10 INTERVIEW STEVEN VAN DE VELDE Nationaal kampioen beachvolleybal Steven van de Velde (nu 22) werd een jaar geleden veroordeeld tot een celstraf voor seks met een Engels meisje van 12. Voor het eerst vertelt hij zijn verhaal. „Ik word er nu letterlijk misselijk van." Zijn schouders zijn breed, zonge bruind, maar er rust ook een im mens geheim op, dat hij toch echt aan zijn moeder moet opbiech ten. Beachvolleyballer Steven van de Velde kan niet anders, hij heeft net gehoord dat er een Europees arrestatiebevel tegen hem is uitgevaardigd. 'Mam, met mij. Ik heb iets heel doms gedaan.' Hij vertelt haar niet wat er is gebeurd, niet door de telefoon. Dat komt even later, als ze samen over het Scheveningse strand wandelen. Op hetzelfde zand is hij een dag eerder samen met Dirk Boehlé nationaal kampioen beachvolley bal geworden. „Deze titel geeft veel vertrouwen voor de toekomst", zegt Van de Velde, die zonder dat iemand anders dat weet zijn eigen toekomst al een jaar lang volop vreest. Dit zijn de feiten: Steven van de Velde, talentvol beachvolleyballer die misschien, ooit, als alles de goede kant op valt, Nederland succes kan brengen op de Olympische Spelen, verandert in maart 2016 in Steven van de V., de zedendelinquent. Een Britse rechter veroordeelt hem tot vier jaar cel om dat hij in 2014, als 19-jarige, seks had met een meisje van 12. Hij heeft Miss A., zoals ze tijdens de rechtszitting genoemd wordt, leren kennen via Facebook en kent haar leeftijd als ze afspreken. De rechter spreekt hem weliswaar vrij van 'grooming' (digitaal kinderlokken), maar oordeelt in zijn von nis ook: „U was de volwassene, zij het kind en tot dat u dat inziet zal u een gevaar blijven voor jonge meisjes." Bij het proces vertelt de rechter ook dat Miss A. in de war is door de gebeurtenissen en met suïcidale gedachten speelt. Van de Velde is inmiddels 22 en weer een vrij man; nog geen jaar na zijn veroordeling. Van de Velde kon het laatste deel van zijn straf in eigen land uitzitten, naar Nederlandse strafmaat. En die is veel minder zwaar dan in Engeland. In vrijheid kan hij zijn eerste interview over de zaak geven. Niet dat hij er zin in heeft. Maar: „Ik wil mijn kant van het verhaal vertellen. Ik snap dat mensen allerlei vooroordelen over mij hebben, maar hoor me alsjeblieft aan. Ik denk niet dat ik er direct beter van word, maar op lange termijn wel. En ik wil de onzin rechtzetten die over me ge schreven is toen ik vastzat. Ik heb het allemaal niet gelezen, expres niet. Maar ik begrijp wel dat het heel erg is geweest, dat ik ben neergezet als een seksmonster, als een pedoseksueel. Dat ben ik niet, echt niet." Wat hij wel is, in zijn eigen woorden, is dit: „Dom. Verschrikkelijk dom. Hoe heb ik zo ont zettend dom kunnen zijn? Hoe krijg je het voor el kaar, dat is niet te bevatten." Even later: „Het is helemaal mijn schuld. Ook al had ik haar instemming, ik had beter moeten we ten. Dat heb ik voor mijn aanhouding ook tegen haar gezegd: het gaat niet om jou, het gaat om din gen die ik beter had moeten weten." En, zonder zijn zin af te maken: „Ik word er nu letterlijk misselijk van als ik be denk dat ik met haar, op die leeftijd, nou ja. zaterdag 11 maart 2017 GO Dit had nooit mogen gebeuren' Jeroen Schmale

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10