H EU-info te vaak geheim 3 dgn Den Helder/Texel 59.- 5 Gebrekkig onderhoud vormt een groot risico Nederland staat vol met f latblokken waarvan de balkons versleten zijn. Ze stammen bijna allemaal uit de wederopbouw van naWOII. fA v; Roestende ijzerstaven zegt Colijn, die benadrukt dat de kwaliteit door de jaren heen een stuk is verbeterd. Dat klopt, zegt Jan Voesenek, di recteur van de Nederlandse Bouw Unie in Etten-Leur. Maar kwaliteit is ook niet zaligmakend. „Met de huidige regelgeving kan er eigen lijk niets fout gaan", zegt Voese nek. „Maar als iemand er bij de uit voering met de pet naar gooit, dan hou je toch risico's. Zeker wanneer je te maken krijgt met een opsta peling van onzorgvuldigheden, kan het fataal fout gaan." Dat wederopbouwcomplexen gedateerd zijn, is op zich geen pro bleem, zegt BWT-directeur An kersmit. Zo lang het onderhoud maar goed is geregeld. Hij heeft daarom al eens gepleit voor een 'apk voor gebouwen'. Maar daar is minister Stef Blok van Wonen geen voorstander van. Volgens hem leidt zo'n verplichte keuring tot lastenverzwaring bij gebouw eigenaren. Wél heeft Blok het ge meenten makkelijker gemaakt om in te grijpen wanneer onroerend- goedeigenaren het laten afweten. Verenigingen van eigenaren die Het was destijds snel, goedkoop en veel bouwen. Geen optel som voor kwaliteit „Het was destijds een kwestie van goedkoop, snel en veel bouwen. Meestal is dat geen optelsom voor kwaliteit", zegt Wico Ankersmit, directeur van de Vereniging Bouw- en Woningtoezicht Neder land (BWT). Hij kent het type bal kons dat in Breda onveilig is ver klaard. Ze zijn overal in het land terug te vinden. „Het merendeel is onder controle", zegt Ankersmit. „Maar als het tóch fout gaat, dan gaat het meteen verschrikkelijk fout. Als eigenaar had je dan kun nen weten dat dit type balkon een risico vormt." Dat wederopbouwbalkons een gevaar vormen, wordt in 2011 dui delijk, wanneer een galerij in Leeuwarden de geest geeft. Na on derzoek blijkt dat er honderden flats zijn, waarvan de balkons niet aan de minimum veiligheidseisen voldoen. „Toen is er een belletje gaan rinkelen over de levensduur van dit soort revolutiebouw", zegt Ankersmit. „Ze waren vijftig jaar de elementen de baas, maar nu zijn ze over hun houdbaarheids datum heen." Opletten Eric Colijn, directeur van de Bouwschool in Breda, drukt zijn leerlingen op het hart, dat een bal kon 'een constructie is waarbij je altijd goed moet opletten'. „Er wordt vooral aandacht besteed aan de verbinding van balkon op flat. Daar zit de meeste spanning op", Nu worden interne documenten nog geheim gehouden, maar dat is volgens de parlementair advocaat in strijd met Europese wetgeving die juist transparantie voorschrijft bij politieke besluitvorming. Het kabinet - maar ook de rege ringen van andere EU-lidstaten - bestempelen informatie over Eu ropese besluiten die ze voorberei den vaak als 'vertrouwelijk'. De Tweede Kamer vroeg parlementair advocaat (De Brauw Blackstone) te onderzoeken of dat wel kan. „Dieptepunt was de nieuwe Euro pese pensioenwetgeving", zegt CDA-Kamerlid Pieter Omtzigt, die mede om het onderzoek vroeg. „Dat is een ingewikkelde wet van 100 pagina's die verstrekkende ge volgen kan hebben voor onze pen sioenen. Toen het besluit in Brus sel was genomen had de Tweede Kamer slechts 22 uur om zich in te lezen en ja of nee te zeggen." Vertrouwelijk Wanneer de ministers van de EU- lidstaten met elkaar overleggen in Brussel over nieuw gezamenlijk beleid, kunnen interne verslagen wel vertrouwelijk met de volks vertegenwoordiging worden ge deeld. Nadeel is dat Kamerleden daar niets mee mogen doen. Vol gens de parlementair advocaat is die geheimhouding niet langer houdbaar. Volgens haar moet de Neder landse regering in Europa pleiten voor een wijziging van de regels. Omtzigt: „Of Kamerleden moeten Brusselse informatie opeisen via de Wet op de Openbaarheid van Bestuur." Dat regeringen geen informatie delen, is om de onderhandelingen tussen alle lidstaten door bemoei enis van nationale parlementen niet nog ingewikkelder te maken. 