Het is tijd om te kiezen Breskens zet een zonnecoöperatie op Tuutuutuut.. 1 Bushalte in Hulst verhuist 2 De Zeeuwse horeca komt personeel tekort. Onderwijs en bedrijfsleven proberen meer jongeren te trekken. Commentaar Veel mensen weten nog niet op wie ze gaan stemmen. Dat is vreemd. Zo langzamerhand heeft niemand nog een excuus. Want de laatste weken ademen de media politiek. De ver schillende standpunten zijn gewoon niet te negeren. Wil je over rechts, door het midden of over links? Over rechts is gemakkelijk. Ben je het met Geert Wilders eens over de islam en denk je dat de PW ook verder goede standpunten heeft? Dan is de keuze simpel. Voel je meer voor de lijn van de WD die economisch belang vooropstelt? Kies Mark Rutte. Door het midden wordt al iets lastiger. D66 van Alexander Pech- told zet vooral in op beter onderwijs. Dat is nuttig. Maar D66 heeft ook minder aansprekende agendapunten als de bestuurlijke ver nieuwing. Dan toch maar het CDA? De christendemocraten zijn gepokt en gemazeld in de strijd om het pluche. Maar soms lijken ze even de weg kwijt. De partij is tot op het bot verdeeld over regeren met de PW. Voor het overige weinig problemen: als D66 redelijk is, dan is het CDA gedegen. Over links wordt het echt moeilijk. Jesse Klaver, Emile Roemer of toch Lodewijk Asscher? Klaver heeft kennelijk het tij mee. Zijn GroenLinks wil vergroenen en nivelleren. Noem het maar progres sief links. De Socialistische Partij is meer traditioneel rood. De macht van de (geld)markt moet kleiner. En de kleine man moet het beter krijgen. En dan de Partij van de Arbeid. Lodewijk Asscher voert opmerkelijk voorzichtig campagne. Begrijpt de kiezer het ver schil tussen Asschers idealen en de compromissen die de PvdA met de WD moest sluiten? Daarvan zal veel afhangen. Inclusief de kleine christelijke partijen en soPlus is het spectrum hopelijk breed genoeg voor de meeste kiezers. Verdere versnippe ring van de politiek is zeer ongewenst. Nederlandse politiek is niet gediend met verdere versnippering Transportbedrijf Vooruit uit Bres kens breidt uit met een vershal en nieuwe vriesterminal, en heeft op het nieuwe dak ruimte voor acht honderd zonnepanelen. Daarvan gaat het bedrijf, dat op industrieter rein Deltahoek huist, er negentig zelf gebruiken. Op de overige 710 panelen kunnen inwoners van Breskens en omgeving intekenen voor het afnemen van duurzame energie, in samenwerking met Maak Onze Regio Duurzamer. De nieuwbouw moet in juni wind- en waterdicht zijn. Het is de bedoeling dat het hele dak wordt dicht gelegd met zonnepanelen, mits er genoeg geïnteresseerden zijn. Het idee gaat uit van een postco deroos, waarbij de inwoners van de plaats waar de coöperatie is geves tigd en aangrenzende postcodes Bij voldoende belangstelling ligt het hele dak vol met zonnepanelen mee kunnen doen. Op dinsdag 14 maart wordt er om 19.00 uur een informatieavond gehouden in mfc De Korre in Breskens. Aanmelden en meer informatie op maakonze- regioduurzamer.nl. Energiecoöperaties van Maak Onze Regio Duurzamer slaan aan: de inschrijving voor de coöperatie Sluis/Oostburg zit bijna vol. ALMANAK De telefoon op het bureau van de Hulsterse secretaresse had plots kuren. Ze kon opeens met haar toestel de telefoons van haar ba zen en collega's niet meer opne men, dus elke keer als er ergens in het pand een telefoon rinke lende, rende ze als een hond ach ter een balletje door het kantoor. Dit was geen doen. De meneer van de helpdesk die ze belde, had een mogelijke oplossing: „Aan de onderkant van de telefoon zitten twee schakelaartjes. Om het toe stel opnieuw op te starten, trekje eerst de stekker uit de telefoon en vervolgens ga je de. Tuutuutuut... Elke Stap Telt gaat weer van start North Sea Coyotes in 'tSchallemaaj Ook crowdfunding Tragel en Podium TERNEUZEN Oer-Terneuzen keert zondag terug Steeds meer Zeeuwse jongeren kiezen voor het horecavak. Het groeiende aantal studenten kan de honger naar vakbe kwaam personeel slechts be perkt stillen. Daarom denkt mbo-school Scalda nu na over de werving van studenten bui ten Zeeland. In de Zeeuwse horeca zijn per jaar 500 tot 600 vacatures te vervullen. Er is een chronisch gebrek aan personeel, vooral aan zelfstandig