Mondragon in mei tegen de vlakte Oude huizen bijna gesloopt en nieuwe woningen bewoond 7 De sloop van de Zierikzeese wijk Buzee nadert zijn voltooiing. Veel oud bewoners zijn alweer terug, in een splinternieuwe woning. Soms met uitzicht op de laatste slooppanden, waar ze decennia lief en leed hebben gedeeld. Zo stil als het in de rest van Zierikzee kan zijn, zo la waaiig is het in Buzee. Overal wordt gewerkt: door klussers, door bouwers en - een paar dagen nog - door slopers. Aan de Hofferstraat schraapt een grote grijper de brokstukken bij een, de D'aillystraat raakt gevuld met stofwolken. Maar Jaap Peute blijft gewoon staan. Bij het hek, met zijn neus op de werkzaamheden. Alsof hij niet toevallig tachtig, maar een jon getje van acht is. „Ik sta hier elke dag. Al die tijd dat ze hier bezig zijn. Ik heb niks met de buurt, ik woon zelfbij de haven, maar je ziet elke dag verschil met de dag ervoor. Er waren nog wat brandjes. Altijd wat hier. En ik heb toch niks beters te doen." Koffiekraampje Zoals Jaap zijn er meer. Cecil Kloet, die in het hoekhuis tegen de sloopwijk woont, kent ze inmid dels allemaal. „Ze staan er als ik 's ochtends naar school fiets en als ik 's middags thuiskom, staan ze er nog. Ik kan hier zo een koffie kraampje beginnen." Zelf ziet hij het sloopwerk ook graag. „Maar vooral ook omdat ik blij ben dat die oude huizen wor den neergehaald. Ze waren niet al leen lelijk, maar het was er de laat ste tijd ook onveilig. We hoorden telkens glasgerinkel. En nieuwe huizen zijn ook beter voor de waarde van ons huis." Hoe oud Cecil is? Hij glimlacht. „Dertien." Het was zo'n typische jarenvijf- tigwijk, zegt voorman Pieter Zan- dee van sloperbedrijf Sinke. „Zo halen wij er veel neer. Ik moet zeg gen, het gaat prima. Ook geen klachten van omwonenden. Inte gendeel: we krijgen complimen ten, omdat het allemaal zo voort varend gaat. Dat maken we dan wel weer eens anders mee." Sfeervol Buzee is de nieuwe naam voor de wijk, die vroeger Buijze heette. De oude woningen hebben plaatsge maakt voor nieuwe, in allerlei kleuren en maten. Voor een nieuwbouwwijk, met nog zande rige paadjes en waar het groen nog moet worden ingezaaid, is Buzee zeldzaam sfeervol. Dat vindt zelfs Hans Pannekoek, die was verknocht aan zijn huisje in de Marestraat. „Op één maand na hebben we er veertig jaar ge woond. Het was niet al te groot, maar het was fijn. Alle buren ble ven er lang wonen, dus wij ook. Het was gezellig. Maar ja, we wis ten dat het ooit tegen de vlakte zou gaan." Dat moment kwam drie jaar ge leden. Hans en zijn vrouw - de kinderen zijn het huis uit - kon den gelijk door naar een nieuw huis in de Raveslootstraat. Aan de voorkant is een plantsoentje, ach ter kijkt hij uit op de grote es doorns die hij zelf als gemeente lijke tuinman jarenlang heeft on derhouden. „Ik woon hier perfect, echt. Alles nieuw. Kan niet beter." De familie Pannekoek is niet de enige die is teruggekomen. Ook Ria en Iman Wesdorp grepen die kans, zodra ze een woning aan het nieuwe Doelemanplein konden krijgen. Sinds oktober zitten ze erin. Alleen nog niet naar volle te vredenheid. „Ik mis mijn oude huis", zegt Ria. „Ik heb hier niet Op één maand na hebben we er veertig jaar gewoond. Het was niet al te groot, maar het was fijn voor gekozen, snap je? Het was oud en er waren gebreken, maar die gebreken kende ik. Het is het huis waar onze zoon is geboren. Hier moet ik echt nog wennen. En dan scheurt de vloer en dan boor je per ongeluk in een waterleiding. Dat helpt niet." Wat ook niet helpt, is