II II Tientallen bedrijven op banenmarkt Plan voor appartementen in voormalige Rabobank Sluis 'Passende en waardige functie' 7 GODSHUIS WEINIG HOOP OP REDDING De afgelopen 3 jaar heeft de Stichting Kerkgebouw Sluis alles in het werk gesteld om de Johannes de Doperkerkte kunnen behouden. Zonder resultaat. De Johannes de Doper- kerk staat sinds 1927 in hartje Sluis. Het godshuis werd be schoten in de Tweede Wereldoorlog, kreeg na de oorlog een ander dak en bleef al die jaren als baken in het centrum van Sluis staan. Midden in de winkelstraat. Als je van de Oude Kerkstraat de kerk in stapt, kan het contrast niet groter zijn. Van de gezellige drukte naar een koele oase van rust. Straatgeluid dringt niet door de kerkmuren heen. Op één van de banken zit iemand even in ge dachten verzonken. Ook al komen er naar de tweewekelijkse kerk diensten nog maar zo'n twintig tot dertig gelovigen, de kerk trekt jaarlijks naar schatting wél vijftig- De doelstelling was om de kerk te behouden, voor het nageslacht duizend bezoekers, weten Yvan Van Maldegem en Theo Wemaer van Stichting Kerkgebouw Sluis. Om even te mediteren of een kaarsje aan te steken. Ook zijn er veel toeristen die het historische en beeldbepalende gebouw willen bewonderen. „Er zijn hier altijd mensen", zegt Van Maldegem. Op het moment dat hij het zegt, lopen twee bezoekers binnen om een kaars te branden. Maar nu hangt er een donkere wolk boven het godshuis: zoals bij veel kerken dreigt sluiting en in het slechtste geval sloop, als er na sluiting geen geschikte bestem ming gevonden wordt. En daar zit de kink in de kabel. Van de vele plannen die de stichting de afgelo pen drie jaar indiende, keurde het bisdom er niet één goed. „Onze doelstelling was om de kerk te be houden voor het nageslacht", ver telt Van Maldegem. Vanwege het teruglopend aantal bezoekers van kerkdiensten en de hoge onder houdskosten wilde de stichting realistisch handelen om te voorko men dat zij voor een voldongen feit zou komen te staan. Het plan We hebben er alles aan gedaan en kwamen driejaar lang maandelijk bij elkaar was daarom een nieuwe kapel functie te creëren en een combina tie te maken met een commerciële functie voor de resterende ruimte van de kerk. Huuropbrengsten zouden het in stand houden van het gebouw voor de toekomst moeten garanderen. De stichting, speciaal voor dat doel opgericht, ging daarbij niet over één nacht ijs. Er waren zes mensen betrokken met een onder meer financiële, bouwtechnische, juridische en bestuurlijke achter grond en er zijn veelvuldig ge sprekken gevoerd met het Bisdom van Breda, de Andreasparochie, de gemeente Sluis en architecten. Al lerlei ideeën passeerden de revue. „Met de beste bedoelingen. We hebben er alles aan gedaan en kwamen maandelijks bij elkaar. Drie jaar lang", zegt Wemaer. Zo was er het idee om het priester koor af te sluiten met een glazen wand en de rest van de ruimte voor detailhandel te gebruiken. Ook een glazen aanbouw aan de zijkant van het gebouw en appar tementen in een deel van de kerk kwamen aan de orde. Alles was fi nancieel onderbouwd. Wemaer: „De financiën vormden het sluit stuk en zijn allesbepalend voor de mogelijkheden." Dat hun inspan ningen niets hebben opgeleverd, is een grote teleurstelling. Niet zo zeer vanwege het werk wat erin zit, maar omdat de toekomst van de kerk op losse schroeven blijft staan. „Doodzonde als het gebouw zou moeten verdwijnen." BISDOM VAN BREDA Kerkgebouwen zijn eigendom van de pa rochie, maar het bis dom van Breda geeft bij herbestemming