0 3 dgn Brabant HP 3 dan Achterhoek HP www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg kampen met onverwachte kosten mogen van Blok een lening met lage rente afsluiten bij de ge meente. Ook benadrukt de minis ter dat onderhoud en herstel van balkons financieel aftrekbaar zijn. Verontwaardigd Thijs Post uit de Smaragdstraat in Breda, een van de getroffen bewo ners, is verontwaardigd. „Lees ik dat ik mijn balkon niet meer op mag. Terwijl een grootschalige op knapbeurt van de flats door Wo- nenBreburg is afgeblazen, omdat de meerderheid van de huurders dat niet zag zitten. Onderhoud is toch de verantwoordelijkheid van de verhuurder? Daarvoor betalen we toch huur? Ook Post was verbaasd, toen hij dinsdag na zijn werkdag de hek ken rond zijn flat zag staan. Op de deur hing een pamflet met de me dedeling dat de bewoners om vei ligheidsredenen hun balkons niet mochten betreden. „De staat waarin onze flats verkeren is al een tijd onderwerp van gesprek", zegt Post. Eind 2015, begin 2016, kwam WonenBreburg met een voorstel om het (aanzicht van) de flats eens flink op te knappen. Het ging om isolatie- en herstelwerkzaamhe den. „Voorwaarde was wel dat 70 procent van de bewoners daarmee zou instemmen. De stookkosten zouden omlaaggaan, maar we kre gen ook een huurverhoging van zo'n 25 euro per maand." Post stemde voor. Maar lang niet alle huurders zaten op een huur verhoging te wachten. „Wonen Breburg liet ons weten dat het plan niet doorging, dat dat onze eigen keuze was en dat de cor poratie zich nu zou beperken tot isolatie van dak en muren van de flats." Volgens woord voerster Eva Boon geldt de voorwaarde 'dat 70 procent het eens moet zijn' niét als het gaat om planmatig onderhoud en maatregelen die de constructie van het gebouw betreffen. CONSTRUCTIE Incl. diner NHHbH donderdag 9 maart 2017 Wederopbouwbalkons zij n ver over de datum Wico Ankersmit Nico Schapendonk Breda Het kabinet moet de Tweede Kamer eerder informeren over besluiten en wetten die worden voorbereid in Brussel. Dat con cludeert de parlementair advo caat. Hans van Soest Den Haag y Den Helder i.c.m. een retourtje Texel. Tip! Bezoek Museumhaven Willemsoord. 2 nachten incl. ontbijt in het 3* Hotel Wienerhof 7,8 1 keer diner (dagschotel of onbeperkt spareribs) Incl. bootkaartje, ontdek Texel in 1 dag! Gratis wifi, parkeren en welkomstdrankje 4* Hotel de Druiventros (8,0) 4* Fletcher Hotel Scheperskamp (8,0) 2 nachten incl. ontbijtbuffet 2 nachten incl. ontbijtbuffet 2 keer 3-gangendiner yQ 2 keer 3-gangendiner QO Gratis wifi en parkeren Gratis wifi zwemmen Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting De onveilige balkons in Breda, de flats al langer onderwerp van Volgens bewoners is de staat van gesprek, foto ron magielse/pix4profs Als het fout gaat met balkons heeft dat bijna altijd te maken met de manier waarop ze aan de gevel zijn gemonteerd. Het probleem zit hem vooral in de ijzeren staven die de beton nen plaat dragen. Uit onderzoek blijkt dat er soms te weinig van deze sta ven zijn aangebracht óf dat ze te laag in de vloer zitten. Bo vendien wordt het materiaal jarenlang blootgesteld aan de meest uiteenlopende weers omstandigheden. Als het vriest gooien mensen ook weieens strooizout op hun balkon. Dat kan leiden tot roestvorming, met als gevolg 'spontane breuk zonder waar schuwing vooraf'. Voor maar:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5