21 m overleg", zegt Martijn Bliek (39) van Fysio For You. „Samen kunnen we het traject op Walcheren, de Bevelanden en Schouwen- Duiveland aanbieden." Van den Broeke, die naast fysiothera peut ook korfbaltrainer is, hield in het voorjaar van 2016 een eerste informatie avond voor Walcherse sportverenigingen. Daar werd het nieuwe blessurepreventie programma gepresenteerd. Het afgelopen jaar heeft hij het project bij zeven Zeeuwse verenigingen uitgerold. Hand balvereniging EMM is er daar één van. Als ervaringsdeskundige en jeugdcoach ziet Nijsen het belang van preventie van knie blessures bij juniores. „Voor mij is het he laas te laat, maar samen met collega-trai ner Just Groen zal ik er alles aan doen om onze A-juniores te behoeden voor deze el lende." Sociaal isolement Bliek onderstreept de impact van kruis bandblessures. „Die kan enorm zijn, zeker in de groep van twaalf tot achttien jaar. Opereren is op die leeftijd nog geen optie, omdat ze in de groei zitten. Het is al niet leuk om een tijd niet te kunnen sporten en het herstel duurt vaak ook nog eens langer dan verwacht. Een jaar niet sporten kan op die leeftijd betekenen dat je in een sociaal isolement terechtkomt. En eenmaal kruis bandletsel opgelopen, gaat de slijtage van de knie snel en kan het zomaar zijn dat je op je 50ste een nieuwe knie nodig hebt." Óm knieletsel preventief te bestrijden wordt het Join(t) Forces-programma door Bliek en zijn collega-fysiotherapeuten geïmplementeerd bij sportverenigingen. „Wij leggen contact met verenigingen en informeren trainers en ouders over de ma terie. We trainen als het ware de trainers, door een stukje in de algemene warming- up aan te passen. Als die aangepaste war- ming-up twee a drie keer per week wordt toegepast, worden de knieën heel snel sterker en stabieler. De kans op het ont staan van knieletsel wordt op die manier met 50 tot 70 procent gereduceerd." Naast het warm worden ter voorberei ding op een wedstrijd of training moet het vooral ook leuk en uitdagend zijn volgens Van den Broeke. „De oefeningen in de warming-up van Join(t) Forces zijn onder meer gericht op lenigheid, stabiliteit en kracht. Ze zijn eenvoudig uit te voeren en kinderen hebben het snel onder de knie." Risicoprofiel Het traject bij een sportvereniging begint met het afnemen van algemene screen- ingstesten, waarbij kinderen worden ge test op een verhoogd risicoprofiel. Dat ge beurt door middel van twee oefeningen: de uitvalspas en de boxjump (zie rechts boven). Bliek: „Wanneer uit de analyse blijkt dat je tot de risicogroep behoort, doen we eenmalig een uitgebreid onder- Kinderen spelen bijna alleen nog maar achter een spelcomputer zoek met speciale meetapparatuur. We ge ven aanvullende oefeningen mee, waar het kind thuis acht weken lang mee aan de slag kan. Als daarna blijkt dat je niet meer tot de risicogroep behoort, is het een kwestie van onderhouden door middel van de warming-up. Na drie maanden zie je effect en na negen maanden zelfs een duurzaam effect." Hoever het project wordt doorgevoerd, verschilt volgens Van den Broeke van ver eniging tot vereniging. „Bij korfbalvereni ging TOP in Arnemuiden voeren ze de Sprongtest (ook wel boxjump genoemd) Uitvalspas (ook wel 'Walking Lunge' genoemd) warming-up uit bij de hele vereniging, van het eerste seniorenteam tot en met de D- jeugd. Bij voetbalvereniging RCS in Souburg zijn ze in eerste instantie gestart met de jeugd teams onder zeventien en negentien jaar. Mijn advies is om het altijd zo breed mogelijk binnen de vereniging op te pakken, want het is bewezen effectief. Met name voor de meisjes tussen twaalf en achttien jaar, maar ook ouderen zullen hiervan profi teren. Daarnaast heeft een eerste selectie een voorbeeldfunctie voor de jeugd. Wanneer zij het uitvoeren zullen jeugdleden sneller ge neigd zijn om dit met z'n allen op te pak ken." Behalve bij EMM, TOP en RCS zijn Van den Broeke en PMC In Balans het afgelopen jaar met het programma aan de slag gegaan bij de voetbalverenigingen Arnemuiden en Nieuwland en de korfbalverenigingen Tjoba en Fortis. Bliek staat met Fysio For You mo menteel in de startblokken bij SSV'65, FC De Westhoek, gymvereniging Olympia Kapelle en volleybalvereniging BOK. In Zierikzee gaat Jaco Vleeshouwer (54) van Fysant het project implementeren bij handbalvereniging Delta Sport, dat top scorer Thijs van Splunder naar verwach ting een jaar moet missen vanwege een af- Eenmaal kruisbandletsel opgelopen, gaat de slijtage van je knie snel gescheurde voorste kruisband. Vleeshou wer is tevens trainer/coach van het vrou wenteam, waar hij met drie kruisbandlet sels te maken had. „Dat was voor mij een directe aanleiding om ermee aan de slag te gaan, nadat ik via Jouri van den Broeke hoorde over dit project. Begin februari hebben we het gepresenteerd bij Delta Sport en we gaan er ook andere verenigin gen warm voor proberen te maken. Pre ventie is het mooiste wat je in de sportge- zondheidszorg kunt bieden. Het voorko men van letsel en de gevolgen van letsel op latere leeftijd, zoals artrose op jonge leeftijd, zijn voor mij de belangrijkste be weegredenen." Bliek merkt wel dat er bij verenigingen soms een bepaalde terughoudendheid be staat om met een fysiotherapeut in zee te gaan. „Maar het is heel eenvoudig. Wij wil len voorkomen dat kinderen in problemen komen die niet nodig zijn. Ons motto is helder: voorkomen is beter dan genezen." Volgens Bliek is het toenemende aantal knieletsels ook onderdeel van een groter maatschappelijk probleem: „Uit onderzoek van het Muiier Instituut over een periode van 26 jaar is gebleken dat kinderen nu op alle grondmotorische vaardigheden min der scoren dan vroeger. Een belangrijke oorzaak daarvan zit in het speelgedrag van kinderen. Vroeger speelde je buiten en klom je in bomen. Tegenwoordig spelen kinderen bijna alleen nog maar achter een spelcomputer of een smartphone. Dat maakt ze kwetsbaarder en dat is de reden dat dit project in het land ook op scholen geïmplementeerd wordt. Daar moeten wij in Zeeland ook naar toewerken." 10-14 15-19 25-29 45-49 zaterdag 11 maart 2017 - Martijn Bliek, fysiotherapeut De sporter springt vanaf een box met vastgestelde hoogte. Na de landing vervolgens meteen zo hoog mogelijk opspringen en de armen daarbij meene men omhoog. Voeten moeten 35 cm uit elkaar be ginnen. Deze waarden zijn uit wetenschappelijk on derzoek gebleken. rv, De sporter maakt vanuit stand een grote stap voorwaarts en zakt daarbij in één vloeiende be weging direct door de knieën. De romp dient rechtop te blijven en de armen worden tegelijker tijd omhoog gebracht. - Martijn Bliek, fysiotherapeut Mannen Vrouwen 20-24 30-34 35-39 40-44 Leeftijd 50-54 55-59 60-64 65-69 Bron Brit. J. Sports Med. 2008; 42:394-412 for! vou A Martijn Bliek wil bij kinderen problemen voorkomen die niet nodig zijn. foto MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 137