3 Snowboarders verdwalen buiten de piste en sturen nog een sms-bericht De Nijmeegse Studentenvereniging Navigators (NSN) is in shock. Een lawine rukte drie leden in de Franse Alpen uit het leven. Het heeft er alle schijn van dat het drietal onvoorbereid offpiste is gaan snowboarden. Vol ongeloof, vol emoties of zelfs nog onwetend kwamen de leden van de christelijke studentenver eniging gisteren in de loop van de ochtend bij elkaar in hun witte villa aan de Van Schaeck Mathonsingel in Nijmegen. Sommigen hadden nog slechts de eerste nieuwsflitsen meegekregen. Aangeslagen kwa men ze binnen, omhelsden elkaar en lieten hun tranen de vrije loop. Christelijke hulpverleners ston den de studenten bij. Het was de eerste keer dat de Nijmeegse stu dentenvereniging een wintersport reis organiseerde. „Het is verschrik kelijk. Wij zijn ontzet", zei Tessa Katerberg, bestuurslid van de NSN. „We geloven in een hemel, in een betere plek. Het geloof biedt hoop, vertrouwen en troost. Maar nu overheersen vooral het verdriet en het ongeloof." Offpiste Drie jongens van de groep van on geveer twintig wintersportende studenten waren offpiste gaan snowboarden. Dinsdagmiddag sloeg het noodlot toe: de drie stu denten werden bedolven onder een lawine. Het lichaam van een van de studenten (22) werd 's avonds laat in het donker gevonden. Speurhon den vonden gistermiddag rond vier uur een tweede lichaam. Vandaag gaat het zoeken naar het derde li chaam verder. Uit het sms'je bleek alleen dat ze waren verdwaald. Er klonk niet veel paniek uit De drie waren aan het snowboar den in de omgeving van Le couloir du Seuil, net naast Valfréjus, niet ver van de Italiaanse grens. De snowboarders begaven zich in een bijzonder gevaarlijke omgeving, buiten de veilige zones. Het gebied staat bekend om lawines. „Je moet toch echt künnen weten dat dat ontzettend gevaarlijk is", zegt Tim van den Bergh van touroperator Sundio Group. „Overal hangen bordjes, je wordt er op meerdere plekken op gewezen." De drie win tersporters waren desondanks on voorbereid op pad gegaan en had den geen schep, airbag of alarm meegenomen. „Het heeft er alle schijn van dat ze bewust offpiste zijn gegaan", zegt Van den Bergh. „Ze hebben welis waar nog een sms verstuurd dat ze waren verdwaald, maar als je op de gewone pistes bent, kan je niet ver dwalen. Dat moet haast betekenen dat ze bewust offpiste waren." Van den Bergh is in het skigebied waar ook de families van de slacht offers naartoe zijn gekomen. De la wine ontstond dinsdagmiddag rond vier uur. Het zoeken naar de slachtoffers kwam traag op gang, omdat pas laat alarm werd geslagen. Het sms'je dat de jongens nog verstuurden vóórdat ze werden be dolven, werd pas laat gezien door de ontvanger. Pas toen werd de gids gewaarschuwd. Volgens Van den Bergh is kritiek op het 'late' alarm onterecht. „Uit het sms-bericht bleek alleen dat ze alleen even ver dwaald waren. Er klonk niet veel paniek uit." Een woordvoerder van de Neder landse Ski Vereniging zegt dat het toch kan zijn dat de drie per onge luk buiten de piste zijn geraakt. „Het was daar erg slecht weer. Het zicht is ook nog eens slecht. Het zou kunnen dat de drie daarboven zijn verdwaald." In het gebied gold ge vaarcode 4 op een schaal van 5. „En 4 is een signaal dat je alleen mét een gids en met de juiste alarmspullen offpiste mag. Zelfs die gids denkt bij code 4 al vijf keer na óf hij je wel meeneemt." Bijbel In de Nijmeegse studentenkerk op het universiteitsterrein kwamen studenten gisteren samen. Op een tafeltje ligt naast het condoleance boekje een bijbel opengeslagen. Bij psalm 23. 'Hij geeft mij nieuwe kracht en leidt mij langs veilige pa den', staat er. „Die psalm benadrukt dat God ook bij je is in duistere tij den", zegt pastor Froukien Smit. „Dit wordt vaak gebruikt in moei lijke situaties." Ondertussen speelden zich in Valfréjus in Frankrijk soortgelijke verdrietige taferelen af. „De men sen weten eigenlijk niet wat ze moeten doen, ze zijn verslagen. Het is een enorm drama, echt een drama", zegt Marcus Schlatmann, de Nederlandse directeur van de skipiste in Valfréjus, die met de stu denten sprak. „Het bizarre is: op de pistes gaat het skiën gewoon door. Mensen zijn hier vakantie aan het vieren alsof er niks is gebeurd. Dat is bizar om te zien, vooral natuurlijk voor de nabestaanden." donderdag 9 maart 2017 Verbijstering na dood van drie studenten door lawine Frank Renout Victor Schildkamp Valfréjus —Tim van den Bergh Reddings werkers wisten twee van de drie lichamen te bergen. FOTO'S FRANCE 3 Fourneai Valfréjus. Lawine ▼Skigebied Le couloir du Seuil waar het drama zich VOltrOk. FOTOVALFREJUS.COM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3