Het gaat weer beter met het CDA. Het Twentse Tweede Kamer- lid Pieter Omtzigt, met ruim 35.000 voorkeurstemmen gekozen, verpersoonlijkt het herstel. II et Nederland van ooit be staat. Buiten de Randstad ligt het, in Twente bijvoor beeld, waar CDA-Kamer- I lid Pieter Omtzigt (43) deze druilerige ochtend rekenles geeft op de Jan Barbierschool in Hel- lendoorn. Met 57 leerlingen is dit een van die kleine buurtscholen, voor wier voortbestaan Omtzigt zich met suc ces heeft ingezet. „Kinderen van 5 komen hier al op de fiets naar toe", zegt locatieleider Erna Calkhoven (57). Het gebouw is meer dan een school: het doet ook dienst als buurt huis, waar geyogaat wordt en ge damd en er is disco voor de kinderen. „Haal je deze scholen weg", zegt Omtzigt, voordat hij het klaslokaal betreedt, „dan haal je het hart uit de gemeenschap. Dan trek je geen jonge gezinnen meer aan en kun je deze buurtschappen over dertig jaar op doeken." Hier speelt 'noaberschop' (ge meenschapszin), dat de kern is van het christendemocratische denken, nog een centrale rol. Geen wonder dat het CDA in deze oostelijke regio nooit onderuitging. Dit landelijke CDA-hartland is tevens Omtzigts politieke basis. Toen hij in 2012 niet op de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer werd geplaatst, ging hij in ver weer en kreeg alsnog een 'onverkies bare' plek. Dankzij de inzet van de Twentse afdelingen haalde Omtzigt 36.750 voorkeurstemmen: meer dan voldoende. Dit jaar staat hij vierde. Het Kamerlid, dat zich opwierp als luis in de pels van de regering, werd de verpersoonlijking van het herstel van de christendemocraten. „Weet je wat het is", zegt Omtzigt tegen de kinderen, als hem wordt ge- partij." Dus hijst Omtzigt zich, ter wijl tussendoor spoedtelefoontjes binnenkomen over de mogelijke overname van AkzoNobel, in een groen CDA-windjack. Hij zet zich op een bakfiets en rijdt met Piksen door de motregen naar het centrum van Hellendoorn om er te flyeren bij de lokale viskraam. „Soms is het een vreemde spagaat", geeft hij toe, ter wijl hij in recordtijd een bakje kibbe lingen soldaat maakt. „Campagne voeren is slopend. Gisteren werd ik halverwege de dag helemaal duizelig, omdat ik niet had gegeten." Dan moeten de twee politici er weer vandoor. Fiets af, auto in. In Nij- verdal wacht een gezelschap senio ren. In zalencomplex Het Centrum - met kerkorgel - spreekt Omtzigt over de pensioenen. 'Pieters pensioen tour' heten deze optredens, als Omt zigt weer een das heeft omgedaan en Mario Draghi, de baas van de Euro pese Centrale Bank, de mantel uit veegt over diens omstreden opkoop beleid van staats- en bedrijfslenin- gen. Desastreus, oordeelt Omtzigt. „Zelfs de bank van de Sovjet-Unie bezat niet zoveel staatsschuld." Verbazing Bejaarde mannen in kleurrijke truien en vesten luisteren geïnteresseerd. Sommigen maken aantekeningen. In deze leeftijdsgroep is de bestendig heid van de pensioenen een belang rijk thema. „Maar vergeet niet: dege nen die nu 17 zijn, krijgen straks de grootste klappen", waarschuwt Omt zigt. Hij oogst applaus: dit publiek is solidair met de jongeren. Na afloop is er koffie. Uit de ge sprekken wordt duidelijk: hier draait het leven om duurzaamheid, om die kleine scholen, om hulpposten, die met sluiting worden bedreigd, en om de problemen met de N35. Met ver bazing kijkt men naar de gesegre geerde Randstad. „Het is een heel an dere werkelijkheid", zegt Omtzigt. Hij waarschuwt: dit Nederland wil in Den Haag gehoord worden. Anders dreigt eenzelfde revolte als in de VS. „Het echte ongemak zit 'm niet in de grachtengordel. Het zit hier." vraagd waarom hij destijds van de lijst verdween. „Ik ben best wel lastig als controleur van de regering. Ook als wij er zelf deel van uitmaken." De gepromoveerde econometrist heeft dan net een wedstrijdje snelrekenen tegen drie jongens van een jaar of 11 verloren. „Wat een slimme klas is dit", verzucht Omtzigt na afloop. Geen oog Hij is in gezelschap van Hellen- doorns raadslid Roy Zijlstra en Sta tenlid Jeroen Piksen, beiden CDA. Onderschat de kloof tussen Den Haag en de regio niet, zegt Zijlstra. „Er is in Den Haag geen oog voor de provincie. Op kieslijsten staan Rand stedelingen. Tot Utrecht: dat is voor hen Nederland." Misschien ver woordt Zijlstra daarmee wel de be langrijkste ergernis onder een deel van de regionale kiezers. Voor hen zijn benaderbare politici als Omtzigt, die zich concreet inzetten voor hun scholen, hun wegen en middenstand, de positieve uitzonderingen. Je moet wel iets doen voor de gunst van de Twentse kiezer, weet Piksen, een vrolijke oudgediende die het CDA kent als z'n broekzak. „Ze wil len je letterlijk zien sjouwen voor de O Kleinschalige accommodaties vertrek 1,8,12,15 en 19 April weg van de massa www.karinschoice.nl 020 - 44 99 470 f Wil jij tijdens je vakantie weg van de massa op ontdekking gaan en zelf je tempo bepalen? En wil je vooral geen gedoe met boeken? Kijk dan op www.karinschoice.nl zaterdag 11 maart 2017 'Het ongemak zit in de regio' A Pieter Omtzigt is op bezoek op de Jan Bar bierschool in Hellen doorn. Hier speelt 'noaberschop' nog een centrale rol. FOTO MARCO OKHUIZEN Griekenland - Rhodos - Ixia Pine Trees Art Hotel |N-. /f$>. rP ANVR VJjÜ scaR Villa's met privé zwembad Boutique hotels Originele appartementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13