Broederliefde toch geen ambassadeur op 5 mei Tommy Wieringa SCOTLAND 15 'Ongeluk met mortier geen fout van militairen' 1 APRIL 201719:30 AHOY ROTTERDAM 23 DEC 201714:30 GELRED0ME ARNHEM Ik ging nog achtmaal terug om te stemmen, telkens met een andere trui aan kleren hingen aan de brandtrap in de gang. In ochtendjas schoof ik langs de vleermuisgrot waar het meisje lag te rollen en te neuriën, ik douchte in de keuken, en eenmaal terug op mijn kamer huilde ik omdat de mislukking volkomen was, dat wil zeggen: zonder enige hoop op verbete ring. post van vorige bewoners, alsook van degenen die er nog wel woonden maar hun post negeer den omdat ze over het algemeen Slecht Nieuws bracht. In aanloop naar de Tweede Kamerverkiezin gen van 1998, herinner ik me, dwarrelden er veel stembiljetten binnen. Ze lagen al die tijd op de trap, bestempeld met de afdruk ken van modderige profielzolen. Niemand was geïnteresseerd in die biljetten, omdat politiek met toekomst en soms ook met hoop te maken heeft, en geen van beide in dat huis een rol speelde. Na tal van omzwer vingen belandde ik op mijn 30ste weer op kamers in Utrecht, nadat veel van wat ik had nagestreefd mis lukt was. Het was een huis vol beautiful losers; in elk van de zes kamers woonde wel zo'n geval. Om in de keuken te komen, moest ik langs een lichtloze ka mer waar de bewoonster sjekkies rookte of op bed lag te rollen met haar hoofd. Omdat haar deur al tijd openstond, wist ik dat ze daar monotoon bij neuriede. Ze ver liet haar rookhol zelden, dit rood harige, ziekelijk bleke wezen, ik kan me niet herinneren dat ik ooit een woord met haar gewis seld heb. De anderen in huis waren al even gesjeesd als ik; meest niet meer zo jonge jongemannen die hun studie informatica of bio medische wetenschappen nooit zouden voltooien, maar dat nog niet wilden toegeven. Ze leefden in een schemerzone, in afwach ting van de dag dat ze hun stu diebeurs zouden moeten ver ruilen voor de sociale dienst. De douchecabine stond in de keuken, om er te komen moest je voorzichtig manoeuvreren tus sen de aardappelschillen en de broccolistronken op het gebar sten linoleum vloerzeil. dat ik wakker werd in mijn nieuwe kamer, in de nok van het huis - een matras en een schrijf tafeltje pasten er juist in, mijn zachte dag in de wijk Wittevrou- wen. Het stembureau, zag ik toen ik 's morgens een boodschap deed, was gevestigd in een basis school. Eenmaal thuis viste ik alle stembiljetten uit de hopen post en ging ermee naar het stemlo kaal in de Poortstraat voor mijn eerste stem. Ik zou nog achtmaal teruggaan, telkens met een ander petje op of een andere jas of trui aan; de verplichte identificatie zou pas acht jaar later worden ingevoerd. Zo stemde ik die voor jaarsdag mijn eigen coalitie bij elkaar, die als Paars II de geschie denis zou ingaan. Maar ook, toegegeven, gingen er twee stem men naar de vrolijke krullen van Femke Halsema, op wie ik toen tertijd nogal verliefd was. Dat heeft het Nationaal Comité 4 en 5 mei besloten nadat er vorige week een filmpje was opgedoken waarin rapper Emms anti semitische leuzen riep tijdens de bekerfinale Feyenoord-Utrecht in april vorig jaar. Volgens het comité wordt het ambassadeurschap van Broeder liefde op dit moment door te veel mensen als 'grievend' ervaren. Er kwamen veel reacties van mensen die het ongepast vinden. „Emms is zich zeer bewust van de impact van de uitlatingen die hij heeft gedaan en heeft daar excuses voor aange boden", schrijft het comité in een verklaring. „In het kader van het ambassadeurschap heeft Broeder liefde een bezoek gebracht aan voormalig vernietigingskamp Auschwitz. Het kwetsende karak ter van zijn uitspraken is hem toen nog duidelijker geworden." Het Nationaal Comité 4 en 5 mei waardeert de inzet van Broeder liefde. „Desondanks zijn we tot de conclusie gekomen dat de titel Ambassadeur van de Vrijheid nu niet passend is en willen we voor komen dat deze discussie op 4 en 5 mei het herdenken en vieren in de i Te veel mensen ervaren het ambassadeurschap als 'grievend' weg staat." Broederliefde respecteert de keuze van het comité. Dat is nu in gesprek met de bevrijdingsfestivals over de gevolgen hiervan voor de programmering van de betrokken evenementen. „Die zijn nog niet duidelijk", aldus een woordvoer der. Eerder deze week liet producent Niek van der Sprong weten dat de hiphopformatie 'gewoon' zal op treden op het Bevrijdingsfestival in Zwolle. „Emms heeft zijn excuses aangeboden voor de uitspraak die hij een jaar geleden heeft gedaan in een volledig andere context. Wat mij betreft kan er een streep onder de uitspraken van Emms, hij hoeft daar niet eeuwig op aangesproken te worden. Broederliefde is op 5 mei van harte welkom in Zwolle." Dat hebben de nabestaanden on langs te horen gekregen op een bijeenkomst op de kazerne in Assen, waar de militairen waren gelegerd. De soldaten uit Win schoten en Groningen kwamen vorig jaar in juli om tijdens een schietoefening in de stad Kidal in Mali, waar zij oefenden met draagbare mortiergranaten. De nabestaanden hebben te horen gekregen dat het ontste kingsmechanisme heeft gefaald. Daardoor ontplofte de granaat in de lanceerpijp. Hoving en Rog geveld kwamen om het leven, een derde militair raakte zwaar gewond. Hij blijkt het ongeluk te hebben gefilmd om de oefening later te kunnen evalueren. Het nieuws is een grote op luchting voor Henry's partner Jennifer Schouten. „Het is fijn om te horen dat het niet aan de jongens heeft gelegen", zegt ze. Tegelijkertijd maakt het haar ook boos. „Waarom moest dit bij Henry en Kevin gebeuren?" Schouten heeft zelf nooit ge twijfeld aan de handelwijze van de militairen. „Henry was zo perfectionistisch. Het moest wel een technisch mankement zijn." De marechaussee deed onder zoek naar het mortierongeval, maar wil niets zeggen over de oorzaak van het ongeluk zolang een intern onderzoek van het ministerie van Defensie en van de Onderzoeksraad voor Veilig heid nog niet zijn afgerond. NATIONALE ^SSISJ THEATERKASSA Boek een volledig verzorgd Tickets zijn verkrijgbaar bij busarrangement bij Oad de Nationale Theaterkassa www.oad.nl www.ntk.nl 0547-284 488 C 0900-9203 vrijdag 10 maart 2017 GO Stemgedrag Op de trap verzamelde zich de Ik herinner me de eerste dag Het werd 6 mei, een mooie, ROTTERDAM De populaire hip hopformatie Broederliefde is toch geen Ambassadeur van de Vrijheid tijdens Bevrijdingsdag. Het dodelijke ongeval in Mali waarbij de twee militairen Kevin Roggeveld en Henry Hoving omkwamen, blijkt te zijn veroorzaakt door een technisch mankement aan het mortier. Raymond Boere Winschoten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15