dat haar oude huis aan Hofferstraat nog overeind staat. Ze kan het zelfs zien, vanuit haar nieuwe keuken. „Donderdag gaat het neer. Ik ga kijken. Misschien dat ik het dan kan loslaten en eindelijk kan ge nieten van mijn nieuwe huis. Want eigenlijk, en dat weet ik er gens ook wel, bof ik er best wel mee." Het complex wordt getransfor meerd tot een hotel met 41 luxe sui tes, vier zalen, bistro, stadstuin en een restaurant. Ook komt er een half verdiepte parkeerkelder voor 32 auto's. Mogelijk krijgt het restau rant op termijn een drijvend terras en een city spa, zegt directeur Hans Boogert van het Oosterlandse bouwbedrijf ook in een interview met het vakblad Cobouw. Boogert realiseert het project samen met Truijers Vastgoed. Met de nieuw bouw is naar schatting een investe ring gemoeid van 7,5 tot 12,5 mil joen euro. Boogert kocht Mondragon bijna drie jaar geleden van woning bouwvereniging Zeeuwland. Het complex stond toen al dertien jaar leeg. De zoektocht naar een exploi tantverliep aanvankelijk stroef. Een Het is zo'n fantastisch gebouw. Ik ben er echt verliefd op belangrijke financierder haakte vo rig jaar op het allerlaatste moment af, waardoor het project vertraging op liep. Boogert slaagde er de afge lopen maanden in de 41 suites te verkopen aan individuele inves teerders, zodat hij zijn plannen nu alsnog kan uitvoeren. Wie de ex ploitant wordt, maakt Boogert later deze maand bekend. De investeer ders worden samen eigenaar van het complex en verhuren dat straks in feite aan de exploitant. Architectenbureau Willem Kort uit Zierikzee is verantwoordelijk voor het ontwerp van het nieuwe Mondragon. De gemeente heeft de benodigde vergunningen al afgege ven. In mei wordt begonnen met de sloop, die ongeveer drie maanden in beslag neemt. Boogert verwacht dat Hotel Mondragon in april 2019 de deuren opent. „Precies op tijd, want dan bestaat Zierikzee 800 jaar. Het is zo'n fantastisch gebouw. Ik ben er echt verliefd op. Eerst komt mijn vrouw en dan Mondragon. Het wordt weer een pareltje van Zierikzee. Ik denk dat iedereen hier wel blij mee zal zijn." Het wordt weer een pareltje van Zierikzee. Ik denk dat iedereen hier wel blij mee zal zijn Het complex omvat het monumen tale hoofdgebouw, de twee naast gelegen panden en de honderd jaar oude concertzaal aan de achterkant. „Het hoofdgebouw, waar vroeger het restaurant in zat, blijft behou den. Net als het bijbehorende to rentje; de Herenkamer waar nota belen in het verleden bij elkaar kwamen om belangrijke beslissin gen te nemen." Dat oude Mondra gon wordt zorgvuldig gestript. De buitenmuren blijven gespaard, evenals de vloer. Het dak wordt compleet vernieuwd. De cultuur historische elementen zijn geïn ventariseerd en worden zover als mogelijk in het nieuwe plan ver werkt, aldus Boogert. De concert zaal heeft geen monumentale waarde en wordt in z'n geheel afge broken. De twee kleinere panden verkeren in een te slechte staat en gaan eveneens tegen de vlakte om plaats te maken voor nieuwbouw. donderdag 9 maart 2017 Tranen om lelijke, maar fijne huizen Oud en nieuw staan nog naast elkaar in de Zierikzeese wijk Buzee. foto dirkjan gjeltema Wendy Wagenmakers Zierikzee - Hans Pannekoek Voormalig theater- en concert zaal Mondragon aan de Oude Haven in Zierikzee gaat na ruim vijftien jaar leegstand eindelijk op de schop. In mei gaat het ge bouw grotendeels tegen de vlakte en na drie maanden be gint de herbouw. Marcel Modde Zierikzee -Hans Boogert -Hans Boogert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 56