9 Was het een ongeluk of zelfmoord van de chauffeur? Vijfjaar na de busramp in het Zwitserse Sierre, waarbij 28 slachtoffers vielen, onder wie zes Nederlandse kinderen, is er nog altijd twijfel. Voor het eerst één verhaal met twee nabestaanden die lijnrecht tegenover elkaar staan. Olga Leclercq, moeder van de omgekomen Eline (11), en Evy Laermans, weduwe van chauffeur Geert (34). Hij vroeg nog: Wat eten we morgen? Ik zei: Kip met appelmoes. Hij keek ernaar uit thuis te zijn. niet direct over de pillen verteld, maar de politie wel. De twee mms-berichten die hij vlak voor het ongeluk gestuurd zou hebben, heeft ze nooit ont vangen. „Dat heb ik de politie ook laten zien. Ik heb ze vrijwillig mijn mobiel gegeven. Tot mijn spijt, want mijn meest intieme berich ten aan Geert belandden in kran ten." Haar oude telefoon ligt nog 'ergens in huis', die van Geert bij justitie in Zwitserland. „Die heb ik niet meer gezien." Het voelt voor haar alsof zij en Geert nog altijd verdacht zijn. Zo mocht ze op het laatste moment niet mee naar het bezoek aan de tunnel die zomer 2012. En kreeg ze maar één keer een uitnodiging voor de herdenking in Lommei. En dan is er nog dat 'wansmake lijke' gegeven dat de chauffeursna men van de gedenkplaat bij de Zwitserse skipiste werden verwij derd. „Geert wordt afgeschilderd als een monster. Dat doet pijn." Van het boek van De Coninck heeft Evy een stuk gelezen en het toen kwaad weggegooid. Inmid dels zint ze op een rechtszaak te gen hem: ze is naar eigen zeggen te laat om wederhoor gevraagd. Iets wat De Coninck bestrijdt: „Ik heb haar zeven weken de tijd gegeven om te reageren." Haar eigen boek is bijna af. Er staan dingen in die, denkt ze, voor beroering zullen zorgen. Onder meer haar theorie dat het toch een technisch mankement was. „Na de ramp zeiden mensen van bus maatschappij Toptours: Het is be ter dat niemand weet wat er echt gebeurd is. Dat zette mij aan het denken." Toptours wil niet op haar aantijging reageren. Evy geeft het boek nog niet uit. Ze geniet van haar anonieme le ven. „In dit dorp word ik met rust gelaten. Hier ben ik gewoon Evy. Niet Evy van de busramp in Sierre." men over elkaar. „Ik schrik hier van", zegt ze. Even later zet ze toch vruchtenthee in de keuken. Ze wil praten 'onder voorwaarde' dat er niks over haar huidige leven ver schijnt. „Ik heb lange tijd de pers opgezocht om Geert te verdedi gen, maar ik kon het niet meer aan. Ik werd met angst wakker, durfde de telefoon niet meer op te nemen. Ik kreeg last van mijn maag, hoge bloeddruk, spierverkramping." Evy dacht ooit dat de 'zelf moordtheorie' na het Zwitserse onderzoek zou verdampen, maar die hoop heeft ze opgegeven. „Ik zou tegen ouders als Olga willen roepen: stop ermee, laat me met rust. Maar verstandelijk begrijp ik hen wel. Het is rouwverwerking. Niet kunnen accepteren dat je kind uit het leven is gerukt zonder te weten waarom." nooit meer dicht." Olga hoopt nog steeds dat Evy Laermans, de weduwe van de chauffeur, eindelijk openheid van zaken geeft. Waarom antidepres siva? En wat, o wat stond er in die laatste mysterieuze mms-berich- ten? Maar Evy is volgens haar al bijna drie jaar spoorloos, nadat ze haar man de eerste jaren nog te vuur en te zwaard in de media ver dedigde. Ze wilde zelfs niet mee werken aan het enige boek over de ramp van de Vlaamse journalist Douglas De Coninck. Een boek dat Olga's zelfmoordtheorie onder steunt. Een zoektocht naar Evy leidt uiteindelijk naar een huis in een klein Vlaams dorp op nog geen uur afstand van Olga. En opeens staat ze in de deuropening, de ar- Vrolijk Er was volgens haar psychisch niks mis met Geert. Hij was stabiel, lief en vrolijk als altijd, 'iemand die al tijd klaarstond voor anderen'. En, nee, er was die laatste dagen geen teken van paniek of onrust. „Een klein half uur voor de ramp heb ik Geert nog aan de telefoon gehad. In de bus klonken supervrolijke stemmen en gezang. Hij vroeg nog: Wat eten we morgen? Ik zei: Kip met appelmoes. Hij keek er naar uit thuis te zijn." Dat hij antidepressiva slikte, had volgens haar te maken met de pe riode vóór hun relatie. De vecht- scheiding van zijn ex-vrouw, en zijn eigen besluit om zijn dochter voor de lieve vrede maar niet meer te zien. „Toen was hij wat somber en schreef de huisarts hem deze medicijnen voor. Ik denk eigenlijk niet dat het ooit echt nodig was geweest; het was een normaal 'rouwproces' na zo'n scheiding. In de tijd van Sierre was hij de medi catie aan het afbouwen: dat leek hem en mij goed." Ze heeft de pers vrijdag 10 maart 2017 GO II —Evy Laermans Olga Leclercq (I) verloor haar dochter Eline bij het busongeluk in 2012 in een tunnel in het Zwit serse Sierre. Leclercq: „We wil len dat de waarheid naar buiten komt." Evy Laermans (r) verloor haar man, de chauffeur van de rampbus. Laermans: „Geert wordt afgeschilderd als een monster. Dat doet pijn." FOTO'S ARIE KIEVIT, ANNEMIEKMOMMERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9