Onderzoek moet tot betere lessen leiden Zaak Kasteelmoord wellicht besloten 8 DELTA GAAT VERDER IN TECHNIEK SCHOONMAAKDAG VRIJWILLIGERS A Aan de hand van wat ik hoor, bepalen we waar ik me op focus Honderden Zeeuwen steken de handen uit de mouwen om de rommel langs de oevers van de Wester en Oosterschelde op te ruimen. Schoolbestuurders denken dat leerlingen betere les krijgen als le raren meer wetenschappelijke kennis kunnen vergaren over vra gen die ze in de klas tegenko men. „Docenten vinden vaak goede oplossingen op basis van on- derbuikgevoel. Deze kennis en er varing uit de praktijk wordt onvol doende benut in het wetenschap pelijk onderzoek", legt Wijnia uit. „Daarnaast is er al heel veel onder zoek gedaan, maar de resultaten blijven vaak liggen op de universi teiten. Ik ben dus aan de ene kant een doorgeefluik, en wil tegelijker tijd een brug zijn tussen de weten schap en de praktijk." Wat Wijnia precies gaat onder zoeken, is nog niet duidelijk. Dat bepalen de scholen. De onderzoek- ster gaat het komende jaar bij alle (speciale) middelbare scholen langs om te inventariseren welke problemen zich in de klas voor doen. „Hoe motiveer je scholieren? Hoe kun je jongeren het best vaar digheden aanleren? Hoe kun je het best ICT inzetten? Wat is het effect van leermethoden? Zulke vragen zouden naar voren kunnen komen. Het moeten vragen zijn die voor alle scholen interessant zijn. Aan de hand van wat ik hoor op de scholen bepalen we waarop ik me ga focussen." Wijnia is onderwijs- en ontwik kelingspsychologe. Ze heeft jaren ervaring met onderzoek in het on derwij s. Ze is aangesteld door de Zeeuwse middelbare scholen, maar werkt nauw samen met het Roosevelt Center for Excellence in Education (RCEE) in Middelburg. Wetenschappers van dit centrum doen sinds 2014 onderzoek, om het onderwijs naar een hoger plan te tillen. Ze heeft ook contact met de Zeeuwse Academische Oplei dingsschool: de opleiding voor le raren in het voortgezet onderwijs. De resultaten van Wijnia's on derzoek moeten te zijner tijd mak kelijk toegankelijk zijn voor docen ten. De wetenschapper denkt er over om cursussen voor docenten te organiseren, en om teams te coa chen. Ze wil ook een onderzoeks team vormen met mensen uit het Zeeuwse onderwijs. „We willen kennis dichterbij de mensen uit de praktijk brengen", zegt Bert Vogel, rector van het Calvijn College, die namens het voortgezet onderwijs spreekt. „Het is niet alleen de be doeling dat we kennis vergaren, maar we willen ook kennis ont wikkelen en met elkaar delen." Iets groots als een bankstel of koelkast treffen we niet aan als we langs de dijk bij Schore en over het strandje van Baarland langs de Wes- terschelde lopen. Maar wel plas tic, heel veel plastic. Wat wordt er eigenlijk niet door het water op de oever gelegd of door de wind tegen de dijk gebla zen? „De afgelopen jaren hebben we tijdens de schoonmaakdag de gekste dingen gevonden. Hele meubelstukken en zelfs een f koelkast. Maar ook van die gekke witte bolletjes, '*00 vislijnen en langs de Oos- terschelde vonden we vo- rig jaar bundels witte elastieken. Daarvan weet je dat ze ergens van boord zijn gekukeld", vertelt Astrid Mei jer. Ze is namens Milieu Educatie Centrum De Bevelanden betrok ken bij de actie Schone Schelde. Op negentien plaatsen gaan vrij willigers zaterdagochtend aan de slag. „Vier jaar geleden zijn we in de gemeente Reimerswaal begon nen. Toen heette het nog Schone Westerschelde. Vorig jaar is de ac tie uitgebreid tot de oevers van de Westerschelde en de Ooster schelde." 350vuilniszakken Vorig jaar waren meer dan 350 vuilniszakken nodig om alle troep in af te voeren. Niet al het afval komt van het water. „Ook heel veel plastic waait over land naar de kust", zegt Meijer. Bij de trap over de Zeedijk bij Het proces rond de Vlaamse Kas teelmoord, met IJzendijkenaar E. de C. als één van de verdachten, vindt mogelijk (deels) achter ge sloten deuren plaats. De familie van slachtoffer Stijn Saelens heeft daar bij de rechter om gevraagd. Saelens werd in januari 2012 ver moord in zijn kasteel bij het Vlaamse Wingene. Opdrachtge ver zou zijn schoonvader zijn, huisarts A.G. Die zou opdracht hebben gegeven om Saelens 'een lesje te leren' omdat die ontucht zou plegen met zijn eigen kinde ren. Juist om die reden moet de zaak zonder publiek en pers ver dergaan, vinden de voogd en ad vocaat van de familie van Saelens. Hun privacy zou, als dat misbruik besproken wordt, te zeer geschon den worden. De vier kinderen van Saelens zijn tussen de 6 en 12 jaar oud. De rechtszitting van donderdag in Brugge was de eerste in deze zaak en had een voorbereidend karakter. IJzendijkenaar De C., die ervan verdacht wordt de moorde naar te hebben 'geregeld', was zelf niet aanwezig. De rechtbank laat op 27 maart weten of de zaak in beslotenheid verdergaat. vrijdag 10 maart 2017 De Zeeuwse middelbare scho len stellen gezamenlijk een lec tor voor het voortgezet onder wijs aan. Lisette Wijnia (32) gaat de komende vier jaar on derzoek doen naar praktijkpro blemen uit de klas. Het doel: de kwaliteit van het onderwijs ver beteren. Cornelleke Blok Middelburg - Lisette Wijnia Schore In actie voor Theo Giele Ons digitale netwerk verbindt de Zeeuwen onderling én verbindt Zeeland met de rest van de wereld. Maar we gaan verder en zorgen dat je ook binnenshuis het beste internet van Zeeland ervaart. We zetten onze technische kennis om in concrete oplossingen voor thuis én op het werk. Zo plaatsten we vorig jaar ruim 40.000 nieuwe WiFi-modems, om de beste kwaliteit internet te garanderen. We onderzoeken de werking van WiFi in een speciaal WiFi-huis. De kennis die we daarmee verzamelen vertalen we naar praktische tips, zodat iedereen van optimaal WiFi in huis kan genieten. Natuurlijk houden we ook ons netwerk in goede conditie, in alle straten van Zeeland. Daar waar ons netwerk nog niet ligt zorgen we samen met GreeNet voor alternatieve oplossingen. Zodat ook in het buitengebied het beste internet van Zeeland voor iedereen beschikbaar is. We maken het dagelijks leven comfortabeler met slimme oplossingen, zoals onze Slim Wonen app waarmee je bijvoorbeeld je verwarming op afstand aan zet. DELTA gaat verder! Bekijk hoe DELTA ook verder gaat in Duurzaamheid, Educatie, Leefomgeving en Aanbod op DELTA.nl/DELTAgaatverder verbindt Het aangetroffen afval. Martijn de Koning Brugge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 40