PALI Iedereen lacht bij het zien van alweer een bezwete westerse fletser INPONESIE teerde zuilen met plateaus in alle soor ten en maten. De lucht dreunt van het geluid dat uit werkplaatsen komt, van slijpmachines en nijver gehamer waar mee de ambachtslieden het fijnere beeldhouwwerk doen. De productie is voor Balinees gebruik, in eigen tempels en pagodes, maar ook vanuit Java - waar slechts 1,5 procent van de bevolking het hindoeïsme aanhangt - is belangstelling. Langzamerhand naderen de buiten wijken van Ubud. Langs de kant wemelt het van de kleinschalige winkeltjes die allemaal dezelfde eet- en drinkwaren en andere spullen verkopen. Klanten zijn er nauwelijks. Wajan heeft een curieuze verklaring: „Over heel Bali zijn veel te veel van die winkeltjes. Dat komt, man nen zijn uit werken en vragen zich af: hoe voorkom ik dat mijn vrouw vreemd gaat? Door haar aan huis te binden. Dus opent hij zo'n winkeltje." Bij een kleurig versierde poort klinkt slepende, licht melancholieke muziek, tegelijk toch vrolijk, als om de beide kanten van het leven te verzoenen. Een live orkest. Het is de huwelijksceremonie van Itha en Arik, beiden lid van een wat rijkere familie. „Selamat datang, welkom", zegt de vader van de bruid. „Iedereen is de hele dag welkom. Ga zitten, eet, of nee, loop eerst met mij langs de gasten." Iedereen lacht enthousiast bij het zien van alweer een bezwete westerling in T-shirt; zelf dragen ze kleurige, chique kleren. Oude mannen zijn bezig vlees van een varken te snijden dat om een spit draait. Babi guling. Zodra het orkestje zwijgt, Uit Thuis begint aan de andere kant van de zaal eentonige gamelanmuziek. Itha zegt blij te zijn met het bezoek, al is haar lach wat wezenloos: ze kan het niet echt bevatten wat er vandaag gebeurt. „Ze zijn uitgehuwelijkt", licht Wajan toe. De families hebben het be kokstoofd. Zo gaat dat in 70 procent van de gevallen op Bali." Hebben jongeren dan geen enkele zeggenschap, we leven in 2017? „Jawel", zegt Wajan met zijn ondeugende lach. „Als de vader op zoek gaat, kan de zoon zeggen: ik wil er niet één met een snor." Daar is Ubud, met zijn gezellige stra ten vol winkels en restaurantsstraten onder vele bezienswaardigheden ook het koninklijk paleis (al is de koning sinds 1945 niet meer officieel in functie) en ertegenover het Lotus-café. Daar, tussen de vijvers waarin lotusbloemen drijven - er is ook een tempel - zitten de fietsers achter een Bintang. Het lokale bier (eigenlijk van Heineken) helpt hen de komende uren de indrukken van de dag te verwerken. II 501 zaterdag 11 maart 2017 WG Follow the leader Gids Wajan is een jolige jongen. kintamani TEGALALANG» De reis Bali is circa 18 uur vliegen, inclusief tussenstop in Kuala Lumpur of Singa pore. De KLM biedt retours Amsterdam aan vanaf €766. Het is (in onze wintertijd) op Bali zeven uur later. Georganiseerde rondreizen op Bali (eventueel in com binatie met andere bestemmingen in Indonesië) zijn te boeken via onder meer Kras, Djoser, TUI, Fox, Sawadee en Shoestring. Fietsen Via bijna al boven staande touropera tors zijn fietstours te regelen. Zij schakelen dan lokale providers in, zoals True Bali Experience. Wie zelfstandig reist, kan ook zelf boe ken via onder meer truebaliexperience. com of alam-amazing- adventures. com. Overal op Bali zijn fietsen te huur, maar fietsen op de smalle overvolle straten en wegen is niet altijd een pretje. Zelf de weg vinden door het stille binnenland is lastig, hoewel dat natuurlijk de meest spontane ontmoetingen met de lokale bevolking oplevert. NB: in het binnenland zijn de hellingen steil, je kunt daarom beter hoog beginnen. In het algemeen is het advies: kies een begeleide tour.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 107