ftl Polen vraagt Europa: dump president Tusk Onderzoek naar fusie AkzoNobel en PPG China stikt van de miljardairs 4 AMSTERDAM Verfgigant Ak zoNobel onderzoekt een fusie met ofverkoop aan een sectorge- noot. Daarvoor voert het ge sprekken met bedrijven waaron der zijn Amerikaanse branche genoot PPG Industries, aldus persbureau Reuters gisteren op basis van info van ingewijden. Een woordvoerder van Akzo Nobel zegt niet in te willen gaan op geruchten. Bij PPG weigert men commentaar. Volgens pers bureau Bloomberg zou juist PPG zijn pijlen hebben gericht op zijn Nederlandse concurrent en een overname onderzoeken. Akzo vertegenwoordigt naar verluidt een marktwaarde van circa 17 miljard dollar. PPG is met een marktwaarde van 25,9 mil jard de iets grotere partij. Een sa mengaan van de concerns zou een marktleider op het gebied van hoogwaardige chemicaliën creëren. AkzoNobel is Europa's groot ste leverancier van coatings met een portefeuille verspreid over basis- chemicaliën zoals chloor tot aan ingrediënten voor huid crème en verf voor Formule 1- bolides. PPG telt werelwijd 156 fabrieken waar onder meer verf, coatings en glasvezel wordt ge produceerd. In 2012 nam PPG al de divisie Decorative Paints Noord-Ame- rika over van AkzoNobel voor iets meer dan 1 miljard dollar. Marktkenners noemen een volledige overname van Akzo door PPG overigens hoogst on waarschijnlijk, vanwege mede- dingingsbezwaren in Europa. Het is de tweede keer in korte tijd dat een AEX-fonds in de be langstelling staat. Kort geleden kwam het Amerikaanse Kraft Heinz met een ongevraagd mil jardenbod op Unilever. Dat werd afgewezen. Oud-politiebaas Gerard Bouman boycot een onderzoek naar zijn rol in een geldsmijtrel bij de politie. Bouman vindt de onderzoekers vooringenomen. De oud-korpschef is onderwerp van onderzoek vanwege enorme uitgaven door de Centrale Onder nemingsraad (COR) van de politie. Zo zijn er vragen over een duur feest in het Amstel Hotel en een snoepreisje naar Curasao. De on derzoekscommissie, onder leiding van voormalig topambtenaar Maar ten Ruys, moet onder meer bepalen of Bouman de COR fêteerde om zo lastige besluiten door te drukken. Tijdens een verhoor op 23 fe bruari zou commissielid Sylvie Ble- ker-Van Eyk een verhoging van de limiet op de creditcard van voorma lig COR-voorzitter Frank Giltay naar 10.000 euro 'waanzin' hebben Bouman is een belangrijke kroongetuige. Ik vind dat hij nu een belangrijk signaal afgeeft maar uiteindelijk heb ik het achter me gelaten. Totdat ik geconfron teerd werd met de vooringenomen heid van een lid van de onderzoeks commissie. Dat is voor mij een brug te ver." De Nederlandse Politiebond (NPB) wil dat wordt uitgezocht of meer mensen klachten hebben over vooringenomenheid. „Een groot aantal mensen is al gehoord, onder wie leden van de politietop en voormalige leden van de cen trale ondernemingsraad", zegt NPB-voorzitter Jan Struijs. „Ik wil weten of die mensen dezelfde klachten hebben. Bouman is een belangrijke kroongetuige. Ik vind dat hij nu een belangrijk signaal af geeft." Onderbezet Bouman verklaarde gisteren ook dat er onvoldoende toezicht is ge houden op de uitgaven van de COR. Door de reorganisatie van de politie was de stafdienst zwaar on derbezet. Dat Bouman tekende voor verhoging van de limiet op de creditcard van Giltay was volgens hem geen kwade opzet. „Ongetwij feld heb ik dat gedaan. Ik was het me niet bewust. Ik tekende dage lijks stapels documenten. Ik was een handtekeningenmachine." Heel vreemd, vindt SP-Kamerlid Van Raak. „Je moet niets tekenen waarvan je niet weet wat het is. Bouman is volledig verantwoorde lijk. Ik vind het slecht dat hij de on derzoekscommissie boycot. Juist een agent als hij zou het goede voorbeeld moeten geven en altijd moeten meewerken aan onder zoek." PvdA-Kamerlid Ahmed Mar- couch noemt de actie van Bouman 'jammer'. „De minister moet zor gen dat hij alsnog meewerkt." genoemd. Bouman antwoordde in dat verhoor: „Als we nu in een rechtszitting zouden zitten, dan zou ik u nu wraken." Excuses