de mogelijkheden binnen gestelde ka ders aan. Het ge bouw kan behouden blijven met een li turgische functie in combinatie met soci ale en maatschappe lijk relevante func ties. Het bisdom hanteert daarvoor een zogenoemd 'ju ridisch kettingbe- ding' waarin staat waar een rooms-ka- tholieke kerk wel en niet voor mag wor den gebruikt. Er kan dispensatie gevraagd worden aan het bis dom, per geval wordt beoordeeld wat er mogelijk is en onder welke voorwaarden. Het bisdom is terug houdend met herbe stemmingsfuncties, laat een woordvoer ster weten. „Die moeten waardig en passend zijn." Afbre ken van het gebouw is ook een vorm van herbestemming. TERNEUZEN Het Werkservice- punt Zeeuws-Vlaanderen houdt donderdag in Terneuzen een ba nenmarkt voor werkzoekende j on- geren tot 27 jaar. Tientallen bedrij ven die plek hebben voor (jonge) werknemers presenteren zichzelf en hun vacatures. Zo'n veertig werkgevers zijn aan wezig. De zogenaamde 'leerbedrij ven' daaronder bieden naast regu lier werk ook zogenaamde BBL-ba- nen aan: via de 'beroepsbegelei dende leerweg'. Daarin wordt werk en studie gecombineerd. De markt, die vorig jaar tot resul taat had dat tientallen jongeren een baan vonden, richt zich op mensen tot 27 jaar. Locatie is het bedrijfsres taurant in het gemeentehuis in Ter- neuzen, van 13.00 uur tot 16.00 uur. Wie wil komen, moet zich wel even aanmelden bij het Werkser- vicepunt, per mail via l.renout@ter- neuzen.nl of telefonisch via 06 51441550. De organisator, het Werkservice- punt, is een samenwerkingsver band van onder meer de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten, on derwijsinstellingen en bedrijven en heeft als doel werkgevers en werk nemers bij elkaar te brengen. Belangstellenden kunnen meer informatie vinden op de website www.wspzvl.nl. De Rabobank verdween vorige zo mer uit het pand aan de Sint An- nastraat. Leenhouts Holding kocht het gebouw en bracht de uitwer king van de plannen onder bij ma kelaarskantoor De Dobbelaere. „We willen zesentwintig apparte menten in het gebouw inpassen", vertelt Jan de Dobbelaere. Hij ver wacht veel belangstelling uit de streek. „Er hebben al tientallen mensen geïnformeerd. Er is veel vraag naar nieuwe appartementen voor vaste bewoning. Daar zijn er niet zoveel van in deze regio." Fantastisch Volgens de makelaar is het pand heel geschikt voor een dergelijk plan. „Het is gebouwd in 1994, dus nog niet zo oud, de ligging is fan tastisch en er is parkeergelegen heid onder en naast het gebouw." Het gebouw heeft de bestemming 'centrumvoorziening', waar ook 'wonen' onder valt. Er is dus geen bestemmings planwijziging nodig. Desalniettemin moet het plan nog wel gemeentelijke goedkeu ring krijgen. Het gemeentebestuur is terughoudend met groen licht voor nieuwe woningen, mede doordat de provincie daar strenge regels voor heeft. De Dobbelaere heeft er toch ver trouwen in. „We bouwen voor mensen uit de streek. Bovendien blazen we hiermee nieuw leven in een leegstaand kantoorpand. Dat kan een gemeentebestuur toch niet negeren." De Dobbelaere hoopt voor de zomer een uitgewerkt plan te pre senteren. zaterdag 11 maart 2017 'Doodzonde als kerk verdwijnt' Sophie Stockman Sluis -Yvan van Maldegem -Theo Wemaer Yvan van Maldegem (I) en Theo Wemaer (r) van de Stichting Kerkgebouw Sluis, foto peter nicolai Het voormalige Rabobankkan- toor in Sluis krijgt mogelijk een nieuw leven. Leenhouts Holding wil er 26 appartementen in on derbrengen. Martijn de Koning Sluis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 135