werkende koks, gastheren/vrouwen en hotel managers. Vergrijzing en ont groening spelen de florerende Zeeuwse horeca parten. Mede- We moeten Zeeland presenteren als opleidingscentrum C1 vo werkers gaan met pensioen en er zijn te weinig jongeren die voor een natuurlijke aanwas zorgen. Bovendien verlaat een deel van de jongeren Zeeland voor een studie in de 'grote' stad. Desondanks is het mbo- school Scalda de afgelopen ja ren gelukt meer jongeren te in teresseren voor de driejarige horeca-opleiding. Het eerste jaar telt momenteel 60 koks en 30 gastheren en -vrouwen. In het tweede en derde jaar sto men 150 studenten zich klaar voor het echte werk. „Bij de koks zien we een toename van zo'n 50 procent. Het aantal stu denten hospitality is zelfs ver viervoudigd", zegt Michiel Hardy, docent hotelmanage- ment en gastronomie bij Scalda. De toename is te danken aan campagnes en Food Lab Zee land, een samenwerkingsver band van onderwijs en be drijfsleven dat twee jaar gele den met vier ton subsidie (voor vier jaar) is opgericht. Eén van de doelen was om meer jonge ren uit het vmbo te laten door stromen naar het mbo. Dat lukt aardig, ondanks de felle con currentiestrijd om de Zeeuwse jongeren. Om koks voor het hogere segment af te leveren, begon Scalda ook een opleiding op ni veau 4. De eerste lichting be stond uit een bescheiden aan tal van vijf studenten. Dit jaar is de instroom nul. Hardy: „De topopleiding is bedoeld voor koks die zich willen verdiepen, dus nieuwe technieken willen leren en hun productkennis HULST De bushalte in de Minder broederstraat, ter hoogte van het 's- Gravenhofplein, in de binnenstad van Hulst verhuist binnenkort naar de Overdamstraat. De halte, die gebruikt wordt door de buurtbus, komt daar te liggen bij de laad- en losplaats, tegenover de Action. Alleen buurtbus 589 doet die halte aan. De lijn rijdt tussen Ossenisse en Clinge, via onder meer Klooster zande, Graauw en Hulst. Meer in formatie over de haltes en vertrek tijden is te vinden op de website van Connexxion. Boomkwekerij en Groenbedrijf De Fruittuin v.o.f. zaterdag 11 maart 2017 ii De eerste zonne-energiecoöpe- ratie voor grootverbruikers in Zeeland moet in Breskens komen, met in principe achthon derd zonnepanelen. Sophie Stockman Breskens Tip? redactie@pzc.nl HULST Hulst in Beweging begint op 5 april in Hulst en Kloosterzande het wan delprogramma Elke Stap Telt. Op een laagdrempe lige manier leren deelne mers in tien weken tijd conditie op te bouwen. Wie zich wil opgeven voor Hulst kan dat doen via terpelinck@hulstvoor- elkaar.nl. Voor Klooster zande is dat sdeweers@ hulstvoorelkaar.nl. De deelname kost 20 euro. OSSENISSE The North Sea Coyotes treden zondag op in 't Schallemaaj in Osse- nisse. De band bestaat uit de Gentenaren Bruno Deneckere, Nils De Cas ter en de Mexicaanse Luiz Marquez. Marquez, een multi-instrumentalist, is de oprichter van de band die rootsmuziek combineert met country blues, new folk en jazz. Het trio speelt akoestisch. Aanvang 15.00 uur. TERNEUZEN Niet alleen de trimbaan in de bossen rond Sint Jansteen wordt gefinan cierd met behulp van het project 'Aandeel in de Buurt' van de Rabobank. Tragel Zorg hoopt voor de Tragel Games geld binnen te sprokkelen via het crowdfundproject. Het Podium in Zaamslag wil met opgehaald geld een lift plaatsen. Aandeel in de Buurt' begon giste ren en duurt tot en met 9 april. Oud-Terneuzen veran dert zondag in 'Oer-Ter neuzen.' Vanaf 15.00 uur gaan café De Vliegende Hollander en Bistro Bonne Foi terug in de tijd. Er worden buiten robuuste gerechten zo als hesp en worst ge kookt en ook de muziek gaat terug naar de oer vorm van popmuziek: blues en country. Frank Balkenende Middelburg -Michiel Hardy, docent Scalda Het is NU planttijd. Wij zijn het adres voor al uw tuinplanten, sierheesters, leibomen en (fruit)bomen. Oude fruitbomen in soorten en maten. Wij zijn ook leverancier voor Stichting Landschapsbeheer Zeeland Tevens bezorging en plaatsing mogelijk. Ook voor tuinaanleg en renovatie i Geopend op donderdag vrijdag en zaterdag van 8.30 tot 16.30 Wemeldingse zandweg 4B, Kapelle, Tel. 0113-342944, Mob. 0611395456, www.defruittuin.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 132