Verdwaald in het oerwoud van de zorgregelingen 4 15 maart j f Campagne in de kerk NOG 5 DAGEN Job Cohen: Asscher zwak in Carré-debat ELKE PARTIJ HEEFT HAAR STOKPAARDJES MAAR WAT HOUDT U BEZIG? De Christenunie dingt om de gunst van de allochtone stemmer. En de beste plek om dat te doen is de kerk. Oókop zondag. „Leg uw hand op uw hart", draagt de zangeres de gelovigen op. Maar met één hand op het hart springt het net wat minder lekker, dus de meeste kerkgangers steken hun handen de lucht in - richting Hem. Voorganger Stanley Dissels, met grijze baard en dito pak, springt op het podium het hardst op en neer. „Voor onze God gaan we uit ons dak", zal hij even later zeggen, terwijl de zangeres het zweet van haar hoofd dept. Welkom bij de wekelijkse sa menkomst van de Volle Evangeli sche Gemeente Het Zout der Aarde in de Rotterdamse wijk Pendrecht, waar vooral Suri naamse en Antilliaanse christe nen zondags God loven. Dissels wijst naar de eerste rij. Daar zit de half-Surinaamse, half-Ghanese Don Ceder, kandidaat-Kamerlid namens de Christenunie. „Hij is op weg naar het Binnenhof', roept Dissels. „Mét de Bijbel. Hij wil ons bemoedigen om gebruik te maken van ons democratisch recht om te stemmen." Pogingen Het past in de pogingen van de Christenunie om de allochtone christen naar de stembus te krij gen. Vooral allochtone christenen zijn trouwe kerkgangers. Daar vallen nog stemmen te winnen, zo is de gedachte. En dus houdt Kamerlid Joel Voordewind spreekbeurten bij christenen uit Iran en spreekt partijleider Gert-Jan Segers regel- matig bij Koptische christenen. Dat is ook praktisch, klinkt het binnen de partij, want die stro ming binnen het christendom houdt hun diensten ook op an dere dagen dan zondag. Die rust dag wil Segers eerbiedigen. Ceder vindt zijn campagneactiviteiten op zondag echter prima bij de dag van de Heer passen. „Ik zie het als een vorm van dienen." U kunt het licht zijn, invloed uitoefenen In de kerk verruilt Ceder de kerkbank voor het podium en neemt hij de microfoon over van de voorganger. De Amsterdam mer vertelt iets over zijn achter grond en zijn werk als advocaat. „De politieke besluitvorming heeft invloed op u en mij. U heeft allemaal uw stempas ontvangen, sommigen gooien 'm altijd met een weg. Maar u kunt het licht zijn, invloed uitoefenen." Ceder geeft geen stemadvies - bewust, dat vindt hij 'niet gepast op zon dag' - maar vraagt zijn 'broeders en zusters' om zich te verdiepen in de partijprogramma's. „Ga 15 maart stemmen!" Het applaus klinkt hard. Het is de tweede kerk die de politicus deze zondag in Rotter dam aandoet, 's Ochtends was hij al te gast bij de zustergemeente van zijn eigen kerk in Amster dam, Victory Outreach. Op eer dere zondagen was hij bij andere migrantenkerken in Almere en Amsterdam. „Ik kom daar door mijn achtergrond vaker, óók bui ten verkiezingstijd. Ik merk dat de politiek er minder leeft. Ik pro beer het bespreekbaar te maken op een manier die dicht bij hen ligt." Na ruim een uur is de preek van Dissels ten einde. Beneden wach ten snoep voor de kinderen en roti. Daar heeft Ceder het hart van Altha al gestolen. „Er zijn te weinig christenen in de politiek." Toch zal Altha woensdag niet op hem stemmen, bekent ze. „Ik ben Surinamer, zonder Nederlands paspoort. Ik mag hier niet stem men." Lodewijk Asscher heeft het Carré-debat niet goed gedaan, zegt voor malig PvdA-lijsttrekker en burgemeester van Amsterdam Job Cohen (foto) gisteren op Radio 1. Hij houdt overigens wel vertrouwen in Asscher. „We hebben nog een aantal dagen te gaan." Cohen erkent dat de PvdA het lastig heeft. Hij wijt dat vooral aan de af gelopen kabinetspe riode met coali tiepartner VVD. „Maar ik hou groot vertrou wen in Asscher", benadrukt Co- hen, die zelf in 2012 op moest stappen na te genvallende prestaties. „En als het nu niet hele maal goed komt, dan