Misdrijven in Zeeland iets vaker opgelost 'Zeeuwse burger mag criminaliteit niet dulden' 'Ik zie me straks werken in een leuk restaurant' 3 Jeugd levert slag op de Foodexpo.nl willen verbreden. Vaak werken ze al in restaurants. We zullen ver schillende werkgevers nog eens motiveren om te investeren in extra scholing." Omdat scholen de vraag van de Zeeuwse horeca bij lange na niet bijbenen, moeten onderwijs, on dernemers en overheid studenten van buiten Zeeland trekken. „Hoe? Daar moeten we over nadenken, waarbij Scalda zeker de kar wil trekken. Er liggen absoluut kansen, als je ziet dat toprestaurants in Zee land jonge koks uit het buitenland aan zich weten te binden. Die gas ten willen dolgraag bij sterrenres taurants als De Kromme Water gang of Pure C ervaring opdoen. Ze zijn bereid om naar Zeeuws-Vlaan- deren te verhuizen." Zeeland moet zich profileren als gastronomisch opleidingscentrum. „Dat kan ook", zegt Hardy. „Tijdens wedstrijden die Food Lab Zeeland organiseert, ontmoet ik jongeren die aan mbo-scholen elders stude ren. Ik hoor dan dat ze graag naar Zeeland komen of dat ze hier wor tels hebben. Dan vraag je je af: waarom studeert hij in Amsterdam en niet in Middelburg, want Zee land is een mooie provincie, met fantastische producten." De Goese Zeeland hallen herbergen maandag en dins dag de Foodexpo.nl Zee land, een vakbeurs voor professionals in de horeca, recreatie en toerisme. De beurs is ook het strijdto neel voor koks. Zes kop pels van leermeesters en leerlingen uit alle hoeken van het land knokken om de Zeeuwse Mosseltrofee. Daarnaast dingen zes teams van vier mbo-stu- denten mee naar de Zilte Bokaal. Food Lab Zeeland, een platform van onder wijs en bedrijfsleven, zet de wedstrijden op touw. Er zijn nog meer cu linaire veldslagen. Zo hou den Stichting De Zilte Academie Zeeland en Krijn Verwijs Yerseke BV maandag de Zeeuwse Juni orkampioenschappen Oestersteken. De hulp van de gewone Zeeuw is nodig om ondermijnende activi teiten de kop in te drukken. „De essentie is dat je als burger niet moet accepteren dat er criminele zaken in je buurt gebeuren", aldus Ronald Weydema, districtschef van de politie in Zeeland. Als er vermoedens zijn dat iets niet in de haak is, laat het dan weten. Dat kan ook anoniem via Meld Misdaad Anoniem. „Het horen, zien maar zwijgen, moet doorbroken wor den." Ook bij medewerkers van over heidsdiensten wordt er op aange drongen alert te zijn. En dat werpt zijn vruchten af, zegt Jetze Visser, programmeleider van de taskforce Zeeland-Brabant die de aanjager is van de strijd tegen de ondermij nende criminaliteit. „Was vroeger de politie de enige, zeg maar de hofleverancier van het geven van signalen, nu melden ook inspec teurs, gemeenteambtenaren en boa's zaken die zij niet vertrou wen." Visser zegt dat ook specifieke aandacht zal gaan naar wat 'vitale schakels' worden genoemd. Eerder al werden notarissen voorgelicht, maar ook makelaars en mensen in de recreatiesector zullen gewezen worden op signalen die mogelijk op criminele activiteiten kunnen duiden. Officier van justitie Marco van Leeuwen meldde gisteren dat het oplossingpercentage in Zeeland in 2016 34 procent was. In Brabant schommelde het percentage rond de 25 procent. Als het gaat om woninginbraken doet Zeeland het beduidend beter. Van de inbraken in huizen werd in Zeeland in 18 procent van de geval len de dader gevonden. In de Bra bantse districten schommelde het oplossingspercentage bij de wo ninginbraken tussen de 7 en 13 pro cent. Mensen die aangifte deden van geweldpleging in Zeeland zagen in 73 procent van de gevallen de dader aangehouden worden, elders was dat 60 procent. Alleen in de catego rie straatroven moet Zeeland een ander district voor laten gaan. In Zeeland werd 36 procent van de straatroven opgelost. In verreweg de meeste gevallen leidde de arrestatie van een ver dachte uiteindelijk tot een veroor deling. Het aantal bij de politie bekende misdrijven daalde vorig jaar in Zee land van 15.357 naar 13.679. zaterdag 11 maart 2017 In de horeca moet je vaak 's avonds en in het week einde werken. Toch groeit het aantal horecastudenten bij Scalda. Sarah Wauters (17) uit Terneuzen is vanuit het vmbo-kader doorgestroomd naar de driejarige mbo-oplei- ding. Ze bereidt gnocchi met champignons en roomsaus, waarin ze driftig staat te roe ren. „Met voedsel kun je expe rimenteren. Je kunt je ei kwijt. Ik zie me straks werken in een leuk restaurant. Het hoeft voor mij geen topsegment te zijn." Dieter Cardinaal (18) denkt later de zaak van zijn vader in Brugge over te nemen. „Eerst tien jaar erva ring opdoen. Mijn droom is om in verfijnde keukens te wer ken. Dat je in het weekend niet vrij bent, weet je." De Foodexpo.nl in Goes is beide dagen van 10.00 Om ondermijnende criminaliteit verder de kop in te drukken wil len de gemeenten, politie en openbaar ministerie de alert heid bij burgers en medewer kers vergroten. Het gaat daarbij om bijvoorbeeld drugscriminali teit, uitbuiting en mensenhan del of ernstige misbruik van so ciale voorzieningen. Theo Giele Middelburg In Zeeland worden naar verhou ding meer misdrijven opgelost dan in West- en Midden-Brabant. Theo Giele Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 123