Elk gezin heeft gemiddeld drie brommers of scooters, en dan de auto's nog, («ekte! wegen. En dan de auto's nog. Gekte. Weinig gekte hier in het chaotische netwerk van binnenwegen en kruip- door-sluip-doorpaden, een wereld zon der wegwijzers. De route is to procent offroad, dat wil zeggen dat de fietsers ook buiten gebaande paden gaan en soms zelfs even moeten klimmen, maar het is toch vooral ontspannen dalen. Dwars door de gecultiveerde velden, af en toe langs een sliert rimboe. Sinaasap pelbomen schieten voorbij, guavastrui- ken, theeplantages, struiken met felrode juwelen - dat moeten koffieplanten zijn. Boerenerven. Op de velden staan vrou wen diep gebogen over lage gewassen. Een kar met ossen blokkeert het pad. De man ernaast lacht een verwoest kerk hofbloot terwijl de fietsers passeren. Twee keer per jaar controle bij de tand arts - het is er niet van gekomen. Op Bali, waar 93 procent van de bevol king een vorm van hindoeïsme aan hangt, zijn vijftigduizend tempels. Of meer. Veel families hebben er een voor zichzelf, ook in deze afgelegen regio: verweerde beelden en altaren om goden en profeten in ere te houden, of hun afgezanten, maar ook voorvaderen, dolende zielen en rondwarende geesten die wat humeurig kunnen zijn. De bewoners van de erven waar de fietsers even stoppen om een tempel te bekij ken, vinden de belangstelling geen punt. Zelf dragen zij bij de gebruikelijke 30 graden kleding die het lichaam volledig bedekt; ze lijken zich vrolijk te maken om de flinterdunne shirtjes van de westerse vrouwen. Opvallend is het symbool dat op tal van plaatsen bij huizen en tempeltjes op duikt: de swastika. In het heiligste teken van het hindoeïsme zien westerlingen toch echt in eerste instantie een nazi symbool. Bij een poort zit een groep pubers gehurkt rond drie offerbakjes. Relaxed, geen telefoons. In rieten mandjes ligt walmende wierook, een paar sigaretten, bloemblaadjes, koffiebonen. „Zij zijn jong", zegt Wajan, „maar ze werken al aan hun karma. Ze bidden drie keer per 481 zaterdag 11 maart 2017 WG Straatbeeld Op Bali is een tempel nooit ver weg. Ook hebben veel huizen een eigen tempeltje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 105