Korte metten met kunsthoeve Waterschap en hengelsportvereniging werken aan plan betere visstand Sportvisserij Nederland en waterschap Scheldestromen zijn bezig met een plan dat tot een betere visstand moet leiden. donderdag 9 maart 2017 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl VERKIEZINGEN: HENK KROL 'Zeeland moet wegblijven van bebouwing aan de kust' De kunsthoeve in de Nieuw Neuzenpolder bij Hoek is voltooid verleden tijd. In een dagje maakten slopers van aannemingsbe drijf Sagro er korte metten mee. Er komt een werkterrein voor de Nieuwe Sluis. Toch is niet alles verloren. André Smits die er tien jaar anti-kraak woonde, legde de sloop vast op camera. En door hem beschilderde gevelstukken krijgen een plekje in museum Verbeke Foundation in Kemzeke bij Hulst. zeeland4 !v, .;.V' K Ondine van der Vleuten Vlissingen In april gaan de hengelsportvereni gingen om de tafel zitten om te be palen wat de belangrijkste Zeeuwse viswateren zijn en waar volgens de hengelsporters zou moeten worden ingegrepen. Hengelsporters zagen de afgelopen jaar de hoeveelheid vis verminderen en het aantal water planten explosief groeien. Dat is een gevolg van maatrege len die waterschap Scheldestromen heeft genomen om de waterkwali teit te verbeteren, zoals het afkop pelen van de riolering. De Europese Kaderrichtlijn Water verplichtte hen daartoe. Kort gezegd is het wa ter helderder en schoner geworden. Er zitten nu minder afvalstoffen zo als fosfaat, nitraat en zware metalen in het water. Een hoog fosfaatge halte leidt onder meer tot algen- groei en maakt het water troebel. „Maar nu is het water helder en kan het zonlicht tot de bodem komen. In combinatie met een voedselrijke onderwaterbodem krijg je dan ex plosieve groei van waterplanten", verklaart regioadviseur Emiel Derks van Sportvisserij Zuidwest Nederland. „Op zich heel positief. Vissen groeien tussen die planten op, ze schuilen er, ze eten ervan. Al leen is het door die planten lastig vissen." Een ander effect - positief vanuit ecologisch oogpunt, maar niet van uit de hengelaars - is dat de visstand verandert. Er zijn meer soorten vis. De vissen die er zijn, worden groter. Maar het zijn er in zijn totaliteit wel minder. Waterschap en hengelsporters hebben als het om waterkwaliteit gaat, een andere insteek. Woord voerder Janneke Lagasse van het waterschap: „Sportvisserij Neder land heeft ons benaderd voor dit project en wij werken op zeer spe cifieke plekken graag mee met Sportvissers niet per se blij met schoon en helder viswater. Waterplanten groeien er als kool maatregelen waar zij van profite ren. Daarbij houden we wel oog voor onze eigen doelen. Dan gaat het om de kwaliteit van het water en een gezond ecologisch systeem." Bij brak en zout water speelt het probleem amper. Volgens regioad viseur Derks van Sportvisserij Zuidwest Nederland zijn er vooral problemen in Zeeuws-Vlaanderen. „Wij krijgen veel vragen en klach ten over viswater daar, maar ook over bijvoorbeeld de stadswateren van Goes en de grachten van Zie- rikzee", zegt de adviseur. „Het gaat om kleine ingrepen, zoals het extra maaien van waterplanten of het plaatsen van vissenbosconstructies onder water. In afgesloten wateren kun je graskarpers uitzetten, die op een natuurlijke manier de planten groei in toom houden." Nog deze maand zal daarmee een begin gemaakt worden. Vanuit beide organisaties wordt op de lange termijn gekeken wat de ge volgen van de maatregelen zijn. It ZEELAND 10 Viswater te schoon voor vissers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 61