Onderzoek naar honing ZEELAND 13 DARMINFECTIE GENEESMIDDELA Annie Liebregts werd dankzij een darmspoeling met honing verlost van een chronische diarree. Een wereldprimeur, meent de Tilburgse maag-darm-leverarts Robert Laheij. TILBURG „Wie weet doet het potje honing uit de supermarkt hetzelfde als de medicinale ma- nukahoning uit Nieuw-Zee- land. We moeten in elk geval verder onderzoeken wat precies de werkzame stoffen zijn", meent dokter Robert Laheij. De maag-darm-leverarts van het Elisabeth-TweeSteden Zie kenhuis in Tilburg wil de expe rimentele behandeling na het succes bij zijn patiënte Annie Liebregts ook bij andere oudere mensen gaan toepassen. Laheij: „Waar in het verleden de zieke darm operatief moest worden verwijderd, blijkt nu dat de Clostridium difficile-bac- terie is te bestrijden door te spoelen met de verdunde ho ning." Het is een ware doorbraak, op wereldschaal zelfs, maar voor dokter Laheij komt dat niet echt als een verrassing. „Eigenlijk wist ik al jaren dat het zou wer ken." Honing stond nooit in het keukenkastje bij Annie Liebregts (72) in Middelbeers. Maar nu is ze vaste klant bij de imkers in de buurt. Want het stroperige bijengoedje hielp haar van de diarree af. „Ik kan alles weer en durf overal naartoe te gaan." Met veel genoegen hoort dokter Robert Laheij het verhaal van zijn wonderbaarlijk genezen patiënte aan. De maag-darm-leverarts van Ik wist al uit eigen onderzoek dat honing deze bacterie doodt het Elisabeth-TweeSteden Zieken huis kreeg de hardnekkige darm infectie met honing onder de knie. „Hoe? Door de darmen te spoelen met verdunde honing van de ma- nukastruik uit Nieuw-Zeeland. Voor zover mij bekend is me vrouw de eerste darmpatiënt ter wereld die we dankzij deze honing klachtenvrij hebben gekregen", verklaart de Tilburgse specialist, zelf een bescheiden hobby-imker. De studie die leidde tot het op merkelijke succes werd daarom re cent gepubliceerd in het medisch tijdschrift International Journal of Antimicrobial Agents. Annie Liebregts werd al jaren behandeld voor problemen aan haar kaak. Om de ontbotting tegen te gaan, kreeg ze via het infuus bi- fosfonaat toegediend. Ze had ook steeds last van kaakontstekingen en slikte antibiotica, maar daar door zijn vermoedelijk de darm klachten gekomen. „De darmflora was zo ernstig verstoord door de schadelijke bacterie Clostridium difïïcele dat antibiotica niet of nauwelijks meer werkten", aldus Laheij. Een jaar lang leed de Beerse vrouw aan chronische diarree met alle gevolgen van dien. „Ik zat aan huis gekluisterd. Kwam de deur niet uit. Naar een verjaardags feestje gaan, durfde ik niet. Ik droeg pampers uit voorzorg, want soms was de nood zo hoog dat ik de wc niet eens haalde." Het voor stel van de mdl-arts om een zoge heten fecestransplantatie toe te passen, waarbij poep van een ge zond mens in de darmen wordt ingebracht, zag ze niet zitten. „Nou ja, alleen als er echt geen an dere mogelijkheid was." Verdunning Die bleek er dus wel te zijn, zij het experimenteel. Dr. Laheij: „Ik wist al uit eigen microbiologisch on- lk kan weer bitterbal eten en een pilsje drinken zonder dat ik daar last van krijg derzoek in het laboratorium dat honing deze specifieke bacterie doodt. Na zeven, acht jaar wach ten, zag ik nu een patiënt die in aanmerking kwam voor behande ling met manukahoning, waarvan de werkzaamheid dus bewezen was. Ik heb de eerste keer de dar men gespoeld met een lage dose ring van vijf procent honing, maar toen kwamen de klachten na een week alweer terug. Bij de tweede keer spoelen ben ik naar een ver dunning met vijftien procent ho ning gegaan." En sindsdien is Annie Liebregts verlost van haar chronische diar ree. „Ik heb nu bijna een jaar geen darmklachten meer. Ik kan weer een pilsje drinken en een bitterbal eten zonder bang te zijn dat ik daar achteraf last van krijg." Dokter Laheij is ervan overtuigd dat medicinale honing ook doel treffend zal zijn bij de bestrijding van andere veelvoorkomende bac teriën, zoals de bekende mrsa of wel ziekenhuisbacterie. „We gaan er in elk geval meer onderzoek naar doen." vrijdag 10 maart 2017 Honing als wondermiddel Dankzij de 'wonderhoning' van dokter Robert Laheij genas Annie Liebregts van haar chronische darminfectie, fotojeroen de jong/bw Nico Snels Tilburg Dr Robert Laheij -Annie Liebregts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 78