la ter. Kijk maar naar Buma. Die was vier jaar geleden ook nergens, en nu doet hij het hart stikke goed. Hij kan andere din gen roepen: wat zij hebben ge daan, vind ik niet goed, wat zij niet hebben gedaan, ga ik doen. Asscher kan dat niet." Cohen volgde begin 2010 Wouter Bos op, maar slaagde er in de bijna twee jaar erna niet in thuis te raken in de politieke arena in Den Haag. Zijn eerste optre dens in de verkiezings campagne leverden al meteen kritiek op en Co- hen verloor in juni 2010 de verkiezingen met één zetel verschil van de WD van Mark Rutte. De vrouw van Lubbert Bruinsma (77 jaar) uit Badhoevedorp werd in 2003 in Egypte aangere den door een taxi. Ze kwam in Cairo in het ziekenhuis terecht en lag daar in coma. „De revalidatie in Nederland, die twee jaar duurde, kon niet intern ge beuren omdat mijn vrouw besmet was met MRSA. Dus heb ik haar vijf dagen in de week gebracht en gehaald voor dagbesteding en be handeling." Toen de revalidatie was afgerond kreeg mevrouw Bruinsma - van wege blijvend hersenletsel - drie jaar lang een per soonsgebonden budget (pgb) voor dagbeste ding. En daar begon de ellende. „Er bleek een verkeerde indi catie te zijn geweest, dus werd het pgb ge stopt en moest ik geld terugbetalen aan de ge meente. Maar ik had blijkbaar ook een te hoge ei gen bijdrage betaald aan het CAK, die ik eerst terug wilde zien." Het ging om 980 euro per maand. Onbetaalbaar! Bruinsma bleef volhouden, on danks aandringen van de ge meente. Het heeft uiteindelijk an derhalfjaar geduurd tot hij zijn geld van het CAK terug had. Daarna heeft hij het pgb terugbe taald aan de gemeente. Bij de overgang van de AWBZ naar de Wet Langdurige Zorg vanaf 2015 ontstond opnieuw ge doe. Na nóg een ongeluk ging Bruinsma zelf voor zijn vrouw zorgen, met daarnaast professionele dagbesteding. Maar moest de gemeente volgens de nieuwe regels de dagbesteding van mevrouw nu beta len? Die vond van niet. Dus belandde het echtpaar tussen wal en schip. „Een manager belde en zei: 'Uw vrouw valt onder de Wet Langdurige Zorg en die be handelen wij niet." Toen kwam de boodschap dat mevrouw alleen op de dagbesteding kon blijven, als mijnheer dat zelf zou betalen. „Dat ging om 980 euro per maand. Plus 80 euro voor het busje. Onbetaal baar." De WD komt in het verkie zingsprogramma louter met de mededeling het belangrijk te vin den dat chronisch zieken en ge handicapten zo lang mogelijk in hun eigen vertrouwde omgeving kunnen blijven wonen. De PvdA licht deze open deur wél toe. Die par tij zegt dat er een sterke eerstelijns- zorg moet zijn, uitgevoerd door gemotiveerde pro fessionals met goede arbeidsvoor waarden. GroenLinks wil het recht op mobili teit en meedoen van ge handicapten zelfs waarborgen. Meneer Bruinsma zorgt nu dag en nacht voor zijn gehandicapte vrouw. Hij moest alle hulpmidde len zelf kopen: een rolstoel, aan passingen voor de douche, drie rollators voor binnen en buiten. Een auto met grijs kenteken. „Ge lukkig heb ik een goed pensioen." Ook het huishouden doet deze oudere zelf. „Ik heb al die jaren een topbaan gehad en dus terecht vet premie betaald voor de AWBZ. Maar nu je het nodig hebt, is die zorg er niet meer." Hij weigert om met zijn vrouw zomaar naar elk verzorgingshuis te gaan. „Mijn moeder heeft er ook gezeten. De verzorging daar was onmenselijk, ze spoten haar gewoon plat." vrijdag 10 maart 2017 GO 'Broeders en zusters, stem!' Hanneke Keultjes Rotterdam Kandidaat-Kamerlid Don Ceder (I) voor de Christenunie op campagne in Het Zout der Aarde, foto sanne donders - Don Ceder (Christenunie) Maarten van Ast Amsterdam Lubbert Bruinsma heeft alle hulpmidde len voor zijn vrouw zelf moe ten kopen. FOTO DINGENA MOL - Lubbert Bruinsma —Edwin van der Aa Waar moeten de verkiezingen volgens u over gaan? Mail naar: verkiezingen@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4