I I 8 Zorg is niet gratis Geen wietwet Arbeidsmarkt drama Sybrand Buma (51) werpt zich op als hoedervan Nederlandse tradities. En dan heeft de CDA-leider het niet over paaseitjes, kerstkaarten en Zwarte Piet. We moeten weer leren samenleven, is zijn motto. En streng zijn. „Als je het land bestuurt als een manager, krijg je een onzeker land." „Dat is gelukkig niet zo. Via premies betalen niet-zieken voor de zieken. Behandelingen die tienduizenden euro's of zelfs tonnen kosten, brengen we samen op. Dat heet solidariteit. Het eigen risico vinden wij nu te hoog, daarom ver lagen we het ook met ruim too euro, naar 280 euro. Maar we houden het wel in stand. Want laten we eerlijk met zijn allen blijven: zorg kost geld. Als je het eigen risico schrapt, dan krijg je de situatie dat mensen gaan denken: ik heb er voor betaald, dus laat ik het maar gebruiken; laat ik die extra check, die extra scan maar doen. Partijen die beloven het eigen risico te schrap pen, kunnen dat niet waarmaken. Het is het zelfde als die 1.000 euro die Rutte in 2012 be loofde. Het gaat niet gebeuren. Zorg is niet gra tis." „Daarom verhogen wij de AOW en verlagen we de eigen bijdrage voor huishoudelijk hulp. En we investeren in de verpleeghuizen. Ik durf best te zeggen dat ook ouderen hun steentje moeten bijdragen. Er gaat in de toekomst nog een veel groter beroep op de zorg worden gedaan. Daar moeten we eerlijk over zijn. De SP laat de zorg uitgaven met elf miljard euro oplopen! Dat kun nen we niet bij elkaar verdienen. Er moet een rem zijn." „Steden als Roosendaal en Bergen op Zoom hebben alle coffeeshops geslo ten. Die zijn heel tevreden. Neder land is een drugswalhalla geworden. Europa denkt dat we gek geworden zijn. Het is raar te denken dat je als enige land in Europa een ander beleid kunt voeren. Er is nu een kleine Ka mermeerderheid die denkt dat het goed is om de teelt van wiet te legali seren. Maar slechts 20 procent van de productie is voor binnenlands ge bruik, de rest gaat de grens over. Die criminaliteit blijft dus gewoon. Bo vendien zul je zien dat die legale wiet aan allerlei milieueisen moet vol doen. Dat spul wordt peperduur, dus de illegale aanvoer blijft." „We hebben een wet waarin staat dat het niet mag. Vinden we het gezond? Nee. Partijen doen alsof wiet roken in Nederland de norm is. Dat is onzin. Politie en justitie zijn bovendien ook tegen legalisering van de teelt. Daarom snap ik dat doordrukken niet. Dit gaat stranden. De verdragen in Europa zijn helder: dit kan niet. Denk niet dat ze legalisering accepte ren in het buitenland." „Er zullen dan inderdaad meer tijdelijke con tracten komen. Maar nu krijgt bijna niemand nog een vast dienstverband. Het is een drama. Op korte termijn zullen mensen denken: ik wil niet ontslagen worden. Maar als je in de crisis ontslagen bent, kom je er nu niet meer tussen." „Nu weet een hypotheekverstrekker ook wel dat een vast contract geen levenslang contract bete kent. Het is niet zo dat iedereen er na vijfjaar uit gegooid wordt. Er is een te grote scheiding tus sen mensen die een baan hebben en mensen die een baan willen. Dat is het gevolg van de flex- wet van minister Asscher. Die heeft de arbeids markt in de soep laten lopen." „Dat zijn collectieve ontslagen. Dat heeft niks met individueel ontslagrecht te maken. Wij willen kantonrechters weer ruimte geven om individuele gevallen te beoordelen. Bij ING, Rabo, Achmea is iets anders aan de hand. Deze middenklasse heeft jaren het meest bijgedragen aan belastingen, verliest zijn baan en komt niet aan een nieuwe. Tegelijkertijd hebben we men sen nodig in de maakindustrie, zorg, onderwijs, de beveiliging. Om die mensen daar te krijgen, is scholing nodig. Werkgevers moeten die veel meer aanbieden, want mensen die al een hypo theek en kinderen hebben kunnen zich zo'n op leiding vaak niet permitteren." vrijdag 10 maart 2017 Geef de sleutels van het Torent j e maar aan mi j H U wilt het eigen risico niet afschaffen. Waarom moeten zieke mensen meer betalen dan gezonde? Ouderen hebben vaak geen keuze: bijna 85 procent is het eigen risico elk jaar kwijt. H U wilt alle coffeeshops sluiten. Dat is toch naïef? Alles gaat dan onder gronds. Wat u wilt - sluiten - is politiek on haalbaar, dus we blijven voortmod deren met het gedoogbeleid. U wilt contracten van vijf jaar invoeren. Dan krijgt niemand ooit nog een vast contract. U zegt mensen zekerheid te willen bieden. Dit plan staat daar haaks op. En dus versoepelt u ook nog eens het ont slagrecht, terwijl bij banken, verzekeraars en de post mensen er bij bosjes uitvliegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 51