Middellandse Zee Cruises 5 Bouw- en woningsector bepleit controle op instortingsrisico Kras.nl/topdeal AD-journalisten genomineerd C& A voert spanning op Een apk verplicht de eigenaar na te denken over de staat van de wo ning, zegt Wico Ankersmit van de Vereniging Bouw- en Woningtoe zicht. „Om de tien jaar zouden de meest cruciale onderdelen moeten worden gecontroleerd." Gisteren werd bekend dat enkele naoorlogse flats in Venlo kampen met constructieproblemen bij de balkons. Eerder deze week ge beurde hetzelfde in Breda. Elet gaat om betonnen balkonvloeren. In sommige gevallen blijkt de stalen constructie in het beton te zwak of te zijn aangetast door roest. Daardoor bestaat het gevaar dat het balkon op een gegeven moment naar beneden valt. „Je zult maar met twintig man staan te dansen op het balkon, als de constructie het begeeft", zegt Ankersmit. Volgens hem zijn er zeker 1.000 flats in Ne derland waarbij het probleem speelt. Behalve Breda en Venlo waren er de afgelopen maanden ook inci denten in Leeuwarden, Groningen en Rijswijk. Kennis Woningbouwverenigingen en par ticulieren zijn verplicht te zorgen dat hun huis in goede staat blijft, maar vooral particulieren kunnen niet inschatten wanneer hun ge bouw toe is aan een technische keuring. Daarom pleit ook de Ne derlandse Vereniging van Con structeurs voor een apk-keuring. „Geen van deze partijen heeft hier voor de kennis in huis. Daarom is het goed als er verplicht periodiek naar wordt gekeken", zegt directeur Bob Gieskens. Op dit moment is er al een on derzoeksplicht voor galerijflats. Na dat in 2011 een deel van de galerijen van een flat in Leeuwarden naar be neden was gestort, besloot het mi nisterie van Binnenlandse Zaken dat alle galerijflats van voor 1975 moeten worden onderzocht. Die keuring moet op 1 juli van dit jaar hebben plaatsgevonden. Het minis terie houdt niet bij hoeveel contro les al zijn uitgevoerd. We kunnen wachten op incidenten, we kunnen ook proberen ze voor te zijn De verplichting beperkt zich tot galerijflats, omdat daar in de winter strooizout wordt gebruikt. Dat kan leiden tot roestvorming op de dra gers. Voor portiekflats zoals in Venlo en Breda geldt de onder zoeksplicht niet. Simon Wijte, hoogleraar beton constructies aan de TU Eindhoven, overlegde samen met andere ex perts met het ministerie over de nieuwe regels. Daarbij werd wel be sproken of de verplichting ook voor portiekflats moest gelden. „Het mi nisterie heeft alleen voor galerij flats gekozen, ik kon me daar wel in vin den. Achteraf kun je zeggen dat het misschien verstandig was geweest om ook portiekflats erbij te betrek ken." Aanbeveling Drie experts schreven na het over leg wel een 'aanbeveling', waarin ze eigenaren van portiekflats uit de wederopbouwtijd oproepen ook onderzoek te doen aan hun gebou wen. Want ook bij die flats kan er sprake zijn van roest of een ver keerde constructie. Gieskens van de Nederlandse Vereniging van Constructeurs vindt dat de overheid op zijn minst moet overwegen om de onder zoeksplicht uit te breiden. „Breda en Venlo zouden aanleiding moe ten zijn om ook portiekflats ver plicht te laten keuren. In de naoor logse jaren is heel veel in korte tijd gebouwd, en dat gebeurde met de stand der techniek van toen. We kunnen wachten tot zich inciden ten met balkons voordoen, maar we kunnen ook proberen ze voor te zijn." WAAROPLETTEN? Zeecruises of bel 0900-9697 70 cpg vrijdag 10 maart 2017 GO ROTTERDAM AD-journalis- ten Ingrid de Groot en Peter Groenendijk, die ook voor deze krant werken, zijn voor hun onderzoek naar de chemische fabriek Dupont genomineerd voor de Tegel, een prestigieuze journalistieke prijs. In de teflonfabriek van het bedrijf werd decennialang ge werkt met de stof C8. Die blijkt nu ernstige aandoe ningen te kunnen veroorza ken, zoals nier- en teelbal kanker. Dupont had al in de jaren 80 aanwijzingen dat C8 schadelijk kon zijn voor medewerkers en omwo nenden, maar gaf dat voor zover bekend niet door aan de autoriteiten. Het bedrijf stopte in 2012 met het ge bruik van de stof. AMSTERDAM Kledingke- ten C&A begint na de zomer met de verbouwing van vijf winkelfilialen in Ne derland. Binnen vier jaar moet 80 procent van alle 131 C&A-winkels zijn omge bouwd. De verbouwing is onderdeel van een nieuw winkelconcept. „De winkels worden donkerder, span nender", zegt directeur Marc Estourgie van C&A Nederland in een interview met deze krant. „Het pro duct komt in de spotlights. In de Duitse en Belgische winkels die al zijn omge bouwd, blijven klanten 25 procent langer binnen. Dat resulteert in substantieel meer omzet." Economie Apk voor balkons Er moet een verplichte perio dieke keuring (apk) voor gebou wen komen. Dat stellen belan genverenigingen in de bouw- en woningsector naar aanleiding van de veiligheidsproblemen met honderden balkons in Breda en Venlo. Cyril Rosman Breda/Venlo —Bob Gieskens Wat zijn de zwakke punten bij een balkon? Bouwkun dige John Kersemakers van Vereniging Eigen Huis wijst op zaken die een verhoogd risico geven. O Als het een zogeheten 'uit- kragend' balkon is. Dat is een balkon dat alleen verbonden is met de binnenvloer van de woning en geen extra onder steuning heeft. Het balkon en dus ook de woning gebouwd is in de peri ode 1945 -1975. Het balkon meer wordt be last dan het ontwerp het toe laat. Denk bijvoorbeeld aan zware bloembakken die vooral aan het einde van het balkon staan. O Het ontstaan van scheuren, vaak bij de aansluiting van het balkon met de gevel. Roestplekken op of onder het balkon of lekkageplekken. Als er vaak gestrooid is met zout. Meer dan normale doorbui ging van het balkon. Hekken schermen de bouw vallige balkons in Venlo af. FOTO MARA VAN DEN OETELAAR mate geschikt U,afsee^ecro>se 8 dagen v.a |P Savon a SPANJE Napels iPalma de Mallorca Iblzap'.' Sicilië Al een keuze gemaakt voor de zomervakantie? Ca cruisen met Kras per Costa Fascinosa! Compleet: inclusief vlucht, transfers en cruise (volpension) Gemak: vertrek vanuit Rotterdam of Amsterdam Veel zien: Barcelona, Savona, Napels, Palermo en Ibiza Geweldig: klantbeoordeling 8,4 8-daagse cruise per Costa Fascinosa**** Italiaanse topkeuken Entertainment voor jong en oud Persoonlijke service Ned.sprekende host aan boord Gegarandeerd vertrek 26 mei t/m 15 september Verlenging op Mallorca 11-17 dagen v.a. 1099 Geniet van extra nachten op Mallorca in een hotel naar keuze. Kies voor het BG Java Hotel aan het strand, het Hotel Tryp Palma Bellveraan de boulevard of het BQ Apolo hotel in het rustige Ca'n Pastilla. ANVR vcVj/ SGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5