Na afloop van het verhoor zijn ver ontschuldigingen aangeboden, maar die werden niet aanvaard. „Je kunt wel excuses maken voor de uitlating, maar niet voor de voorin genomenheid", vindt Bouman. Hij zegt zonder ingrijpen 'geen enkel vertrouwen meer te hebben in de uitkomst van het rapport'. Bouman schrijft in een brief aan minister Blok van Veiligheid en Justitie dat hij een onafhankelijke scheidsrechter wil, bij voorkeur le den van de rechterlijke macht, om zijn bezwaar tegen de vooringeno menheid te laten beoordelen. „Dan zet ik mijn medewerking zonder problemen voort en aanvaard ik de uitkomst." In een interview met het ANP zei Bouman gisteren dat hij er 'klaar mee is om alleen maar klappen op te vangen'. „Ik heb lange tijd moeite gehad om mijn mond te houden, Voorjaarsreizen f€ 549 f€ 659 www.dejongintra.nl/busreizen Eerst kwam Warschau met een vol strekt kansloze tegenkandidaat, gis teren vroeg premier Beata Szydlo haar 27 collega's om Tusk - een landgenoot - vandaag niet te herbe noemen. „President Tusk heeft gefaald om adequate onpartijdigheid te tonen", aldus Szydlo in haar brief. Volgens ingewijden gaat het om de vereffe ning van een oude rekening. Jaro- slaw Kaczynski, voorzitter van re geringspartij Recht en Rechtvaar digheid en eigenlijk de sterke man in Polen, zegt dat toenmalig pre mier Tusk 'morele verantwoorde lijkheid' draagt voor de vliegramp van 2010 in Smolensk, waarbij zijn tweelingbroer en Pools president Lech Kaczynski omkwam. Maar ook de voortdurende aan vallen van Brussel op de gebrekkige rechtsstaat in Polen zouden een rol spelen. Tusk zelf zei gisteravond dat hij 'neutraal en onpartijdig' pro beert te zijn, 'maar ik moet ook de Europese waarden en principes verdedigen'. Zijn termijn loopt eind mei af, alle andere regeringsleiders gunnen hem een tweede termijn. Ook Rutte, die kort geleden in een Kamerdebat vol bewondering over Tusk sprak. De minister-president schilderde hem af als een volhou der, die onder het juk van het com munisme eigenhandig jarenlang fabrieksschoorstenen schilderde. Bij een stemming vandaag, aldus bronnen in Brussel, is de kans groot dat het 27 tegen 1 wordt. Ook andere Oost-Europese landen, anders vaak op één lijn met Polen, zien geen re den Tusk tot stoppen te dwingen. PEKING Het land is nog steeds een volksrepubliek met één par tij, de communistische, maar dat neemt niet weg dat de ware grootverdieners Chinezen zijn. China telt, gemeten in dollars, meer miljardairs dan de Ver enigde Staten. In de zoge noemde Club van Negen Nullen prijkt China op de eerste plek met liefst 609 miljardairs. In de VS wonen 552 mensen die meer dan een miljard op hun rekening hebben staan. Duitsland staat derde met 109 miljardairs. India, een land dat de laatste twee decennia razend snel groeide, heeft er precies honderd binnen zijn grenzen. Er zijn 68 Russische miljardairs (7e plek). De rijkste man ter wereld is Microsoft-oprichter Bill Gates uit de VS, die 81 miljard dollar heeft te besteden. donderdag 9 maart 2017 GO Oud-korpschef bijt van zich af in geldrel Peter Winterman Den Haag Jan Struijs Gerard Bouman haakt af bij onderzoek geldsmijtrel politie, fotoanp Intra"9 ■'r. volaende keer we tfjSVMWJlEr Sé» Heidelberg en het Odenwald 5-daagse busreis Oostenrijkse en Zwitserse Alpen 8-daagse busreis vertrek 13/5,27/5 egarandeerd vertrek Reiscode: eblud03 vanaf 339 Reiscode: ebwaa02 Hoogtepunten van Toscane en Umbrië 10-daagse busreis vertrekis/5 Reiscode: ebcicOl vanaf 639* Kroatische Bloemenrivièra 10-daagse busreis vertrek 22/5 Lago di Levico 12-daagse busreis Reiscode: ebopa03 Reiscode: eblev02 vertrek 13/5,27/5 Indrukwekkend Noorwegen 10-daagse busreis vertrek 29/5 vanaf 749* Reiscode: ebhem02 vanaf€ 899 Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur s® Reissom exd. 19,50 reserveringskosten SCiR en €2,50 Calamiteitenfonds Polen wil koste wat kost dat Eu ropa de president van de Euro pese Raad Donald Tusk dumpt. Frans Boogaard Maastricht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4