Gezocht: zestig verkeersregelaars 3 DOET VERHAAL OVER ZIJN OUDERS ijn 85-jarige moeder had mogelijk nog een jaar of tien kunnen leven, zijn 87-jarige vader nog een I paar jaar 'voort kunnen sukkelen'. Toch kozen zijn ouders 11 februari 2017 als sterfdatum. Wat hen betreft was hun leven voltooid, vertelden zij hun kinderen al twee jaar geleden. De dubbele zelfdo ding kwam dan ook niet als een verrassing, vertelt hun 54-jarige zoon Vin cent Escaravage in zijn woning in Kapelle. In de krant verscheen daags na het overlijden van zijn ou ders een rouwadvertentie met een zwart-witfoto van het stel uit de jaren 50. 'Samen in het leven en tot in de dood, onafscheidelijk zijn ze gegaan', staat daarin. Nabe staanden bewaren doorgaans het zwijgen over 'duo-suïcides', zoals die volgens onderzoekers circa vier keer per jaar voorkomen. Maar Vin cent is bereid zijn ervaring te delen. „Niet omdat ik de belangstelling zoek. Integendeel. Ik hoop alleen meer be grip te kweken bij mensen die het idee van duo-suïcide niet kunnen plaatsen. En ook, om andere nabe staanden te steunen." Een kwart eeuw geleden streek de geboren Fransman neer in Zeeland. Tot 1 februari werkte hij als onderzoe ker bij het NIOZ in Yerseke. Na de laatste reorganisatie van 2016 zit hij thuis. Even de tijd dus om in rust stil te staan bij wat er gebeurd is. Verpleeghuis Zijn ouders leerden elkaar kennen toen ze halverwege de twintig wa ren: zij was opgeleid als vroed vrouw en hij was afgestudeerd als huisarts. Uiteindelijk streek het echtpaar neer in een van die ty pische Franse plattelandsdorpjes, zo'n 300 kilometer ten zuiden van Pa rijs. Zo'n dorp waar de tijd stilstaat, de bevolking vergrijst, de jeugd weg trekt. „Niemand wil daar wonen. Er is niets", schetst Vincent. „Maar mijn ouders hadden daar weinig last van: zij hadden genoeg aan elkaar. Van el kaar hielden ze meer dan van wat dan ook - blijkbaar zelfs meer dan van hun eigen leven. Het idee dat één van hen in een verpleeghuis zou moeten worden opgenomen en de ander dan alleen achter zou blijven, was voor hen onverdraaglijk. Hun band was zó ongelooflijk hecht." Als huisarts wist vader Escaravage heel goed wat een mens in zijn laatste jaren te wachten kan staan. „Hij heeft genoeg ouderen gezien die in een hoekje zaten weg te kwijnen. Zeker daar, op het Franse platteland. Mijn vader leed enige tijd aan hardnekkige infecties die moeilijk te bestrijden waren. Hij had ook al jaren artrose in beide knieën waardoor hij zich zeer moeilijk en alleen met veel pijn kon verplaatsen. Maar een rolstoel, daar was geen sprake van. Ze hadden bei den een zeer sterk gevoel van eigen waarde. Het idee iemand tot last te zijn voor hun dagelijkse verzorging - dat was ondenkbaar. Twee jaar gele den zijn ze er terloops over begonnen: dat ze niet wilden dat één van beiden alleen verder zou moeten gaan, als er iets gebeurde. In november bezocht ik mijn ouders. Mijn moeder zei toen: 'Wij gaan nog proberen om het tot de lente uit te houden.'" De consequenties van hun besluit waren duidelijk. Tussen de kinderen onderling was er geen discussie over. Vader en moeder wilden sterven zo als ze geleefd hadden: hun eigen koers varen, hun eigen moment kie zen, hun eigen beslissingen nemen. Als huisarts kon vader Escaravage zelf zorgen voor de dodelijke medicijnen cocktail die zij zichzelf zouden toe dienen. Ze vertellen hun kinderen niet wanneer hét gaat gebeuren. Toch weet Vincent dat hij zijn ouders niet meer levend zal terugzien, als hij hen op 31 december 2016 na een familie bezoek gedag kust. „Wij praatten Die betutteling, dat paste niet bij hen. Ze zorgden voor zichzelf. Tot het einde hierover onderling niet veel. Maar ik wist het. Ja, ik heb gehuild toen ik af scheid moest nemen." Hij is even stil. „En nu weer." Op 11 februari werd Vincent door een van zijn zussen gebeld dat hun ouders dood gevonden waren in hun huis. Gelukkig hadden zij brieven achtergelaten waarin ze verklaarden dat zij zelfstandig hadden gehandeld, waardoor het politieonderzoek snel afgerond kon worden. Euthanasie is in Frankrijk strafbaar en iedereen die erbij betrokken was, is medeplichtig aan moord. „Ook al was het mogelijk geweest om gebruik te maken van