12 Het is betaalbaar Hek helpt niets Nu méér banen Emile Roemer (54) wil hemel en aarde bewegen om na de verkiezingen een centrumlinks kabinet uit de grond te stampen. Het is van ondergeschikt belang of hij daarin premier wordt, beweert Roemer. Als de nieuwe regeringscoalitie de marktwerking in de zorg maar terugdringt, de financiële sector aanpakt en de verschillen tussen arm en rijk verkleint. „Nederland staat voor een tweesplitsing." „Wat niet is, dat gaat nog komen. Toen wij be gonnen met het Nationaal Zorgfonds stond ie dereen vanaf de kant te schreeuwen dat het plan inhoudelijk en financieel niet zou deugen. In middels zijn onze ideeën doorgerekend door het Centraal Planbureau en ze blijken gewoon haalbaar en betaalbaar. Intussen hebben PvdA, Groenlinks en 50PLUS vergelijkbare verande ringen in de zorg voorgesteld. Kortom, het raamwerk staat. Nu nog de uitvoering." „Het gros van de burgers is de marktwerking in de zorg kotsmoe. Het is niet goedkoper, effi ciënter en beter geworden. Daarnaast past con currentie niet bij de zorg. Dus slopen wij de marktwerking, gooien we de zorgverzekeraars eruit, verbreden we het basispakket en organi seren we de uitvoering regionaal. Dicht bij de mensen en met meer tijd voor goede zorg. Los daarvan moeten we af van het eigen risico; dat is gewoon een boete op ziek zijn." „Het is geen stip aan de horizon, maar een prin cipiële keuze. Als mensen die marktwerking uit de zorg willen hebben, moeten ze niet bij de WD en D66 zijn. Maar ik ben ervan overtuigd dat de verandering gaat komen. Iedereen wil dit: de zorgsector, de burger. Dit is een bewe ging die niet meer te stoppen valt." „Je moet je richten op de toekomst en niet de oorlogen uit de vorige eeuw willen voeren. Waar zitten bij men sen de grootste zorgen? Niemand hier is bang dat straks bij Duitsland de tanks aan de grens staan. Mensen zien terrorismedreiging als het groot ste gevaar. Wat er in Parijs of Brussel is gebeurd, kan hier ook gebeuren. Maar ook Afrika kan in de toekomst op dit vlak problemen opleveren." „Door geld te besteden aan veilig heidsdiensten, de marechaussee, maar ook aan goed opgeleide agenten in de achterstandswijken die radicali sering signaleren. Zo traceer je de bron van het kwaad. Een hek aan de grens of overal camera's, daarmee red je het niet." „Agressieve interventiepolitiek heeft de afgelopen decennia niet geleid tot stabiliteit. We zijn in foute oorlogen gerommeld en IS heeft aan kracht ge wonnen. Dus richt je defensieappa raat op vredeshandhaving. Natuurlijk zijn mensen bang voor Poetin, maar we moeten stoppen mee te doen met een wapenwedloop die nooit iets nuttigs heeft opgeleverd." „Omdat we ook de minimumlonen verhogen. Daarmee herstellen we de schade die de coalitie de afgelopen jaren heeft aangericht. We maken een inhaalslag. Daarnaast: het gros van de men sen in de bijstand wil vandaag het liefst een fat soenlijk betalende baan, als men de kans maar krijgt. De WD wil deze mensen juist straffen, 'activeren' noemen ze dat. Ik noem het pesten. Dus er valt echt iets te kiezen." „Inderdaad flauw, want de komende vier jaar creëren wij 160.000 banen. Mensen zitten niet te wachten op de kans dat ze wellicht in 2060 werk kunnen vinden, ze willen morgen extra bestaanszekerheid. En dat krijgen ze van ons, met echte banen. Daarom willen we de arbeids migratie ook reguleren, verdringing is slecht." „Nee, bij ons niet. Wij verhogen ook de AOW met 10 procent. Maar die teruggang naar 65 heeft drie redenen: al die jongeren die nu nog een vaste baan zoeken, krijgen zo meer kansen op de arbeidsmarkt. Daarnaast komen mensen boven de zestig tegenwoordig moeilijk meer aan het werk en het is toch ook belachelijk om ze op hun 72ste nog aan de betonmolen te zetten. Tot slot, onderschat niet het maatschappelijk belang van gepensioneerden. Zij houden als vrijwilli gers de voetbalclub draaiende, zorgen voor de kleinkinderen. Dat levert zoveel winst op!" vrijdag 10 maart 2017 GO 'Premier? Desnoods vouw ik kranten voor de SP' H Het Nationaal Zorgfonds, dat is politiek toch volstrekt onhaalbare kaart? Veel partijen vinden dit te ver gaan. We snappen dat u een stip aan de horizon wilt zetten, maar nogmaals: veel partijen vin den deze stap te rigoureus. H U investeert in veiligheid, maar be zuinigt op defensie. Is het alleen belangrijk dat we hier veilig zijn en telt de rest van de wereld niet? Hoe wapenen we ons dan? En het leger blijft berooid achter? U verhoogt de bijstand met 10 procent. Waarom zou ik dan nog gaan werken?" Maar even heel flauw: op 16 maart heeft u voor de bijstandstrekker nog geen baan. En dan de AOW-leeftijd, waarom moet die terug naar 65 jaar en krijgen senioren dan minder geld?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 55