Hier is Thierry, Neerlands 'belangrijkste 8 verkiezingen 15 maart Campagnevoeren is topsport De lijsttrekkers gaan de laatste hete dagen van de campagne in. Van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat zijn hun dagen volgepland. Hoe zorgen ze dat ze scherp blijven? Het interview met deze krant is op de zevende verdie ping, toch komt Alexander Pechtold niet met de lift. De lijsttrekker van D66 heeft, met zijn woordvoerder in het kielzog, de trap genomen. Iets buiten adem neemt hij plaats. „Zo krijg ik tenminste nog wat lichaamsbewe ging deze campagne." Pechtold weet als ervaren lijsttrek ker - dit is zijn vierde verkiezings campagne - hoe belangrijk het is in conditie te blijven. Vooral de laatste week is cruciaal, omdat veel zwe vende kiezers, bijna driekwart van het electoraat, dan pas hun keuze maken. Wie uitgeblust en afgemat aan het slotakkoord begint, kan het wel schudden. Niet voor niets liet 50PLUS zijn aanvoerder Henk Krol activiteiten schrappen nadat hij zich 'door vermoeidheid' in de nesten had gewerkt. Ander tekenend voorbeeld: PW-leider Geert Wilders ging in Spijkenisse zonnebankbruin gesch- Af entoe een uurtje sportschool of even hardlopen houdt mij fris minkt de straat op om te flyeren, om te voorkomen dat hij bleekjes over komt door het felle cameralicht. 'Af en toe een uurtje sportschool of even hardlopen' houdt Pechtold fris. In de tas gaan verder altijd Snelle Jelle ontbijtkoek en mueslirepen mee. Ook onmisbaar: voldoende water. En dat de D66-voorman weer is gestopt met roken, zorgt ook voor extra ener gie. Anderen, zoals WD-leider Mark Rutte, zweren bij een goede nacht rust. Heeft-ie geleerd van zijn men tor Ivo Opstelten, die graag wielren ner Joop Zoetemelk placht aan te ha len: „De Tour de France win je in bed." SP'er Emile Roemer duikt als het even kan eveneens vroeg onder wol en probeert gezond te eten. Deze zomer viel hij ruim 10 kilo af om fit aan de campagne te kunnen begin nen. Het ijzeren gestel van de lijsttrek kers wekt de bewondering van hun staf. Zo heeft Pechtold twee woord voerders die elkaar afwisselen om de moordende agenda van de baas bij te kunnen benen. De wakkere CDA-leider Sybrand Buma plaagt zijn medewerkers zelfs met stiekeme foto's waarop zij liggen te slapen, naast hem op de achter bank. Zelf blijft hij fit door elke och tend nog even op het roeiapparaat te stappen. Haagse oudgediende Arie Slob is blij dat hij de campagne dit keer van een afstandje kan volgen. De lijst trekkervan de Christenunie in 2012 is benieuwd wie in het politieke pe loton nog voldoende zuurstof heeft voor een eindsprint. „Het is net als bij een voetbalwedstrijd: daar moe ten spelers ook wel eens te vroeg het veld af', waarschuwt hij. Op verzoek van deze krant deelt de ervaringsdeskundige, zelf fanatiek hardloper, vijf tips voor een energiek slotoffensief: I „Als je er nu pas over na gaat den ken, ben je te laat. Je moet zorgen dat je in goede conditie bent en daar moet je al ruim voor de campagne mee beginnen. Hardlopen heeft me zoveel gebracht. Ik deed het zelfs in de campagne: 's ochtends een uurtje eerder de wekker zetten, rennen, douchen en dan voel je je weer echt het ventje hoor." „Ga niet iedere dag met je auto door de McDrive. Ik heb dat ook wel eens gedaan - stond ik daar weer op die parkeerplaats met de papieren bakjes fastfood en frisdrank op schoot - maar het is dom. Zorg dat je voldoende tijd inplant om in een res taurant te gaan eten, waar je ook groente krijgt of een extra bakje sla kunt nemen." Het regent in Venlo. Thierry Baudet (34) hoopt de stad voor zich winnen - niet toevallig omdat Geert Wilders er vandaan komt - maar er loopt geen hond op straat. Baudet en zijn jonge vrijwilligers houden de moed er in. „Ik ben zo blij dat het regent, anders zou ik de hele dag moe ten flyeren", grapt Baudet. Tegenstanders zien in hem een nareist, een ijdeltuit. Aan zelfvertrouwen heeft Baudet geen gebrek. Hij noemt zichzelf 'de belangrijkste intellectueel van Nederland'. „Als ik Jesse Klaver hoor praten, hoor ik leegte. Ik heb daadwerkelijk ideeën en daadwerkelijk ge leerd." Net als leeftijdgenoot Klaver heeft ook Baudet veel vrouwe lijke fans. „Mag ik met je op de foto?", vraagt Sandra de Boer met haar vriendin. Met een gulle lach en hand op de schouder po seert Baudet met de dame van 52. Ze weet nog niet op wie ze moet stemmen, maar deze nieuwkomer maakt zeker kans. „Hij viel me op tv meteen op. Zijn looks hè. En die naam ont houd je ook." Ze is niet de enige vrouw van middelbare leeftijd die gecharmeerd is van Baudet. „Knappe man. Ik krijg het er warm van", lacht Loppan Stru- ving (61) uit Weert. Aanhangers zien in hem een nieuwe Pim Fortuyn. Een intel lectueel, die geschiedenis en rechten studeerde en negen boe ken schreef. Zijn belangrijkste punten: bindende referenda, uit de EU en stoppen met 'massa immigratie'. Wilders wil dat min of meer ook, maar die zegt donderdag 9 maart 2017 Met de tong op de schoenen naar de finish Hanneke Keultjes Laurens Kok Den Haag -Alexander Pechtold Jl Een goede voorbereiding is alles 2 Eet gezond De nieuwe partij Forum voor Democratie duikt ineens op in de peilingen, met 1 a 2 zetels. Aanhangers zien in lijsttrekker Baudet een nieuwe Fortuyn. Een dagje mee op campagne. Deborah Jongejan Venlo Baudet probeert een Venloënaar te overtuigen, foto koen verheijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8