10 VI Geen bangmakerij Puinruimen Belofte in betere tijd Aan sympathie voor D66 is dikwijls geen gebrek, maar een klinkende uitslag bij de verkiezingen voorde Tweede Kamer, bleef steeds uit. Partijleider Alexander Pechtold (51) denkt het tij nu te keren. De zelfverklaarde onderwijspartij wil miljarden in onze scholen steken, maar belooft geen wonderen. „Ik kan een lerarentekort niet voorkomen." „Ik ben beducht voor het argument 'je kunt dan niet meer naar de dokter'. Dat is echt je reinste bangmakerij. Het is ook een taak van de huisarts om, als dat een rol speelt, te wijzen op alle mo gelijkheden die er wel zijn. Het eigen risico af schaffen kost 4 a 5 miljard. Dat geld steek ik lie ver in de kwaliteit van de zorg. Bij de PvdA, die het eigen risico wel wil afschaffen, is een mo daal gezin het eigen risico van 385 euro kwijt, maar krijgt het 370 euro extra belasting. Tel uit je winst. Laten we er wel eerlijk over zijn." „Dat is een oneigenlijke discussie. Dit zijn twee andere dingen. Ja, er is goede zorg. Maar er is ook een doodswens bij een groep mensen die bijna geïrriteerd raakt als er alsmaar wordt ge zegd 'arm om u heen en goede zorg'. Voltooid leven is een ethische discussie, die we verant woord en rustig proberen te voeren. Ik verwacht dat de tegenstanders hetzelfde doen. En daaraan ontbreekt het wel eens. Termen als 'levensge vaarlijk'.Kom op. Het is niet de overheid die je helpt bij voltooid leven. Het is ook niet de over heid die abortus of euthanasie pleegt. De over heid zorgt voor wetgeving waarbinnen de arts en het individu een afweging kunnen maken. Het is helemaal geen overheidsbemoeienis. Het is zelfbeschikking." Om etnisch profileren tegen te gaan onder agenten wilt u dat zij gaan werken met formulieren waarop ze aanhoudingen verant woorden. Dat werkt toch niet? „Er zitten twee kanten aan die dis cussie. Agenten hebben nu het gevoel dat ze op de vingers worden gekeken. Soms kunnen ze zich ook slecht ver dedigen, omdat er geen objectieve ge gevens zijn. En tegelijk hebben we ook meegemaakt dat de politie uit de bocht vloog. Dat kan ook niet. Trans parantie kan beide kanten helpen. Beeldvorming kan veel doen." „Als agenten zeggen dat dit niet werkt, moeten we het niet doen." „Ik zie mijn voorstel als een stap vooruit, maar ik wil dit dus ook juist niet van bovenop opleggen." „Dat wil ik niet. Het moet helpen. Zo als ook die bodycams zorgen voor ob jectieve beelden na een incident." „Hij zei dat midden in een crisistijd, toen hij net een kabinet had laten vallen met de PVV en nog een half miljard moest ombuigen. Dat was on verantwoord en onzinnig. Maar ik heb het over lastenverlichting in een heel ander economisch klimaat. Het zorgt voor werkgelegenheid, dus sneller aan het werk, meer koopkracht en min der uitkeringen. Dit is een heel zwaar punt voor D66 na de komende verkiezingen." „Onzin. Ik weet het, omdat ik in het najaar van 2009 een auto kocht. De dealer stalkte mij om hem op vrijdagavond te komen betalen, omdat ze anders de volgende dag een cashprobleem zouden hebben. Zo erg was het." „Nee, deze lastenverlichting, want dat is het, ha len we grofweg van twee fronten. Voor de helft uit de economische groei, voor de andere helft ook uit het principe van 'de vervuiler betaalt'. De wegenbelasting willen we afschaffen, de ac cijnzen en aanschafbelasting verlagen. We wil len naar betalen voor het gebruik van de auto en de echte C02-uitstoot. En we houden woord dat we een belastingherziening nodig hebben. Mkb'ers worden gek van de regeltjes. Dat geldt ook voor zzp'ers." vrijdag 10 maart 2017 GO 'Wij zijn geen tweede keus meer' H U doet niets aan het eigen risico, dan blijven we toch zorgmijders houden? Critici van uw plan om mensen die klaar zijn met leven te helpen een eind aan hun leven te maken, zeggen dat deze mensen juist meer hulp en zorg nodig hebben. H Maakt u agenten niet juist ver dacht? Maar het staat in uw programma. Het kan de administratieve lasten vergroten. U belooft iedere werkende 500 euro. Zo'n belofte kregen we van Rutte ook. Toen Rutte dit zei was de omvang van de cri sis nog niet te overzien. Gaat u toch niet nu al geld beloven, terwijl u niet kan voorzien of u het kan nakomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 53