Moskou bereidt zich minutieus voor op topontmoeting 13 Het Kremlin bundelt zijn krachten om Donald Trump te doorgronden. Politieke adviseurs krijgen daarbij steun van psychologen, diplomatenen data-analisten. Trumps impulsieve gedrag baart de meeste zorgen. 19 99 Boek nu jjw zomerreis met gegarandeerd vertrek! Vladimir Poetin laat nooit iets aan het toeval over. Als hij Donald Trump dit jaar voor het eerst ont moet, wil hij weten wat voor vlees hij in de kuip heeft. Daarom is de briefing over de nieuwe inwoner van het Witte Huis nog nooit zo uitvoerig geweest. In de ogen van het Kremlin is de opvolger van Barack Obama voorlopig vooral een ongeleid projectiel. Wat de ene dag wit is, kan de volgende zwart zijn. Het beeld dat de Russen van de president hebben, is weinig vlei end. „Hij neemt graag risico's, kan behoorlijk naïef zijn", aldus An- drej Fedorov, voormalig ondermi nister van Buitenlandse Zaken en een vooraanstaand adviseur van Poetin. Zakenman De psychologische schets van Trump beslaat inmiddels vele pa gina's, zegt Fedorov. De conclu sies? Trump presideert als een za kenman. „Hij laat zich te weinig leiden. Hij zou moeten luisteren naar al die mensen om hem heen, in het bijzonder op terreinen waarop hij zelf zwak is", vult Fe dorov aan. Donald Trump en Vladimir Poetin hebben eenzelfde autori taire bestuursstijl, willen allebei van hun land weer een grote, trotse natie maken. Zij delen poli tieke ideeën, waaronder een fron tale strijd tegen Islamitische Staat, en afkeer van onafhankelijke media. Maar het zijn hun verschil len die de Amerikaanse president de laatste weken uitlicht. Trump is impulsief, Poetin vliegt nooit uit de bocht. De Russen zien zijn ge ruzie in Washington, op vele fron ten, met lede ogen aan. Gevreesd wordt dat hij daardoor niet vol doende politieke macht en gezag opbouwt om de betrekkingen met Moskou te verbeteren. Om even tueel sancties op te heffen. „Het is zeker niet in ons belang Hoe je het ook wendt of keert, Rusland is het best af met een voorspelbare Amerikaanse partner hem te beschadigen", voert Poe- tins adviseur Sergej Markov aan. „In zijn gevecht met de media be geeft hij zich al genoeg op dun ijs. Dat is een zeer gevaarlijk spel." Het lopende onderzoek naar de banden van het Witte Huis met het Kremlin en de Russische in menging in de Amerikaanse ver kiezingen helpen ook niet mee. Fedorov: „Dat kan een gevaarlijke bananenschil worden voor Trump. Voor je het weet is hij een 'loser'. Hij moet zijn binnenlandse problemen eerst op orde hebben." Volgens oud-premier Michail Kasjanov zit het Kremlin zich niet te verkneukelen om Trumps ge haspel. „Absoluut niet. De situatie is zeer ernstig en Poetins entou rage is nerveus", zegt Kasjanov te genover The New York Times. Hij denkt dat 'hardliners in het Con gres en in de strijdkrachten' Trumps presidentschap proberen te saboteren omdat zij niets willen weten van diens pogingen de rela tie met Rusland te verbeteren. De inmiddels opgestapte nationale veiligheidsadviseur Mike Flynn zou daar het eerste slachtoffer van zijn. Het zijn gebeurtenissen die Vla dimir Poetin aanzetten tot plan B: zo veel mogelijk profijt trekken van de 'chaos' in het Witte Huis, van de zwakte van de Verenigde Staten. „Het machtscentrum in Moskou vindt Trump instabiel. Ie mand die gemanipuleerd kan worden, die autoritair is. Een man zonder team", zegt Alexej Vene- diktov, hoofdredacteur van radio zender De Echo van Moskou. Bonus Trumps verkiezingszege was een onverwachte bonus voor Rusland. Hij zorgt voor reuring in de NAVO, heeft weinig op met de Europese Unie, steunt de Brexit en bagatelliseert de Russische be moeienis in Oekraïne. Trump zorgt voor de opwinding die het Kremlin in het Westen had willen creëren. Dat geeft Poetin extra bewegingsvrijheid. Maar, concludeert analist en ad viseur Alexej Chesnakov, de Ame rikaanse onmacht moet wel bin nen de perken blijven. „De Ver enigde Staten moeten in de inter nationale politiek een rol blijven spelen. Als dat niet gebeurt, is dat ook niet goed voor ons." Het lukt Poetin bijvoorbeeld nooit om in zijn eentje Syrië weer op de rails te krijgen. Militair niet, financieel niet. „Hoe je het ook wendt of keert, Rusland is het best af met een voorspelbare Amerikaanse part ner. Een onvoorspelbaar Witte Huis is gevaarlijk", zegt Sergej Markov. Trumps eerste rede in het Congres maakt het Kremlin ver moedelijk weer wat rustiger. Het was een verzoenende toespraak met een handreiking naar ieder een om met hem samen te wer ken. Dat warmt de bekoelde euforie in het Kremlin weer wat op. Maar met het oog op Poetins ontmoeting met Trump is bijna niemand er gerust op. va 1499 vrijdag 10 maart 2017 GO Onberekenbare Trump maakt Kremlin nerveus Hans van Zon Rotterdam/Moskou Sergej Markov, adviseur Traditionele Russische ma- troesjkapoppen met afbeeldin gen van Trump (links) en Poetin. FOTO DMITRI LOVETSKY/AP Buitengewoon Roemenië inclusief NL-sprekende reisleiding Nieuw: Fagarasgebergte va 729 12 dagen oad.nl/BRR04l 8 Klassiek Italië o.a. Florence, Rome en Venetië ook per luxe Excellent bus a 899 12 dagen oad.nl/BRIT42 SHi Spaans Baskenland Santiago de Compostela 2 nachten in Yuso klooster I 199 13 dagen oad.nl/BRES4l ffBI Fjordenland Noorwegen o.a. Oslo, Bergen en Geirangerfjord ook per luxe Excellent bus 2 dagen oad.nl/BRN042 Boek nu op oad.nl/pzc C 0547 28 44 88 (ma-za) of ga naar uw reisbureau •kijkopoad.niMx>™aarden Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., exd. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. .efvenngs- vóór

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13