een 'levenseindebegeleiding', zoals hier in Nederland bestaat, dan had den mijn ouders er zeer waarschijn lijk toch voor gekozen het zelf te doen. Die betutteling, dat paste niet bij hen. Ze zorgden voor zichzelf. Tot het einde." Bij de uitvaart zat de kerk in het ka tholieke dorpje vol. „Sommige men sen kwamen naar ons toe: 'Wees niet boos op je ouders'. Omdat het chris telijke geloof euthanasie verbiedt, hebben de mensen het gevoel dat het écht niet kan. Maar wij waren hele maal niet boos, wij hadden vrede met hun besluit. Als nabestaande zou je je misschien nog schuldig kunnen voe len, je kunnen afvragen: wat had ik kunnen doen, wat heb ik nagelaten? Maar wij weten: wij hadden hen hier van niet kunnen weerhouden. Op geen enkele manier. Ze hebben brie ven achtergelaten waarin ze aangaven hoe erg ze spijt hadden van het ver driet dat ze ons aandeden, maar dat ze echt geen andere optie hadden. Hun toekomst was somber, hun leven lag achter hen. Het was voltooid. Zij wa ren er klaar mee. Ze hadden een goed leven gehad!" Zestig Zeeuwse verkeersregelaars en zes beveiligers op sluizencom- plexen vraagt WerkXL. Voor de werving heeft het uitzendbureau een convenant gesloten met het UWV. De uitkeringsinstantie spoort vooral werkzoekenden zonder startkwalificatie aan. De banen staan evengoed open voor bij standsgerechtigden, zeker ook voor vijftigplussers. „En vrouwen zijn meer dan welkom", onderstreept Connie Molijn, senior accountma nager van WerkXL. Volgens Toine Witters, manager werkgevers dienstverlening bij UWV, biedt de vraag van WerkXL een uitgelezen kans voor laaggeschoolde werkzoe kenden. „Vergeet niet dat een derde van de Zeeuwse werkzoekenden geen startkwalificatie heeft." Dagelijks zijn er in West-Neder land honderden verkeersregelaars nodig. Bij wegwerkzaamheden, wegafzettingen, bouwprojecten of het kappen van bomen. Ook bij ca lamiteiten en grootschalige evene menten worden veelvuldig ver keersregelaars ingezet. WerkXL is naarstig op zoek naar personeel. Het zoekt in het westen van het land honderd tot tweehon derd verkeersregelaars, van wie zes tig in Zeeland. Het UWV houdt maandag 20 maart speedmeets voor Dit vak is niet voor iedereen weggelegd. De arbeidstijden zijn flexibel werkzoekenden: aanmelden op werkgeversservicepunt@uwv.nl. Wie wordt geselecteerd, krijgt een driedaagse opleiding. Daarin leren ze de gebarentaal die de ver keersregelaar moet beheersen, maar worden ze ook bijgespijkerd op het gebied van de veiligheidseisen die bij het vak horen, het omgaan met agressie van bestuurders, kleding voorschriften, communicatie met collega's en de verkeersregels inclu sief de kennis van verkeersborden. Ook dienen ze het certificaat Vei ligheid, Gezondheid en Milieu (VCA) te halen. Veel aannemers ei sen dat. WerkXL vraagt een goede beheersing van de Nederlandse taal en het bezit van een rijbewijs. Als iemand een eigen auto heeft, is dat een plus. Tot de opleiding behoort ook een praktijkproef. Molijn: „Je wordt op een druk kruispunt neergezet. On der begeleiding van een docent leer je hoe je het verkeer in goede banen moet leiden. Op dag drie doe je exa men." Wie wordt aangenomen, krijgt een proefplaatsing van twee maanden. „Dit vak is niet voor ie dereen weggelegd. De arbeidstij den zijn flexibel. Je moet vaak ook 's nachts werken. Het kan voor sommigen fysiek inspannend zijn omdat je uren lang moet staan." Na de proefperiode volgt een contract van zes maanden dat bij wederzijds vertrouwen wordt verlengd. De verkeersregelaar is in dienst bij één van de twee grote opdrachtgevers van WerkXL. Er is (nog) geen cao voor ver keersregelaars. Het huidige instap- loon is 9 euro bruto per uur, exclu sief reiskosten, vakantiedagen en vakantiegeld. Bij een vast contract wordt dat 10 euro per uur. Geen vetpot, maar beter dan thuiszitten, denkt Molijn. vrijdag 10 maart 2017 Ondine van der Vleuten De ouders van Vincent Escaravage tijdens hun jonge jaren in Parijs. -Vincent Escaravage Wie verkeersregelaar wil wor den, kan nu zijn kans grijpen. Uitzendbureau WerkXL en uitke ringsinstantie UWV zoeken er zestig in Zeeland. Frank Balkenende Goes - Connie Molijn, WerkXL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 67