tt Meer ogen en oren moeten Koewacht veiliger maken Dj-contests in De Pit 7 LIKEUR KAUTERSEVLIEGDRANK 2V SlierteHe/ Hele generaties uit Nieuw Namen ('De Kauter') zijn opgegroeid met het verhaal van juf Marleen die kon vliegen op haar bezem. Haar geheim: een slokje Kauterse vliegdrank, oftewel 'ne Sliertemie'. Nu kan iedereen vliegen. Recept voor Zeeuws- Vlaamse koffie Veel kleuters van De Kauter hebben hun juf 'zien vliegen'. Eerst vanaf de historische wachttoren in Nieuw Namen, later, toen de juf wat ou der werd, vanuit de klas. Het was een sprookje dat de juf elk jaar ver telde, vergezeld van een vast ritu eel: een oude Franse straatbezem werd bewerkt met krachtige krui den, juf nam een slokje vliegdrank en wég was ze.... Na 33 jaar voor de klas te hebben ge staan, besloot juf Marleen haar Kauterse vliegdrank voor iedereen te gaan maken. Nou ja, niet voor ie dereen, want de likeur bevat een straffe 33 procent alcohol. Niet toe vallig, het is een verwijzing naar haar jaren in het onderwijs. Jaar Marlène van Domburg (60) oftewel 'Marlène di Sliertemie', is wel be kend met het stoken van geestrijk vocht. Ze maakte vroeger ook al haar eigen advocaat, sinaasappel likeur en Boerenjongens, gewoon voor thuis. Maar met haar ambach telijke likeurdrank Sliertemie pakt ze het grootser aan. In totaal is er al zo'n 2100 liter in flessen gegaan en de enige Zeeuws-Vlaamse likeur heeft zodoende nogal 'een vlucht' genomen. De Sliertemie rijpt in de kelder van de familie van Domburg in Absdale. „Het duurde een jaar voordat ik het recept precies goed had", zegt Marlène. Sliertemie is gemaakt van geplette amandelen, sleedoorn (vruchtjes waar, net zo als bij boerenkool, eerst de vorst overheen moet zijn geweest), vruchten, -geheime- kruiden en honing van lokale bijen. De likeur moet zeven weken rijpen en daarna wordt de drank gezeefd en met de hand gebotteld en genummerd. Marlène: „Sliertemie wordt veelal puur, als digestief)e, gedronken, maar ik hoor van klanten dat ze het door van alles mixen, zelfs door Sliertemie wordt veelal als digestief je gedronken. Maar ik hoor dat klanten het door van alles mixen bronwater! En je maakt er een heer lijke Zeeuws-Vlaamse koffie mee." Inmiddels heeft Marlène ook 'Slier- temie's kruidige 4 jaargetijden drank' aan de collectie toegevoegd. Met 14,9 procent alcohol iets min der koppig, op basis van rode wijn, kaneel, kruidnagel, rozema rijn, jeneverbes, citroen en gember. Zowel warm als koud (sangria) te drinken. In heel wat slijterijen en horecazaken in de streek is Slierte- mies likeur en wijn te verkrijgen. Ook in de tuin van Marlène, waarin ze besloten arrangementen biedt. Het Vlaamse Waasland is inmid dels ook fan, Marlène brengt er in haar 'mooi Lelijk Eendje' de flessen naartoe. Alleen de kust, die moet nog worden veroverd. www.sliertemie.nl Doe in een hittebestendig glas een schepje bruine suiker. Ver warm in een ander glas een flinke borrel Sliertemie. Flam beer eventueel de drank door er een vlammetje bij te hou den. Giet de (geflambeerde) hete Sliertemie in het glas met de bruine suiker. Afblussen met koffie en garneren met vers opgeklopte room. TERNEUZEN Kunstbende Zee land en Volt Events houden ko mende zaterdag en op zaterdag 25 maart dj-contests in De Pit in Ter- neuzen. Jonge dj's van alle niveaus laten een kwartier lang hun 'skills' zien en horen aan jury en publiek. Per avond worden twee of drie winnaars gekozen die doorgaan naar de Zeeuwse finale van Kunst bende op 9 april in Het Schelde- theater in Terneuzen. Daar wordt bepaald welke dj zich plaatst voor de landelijke finale. Het pro gramma begint om 19.30 uur en de toegang is gratis. Meer informatie is te vinden op www.kunstbende.nl. De buurtwacht van Koewacht is naarstig op zoek naar nieuwe vrij willigers die (met name 's nachts) willen surveilleren. Ook de be heerders van de, nu al succesvolle, Whatsapp buurtpreventiegroep zijn op zoek naar nieuwe aanmel dingen. „Hoe meer ogen en oren we hebben, hoe veiliger het in en rond het dorp wordt." Afgelopen week was het weer raak. Drie inbraken en een poging tot inbraak in de omgeving Molen weg, Eikenlaan en -hof. Het grens dorp is vaker doelwit van dieven, inbrekers en ander gespuis dat zich met zaken bezighoudt die het dag licht niet kunnen verdragen. Maar de Koewachtenaren laten het niet over hun kant gaan. Zo'n vijftien jaar geleden werd daarom de burgerwacht opgericht. Inmid dels telt deze twaalf vrijwilligers die elke dag op wisselende tijden rondjes door het dorp maken. Te voet, op de fiets of in de auto. Ze noteren kentekens als ze de aan wezigheid van een voertuig niet vertrouwen en geven verdachte si tuaties door aan de politie. Guust de Waele is coördinator van de buurtwacht en is zelf ook al jaren, meestal 's nachts, in touw. „Ik ben er zeker van dat we door de buurt wacht al heel wat narigheid heb ben kunnen voorkomen. In sa menwerking met de politie na tuurlijk. Er wordt wel eens gezegd dat de politie te weinig doet of niet zichtbaar is, maar als wij bellen, staan ze er binnen tien minuten. We zijn heel tevreden over hen." Ik ben er zeker van dat we door de buurtwacht al heel wat narigheid hebben kunnen voorkomen De buurtpreventie Whatsapp heeft 225 leden, verdeeld over ze ven groepen. Iedere wijk heeft zijn eigen groep. „De leden geven het aan elkaar door als ze iets in hun straat zien wat niet in de haak zou zijn", zegt Danny, een van de be heerders van de buurtpreventie Whatsapp. „We hopen dat nog meer Koewachtenaren zich willen aanmelden bij de groepsapps, zo dat we een nog grotere dekking krijgen. We geven ook tips om de kans op een inbraak te verkleinen." Ook De Waele zoekt versterking. „We zoeken volwassenen die, met name 's nachts, willen surveilleren of als bijrijder willen fungeren. Twee zien immers meer dan een. Belangstellenden worden wel ge screend door de politie." Koewachtenaren die lid willen wor den van de Whatsapp buurtpreven tiegroep of bij de buurtwacht willen, kunnen e-mailen naar koewacht@zeelandnet.nl donderdag 9 maart 2017 Een slokje Sliertemie geeft je vleugels Sheila van Doorsselaer Absdale Marlène bottelt de Sliertemie handmatig in haar keldertje, foto s ronald den dekker -Marlène di Sliertemie Sheila van Doorsselaer Koewacht -Guust de Waele, buurtwacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 65