3 Bezigheidstherapie De nieuw Proulx Laura Marling Planet Earth II Hotelkamerverhalen PI Boek Cd E 1 'rul Dvd Boek Dan is het zo weer goed." Ilse: „Bui ten de repetities hielden we vorige week een filmavondje samen. Heel gezellig. Sisterhood, het bestaat echt." De samenwerking tussen moeder en dochter bevalt zichtbaar goed. Amaryllis: „Ik voel me vrij om din gen te proberen. Als ik een keer tegen de vlakte ga, hoefik daar niet wakker van te liggen. Omdat je met iemand speelt die je altijd van je houdt, of je nu goed speelt of niet." Ilse: „Het is bekend, vertrouwd. En je hoeft con frontaties ook niet te mijden." Ze denken dat het feit dat zij echt moe der en dochter zijn de voorstelling ook versterkt. „Je kunt de beste ac teurs ter wereld neerzetten," zegt Amaryllis, „maar er is een bepaalde chemie die je niet kunt spelen. Die bloedband, die zie je. Alles wat er los van de voorstelling tussen ons leeft, nemen we mee de vloer op. Dat geeft een extra dimensie." Ilse vult aan: „Wij hoeven niet te zoeken naar die chemie. Die hebben we al gevon den." Maar het is ook weieens lastig om als moeder en dochter samen te wer ken. Amaryllis: „Soms herken ik een bepaalde bui van haar. Dan kan het weieens knallen. Maar dat is niet erg. Dat kan ook gewoon." Ilse: „Ik vind het soms lastig om Amaryllis haar ei gen ding te laten doen en me er niet mee bemoeien." Middelburg De cast van Als de klok van A zit nu in de vijfde repetitieweek. Ilse en Ama ryllis wonen tijdelijk in Middelburg, daar vinden dagelijks de repetities plaats. Amaryllis: „Ik hou van Zee land. Als ik naar de kust ga, kies ik negen van de tien keer de Neder landse boven de Vlaamse. Hier is nog niet alles volgebouwd en kun je ge nieten van de duinen en het strand. Na de repetities gaan we regelmatig Middelburg in. Dan kopen we eigen lijk altijd kleding. Dat lijkt misschien gek, omdat we uit Antwerpen ko men." Ilse: „Dan komt misschien toch mijn Nederlandse bloed om de hoek kijken. Uitterlinden is een Ne derlandse naam: de kant van mijn va der is Nederlands. Ergens lijkt de Zeeuwse en de Vlaamse volksaard wel op elkaar. Het introverte en stugge zie ik bij allebei terug. Maar op een positieve manier." Moeder en dochter Uitterlinden zien ernaar uit om straks te beginnen met de theatertour. „Het is spannend wat de reacties zullen zijn. Er komen grote thema's in terug die je ervaart en misschien herkent. Dat spreekt aan. Het stuk is aan de ene kant een uitgebalanceerde taalpuzzel -maar tegelijk geeft het de mogelijkheid om grote emoties te spelen. En dat doen we op z'n Vlaams, met veel onder buik en gevoel." GARNALEN donderdag 9 maart 2017 Ze werd beroemd met Scheepsberichten, waarvoor ze The Pulitzer Prize kreeg, en met het verfilmde Broke- back Mountain. Inmiddels is de Amerikaanse schrijfster Annie Proulx al 81 jaar, maar het schrijven heeft ze nog niet verleerd. Haar nieuwe roman Schorshuiden gaat over ontbossing en bestrijkt in achthon derd pagina's drie eeuwen familiegeschie denis. Om goed voor te gaan zitten. Verschenen bij De Geus. Ze is nog maar 26 jaar, maar Semper Femina is toch al het zesde album in negen jaar tijd van Laura Marling. De talent volle Engelse singer- songwriter maakt niet alleen prachtige nummers en vertolkt ze even aanstekelijk met haar gloedvolle stem, maar ze durft ook stevige thema's aan te snijden, zoals de manier waarop we kijken naar seksua liteit en gender. Verschijnt bij More Alarming Records. BBC heeft het patent op adembenemende na- tuurdocumentaires. Na het geweldige Planet Earth, alweer tien jaar oud, is nu ook Planet Earth II verkrijgbaar op dvd en blu-ray. Sir David Attenborough neemt de kijker mee naar jungle, steppe, woestijn en andere bijzondere leefgebie den. Alsof je als mens even door de ogen van onze mede-aardbewoners kijkt. Verschijnt op 14 maart. Bas Kwakman, directeur van festival Poetry Inter national in Rotterdam, reist voor zijn werk de hele wereld over. Van de hotelkamers waar hij ver bleef, maakte hij een tekening, zodat hij de plekken waar hij was geweest en de mensen die hij had ontmoet, beter kon onthouden. Die tekeningen en de verha len die erbij horen zijn gebundeld in het kleurrijke boek Hotelkamerverhalen. Verschenen bij De Arbeiderspers. De try-out van Als de klok van A van Theaterproductiehuis Zeelandia vindt woensdag 15 maart om 20.00 uur plaats in de Stadsschouwburg in Middelburg. Vanaf donderdag 16 maart is de to neelvoorstelling twintig keer binnen en buiten Zeeland te zien. Voor het programma en toegangskaarten: zie theaterzeelandia.nl. Door heel Zeeland is op dit moment de promotieposter van 'Als de Klok van A' te zien. Daarop staat een vrouw in Zeeuwse kleder dracht met haar mond vol garnalen. Die schelpdieren komen regelmatig terug in het vissers drama: moeder en dochter pellen samen de hele dag door gar nalen. Amaryllis Uit terlinden: „Vroeger deden ze dat mis schien met een reden, had het een functie. Maar dat is in de voorstelling allang =r vervlogen tijd. Nu pel len ze garnalen om het leven door te komen." Inmiddels zijn Amaryllis en Ilse bedreven in het pel len. „En het zijn echte garnalen. Dus dat gaat soms verschrik kelijk stinken." Moeder Ilse en dochter Amaryllis Uitterlin den spe len moe der en dochter in Als de klok van A. FOTO BART MULDER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 43