I 4 Snijden was noodzaak Gericht straffen Een baan is een baan Wie vertrouw je de sleutel van het land toe? Om die vraag draaiende verkiezingen volgens Lodewijk Asscher (42). De PvdA'er denkt over de beste papieren te beschikken met zijn ervaring als vicepremier. Oké, de bezuinigingen van het kabinet deden pijn, maar nu is er weer geld voor conciërges, medewerkers in de thuiszorg en hogere salarissen voor leraren. „Ons banenplan is een briljant idee." „Het was een noodzaak. Er werd per dag meer dan 65 miljoen euro meer uitgegeven dan we hadden. We moesten dat oplossen. We zaten midden in een crisis, bovendien. Daarin maak je keuzes. Dat doe je zo behoedzaam mogelijk. We hebben de farmaceuten aangepakt, en de zware zorg ontzien. Maar ik geef toe: er zaten maatre gelen bij die pijn deden. Daarom ben ik blij dat er nu weer ruimte is." „Vooral voor hen moet de ruimte die er nu is goed uitpakken. Je ziet dat er banen bijkomen in de zorg. Het gaat nu ineens over: hoe kunnen we die vacatures vervuld krijgen? Wij kiezen in ons programma voor betere arbeidsvoorwaar den. Het liefst vaste handen aan het bed. Juist op dit punt valt er iets te kiezen. D66 en VVD willen de flexibilisering juist verder doortrek ken, wij zeggen: het verschil tussen vast en flex moeten we verkleinen." „Wat u zegt is waar. Niet iedereen woont in de buurt van zijn ouders of heeft die tijd. Wij kun nen wel helpen met ondersteuning, bijvoor beeld door te regelen dat mantelzorgers nu en dan een weekeindje weg kunnen om op adem te komen. Families willen vaak best iets doen, maar weten niet hoe het allemaal georganiseerd moet worden. Gemeentes kunnen helpen door met mantelzorgers om tafel te gaan." „De onderzoeken laten zien van niet. Het gaat om gericht straffen. Een so ciaal land kan alleen maar bestaan als het veilig is. Een taakstraf kan een middel zijn om te voorkomen dat ie mand crimineler wordt." „Dat mogen we niet accepteren, dat ondermijnt het rechtvaardigheidsge voel. In zo'n geval moet je alsnog een celstraf opleggen, vind ik." „Het is geen geheim dat het op veilig heid en justitie beter kan en moet. Je kunt het niet aan rechts overlaten." „Anders. Je zult het huidige ministe rie uit elkaar moeten trekken. Het is blijkbaar niet te managen. Ik gaf de minister de afgelopen jaren ook wel eens een por, bijvoorbeeld op het ge bied van mensenhandel." „Dat snap ik. Jij betaalt een boete, een ander niet. Daar worden mensen ra zend van. Ik ook. Het antwoord daarop is simpel: regels handhaven." „Mijn banenplannen zijn heel belangrijk ge weest. In Twente zijn duizenden mensen aan het werk gebleven en hebben jongeren een leer- werkbaan gekregen. Ik weet dat ze het in de Haagse politiek leuk vonden om het ouderwets te noemen, maar op het hoogtepunt van de cri sis konden mensen zich omscholen zodat ze nu aan het werk zijn. 2000 vrachtwagenchauffeurs hebben daardoor nu een vaste baan." „Ja, maar ze kregen werk, in plaats van een uit kering." „Nou en of. Het gaat om oudere werknemers die niet makkelijk weer een baan vinden. Of om jongeren, die een leerwerkplek hebben kregen." „Nee, ik wil gewoon vaste banen in de publieke sector. Zoals conciërges op scholen, toezicht houders op trams, medewerkers van sportclubs. Daar trekken we structureel geld voor uit. Ik vind het raar om dat subsidiebanen te noemen, want dat zeg je ook niet tegen de juf of vuilnis man. Die banen betalen we ook met z'n allen. In zijn ogen zijn het functies die we nodig hebben. De werkdruk onder leraren is heel hoog, omdat ze ook theedoeken staan te vouwen. Je moet er gewoon structureel geld voor uittrekken. Dan houden ze een vast contract en zijn ze in dienst bij een sportclub of school. Dan staan ze net zo sterk voor als ieder ander. Ik denk dat het een briljant idee is." vrijdag 10 maart 2017 GO 'Voor wie linkser beleid wil, ben ik er' H U investeert nu in zorg, maar u hebt er ook jarenlang op bezuinigd. Was dat een fout? Mensen die hun baan zijn verloren in de thuiszorg kunnen weinig met dat excuus. Dit kabinet heeft ook ingezet op mantelzorg. Is u inmiddels duidelijk dat men daar te druk voor is? H U blijft vasthouden aan taakstraf fen. Is dat niet te soft? Bij een deel van de taakstraffen komen mensen gewoon niet opda gen. Hoe kan dat? U bent net vier jaar vicepremier ge weest, maar dit is nu geen wet. Hoe moet het dan wel? Toch hebben mensen het gevoel dat misdaad nog steeds loont. Uw banenplannen zijn mislukt en waar komt u mee? Een nieuw banenplan. Dat waren geen nieuwe banen. En daarom is het effectief geweest? Nu wilt u weer 100.000 Melkertbanen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47