r, M 8 Interview met de lijsttrekker PZC en Omroep Zeeland 6 DAGEN Zeeland moet een pact met Den Haag sluiten om problemen aan te pakken, zei D66-lijsttrekker Alexander Pechtold in de serie interviews van Omroep Zeeland en de PZC met landelijke lijsttrekkers. „Het pact Polman gesloten met premier Pechtold. De vier p's." Paspoort Zaterdag Premier Pechtold die met Commissaris van de Ko ning Han Polman - ook D66 - een Zeeuws Pact sluit. Hoe klinkt dat? Nou, bij Alexander Pechtold als muziek in de oren. „Het is een ergernis als je eerst naar minister Plasterk moet om wat te vragen, dan naar Kamp en dan naar die óf die. Je krijgt nooit wat je wilt. Op 16 maart weten jullie met zijn allen vast vijf realistische punten te noemen. En dan valt er in Den Haag best uit te komen." Ja, Pechtold ziet het al helemaal voor zich. Dat hij premier wil worden, steekt hij niet onder stoelen of banken. Maar zit hij eenmaal in het Torentje, dan wil hij Zeeland best een handje helpen, be loofde hij gisteren in de ZB in Middel burg. „Want Zeeland heeft een aantal vragen aan Den Haag: hoe om te gaan met de verlieslatende kerncentrale, met rekeningrijden en tol en de ellende van Thermphos (dat iedere maand honderdduizenden euro's kost). Nu kost het veel tijd om ministers los te benaderen. Sluit onder leiding van We gaan natuurlijk niet alles doen wat Jan Peter Balkenende in die acht jaar heeft laten liggen commissaris Polman een Zeelandpact met Den Haag." Daarin moet ook geld opzij gezet worden voor een Techni sche Universiteit, vindt de D66-voor- man. „We hadden nu al samen met SGP geld willen regelen, maar de coali tie stemde tegen." Grote kans dat de VVD straks ook aan tafel zit. „Het is geen onwil van de VVD hoor", schampert Pechtold. „Ze hebben het gewoon niet goed begre pen. Als ze door hebben dat Zeeland door een Bèta College jongeren aan trekt en vasthoudt, weet ik zeker dat het gaat lukken." Balkenende Eigenlijk bestaat dat pact toch al als het rapport Balkenende? „Dat kan een mooie basis zijn. Het Rijk zal dan echt nog wel even terugduwen. Want we gaan natuurlijk niet alles doen wat Jan Peter Balkenende zelfheeft laten liggen in die acht jaar." Eens kijken wat studenten van de HZ University of Applied Sciences van hem vinden. Ze noemen hem Eurofiel, goed opgeleid en 'een beetje elitair'. „Ik vind het geen scheldwoord", reageert Pechtold. „Fiel betekent letterlijk ver liefd. Dus ze zeggen dat ik warme ge voelens heb bij Europa; ik zou zeggen wie niet?" En elitair? Als je een pak draagt en hebt gestudeerd, komt het over alsof je niet weet wat er gebeurt, nou dat weet ik wel hoor." Specialiseren Hoewel hij een lans breekt voor Zee land, komt dat woord niet één keer voor in het 170 pagina's tellende partij programma. „Staan andere provincies er wel in?", kaatst hij terug. Nu ja, er staan veel voorstellen in voor regio's waarmee het goed gaat. In Zeeland zijn veel voorzieningen verdwenen, hoe die terug te brengen? „Zeeland moet zich specialiseren. Het ziekenhuis hier bij voorbeeld is koploper als het gaat om darmkanker. Als je zorg, zorgherstel en toerisme aan elkaar koppelt, kun je als regio aantrekkelijk zijn." Dus lekker bouwen langs de kust, want dat is goed voor de economie? „Nee." Maar dat levert toch banen op? „En je verpest de kust er voor eeuwig mee. Zie dat idiote plan van dat opgespoten eiland. Eerst zou het 500 banen opleveren, nu misschien nog 200. Daar hoeven we het niet voor te doen." Nee, met plannen als Brouwersei land heeft Pechtold niets op. „Als je in Zeeland over gaat naar massatoerisme krijg je wel meer mensen, maar zal de opbrengst gemiddeld niet toenemen. We zijn nog net op tijd om Brouwers eiland tegen te houden. Want nog niet alle vergunningen zijn verleend, dus houd je poot stijf." D66 doet ook voorstellen om het be stuur te verbeteren. Zo wil D66 een ge kozen burgemeester en Commissaris van de Koning. „Het zijn de best be taalde figuren die over zeer belangrijke portefeuilles als veiligheid gaan." En als er dan een popi-jopi opstaat? „In Zeeland?", lacht Pechtold. Nou, als boerin Bertie zich verkiesbaar stelt zou Polman het best eens moeilijk kunnen krijgen. „Wie weet doet ze het hart stikke leuk. Op de mensen die belang rijk zijn, wil je toch invloed hebben?" Gemeenschappelijke regelingen vindt Pechtold een 'slechte zaak' van wege gebrek aan democratische con trole. Hoe moet het dan als gemeenten te klein zijn? „Dan moeten ze samen gaan. Er zijn gemeenten met 15.000 in woners en 0,2 fte leerambtenaar. Nie mand gaat dus achter leerlingen aan om te zorgen dat ze naar school gaan. Als je samengaat heb je een fulltime ambtenaar die dat wel kan." Moet Zeeland één gemeente worden? „Ik doe er geen dwingende uitspraken over, maar ben er wel voorstander van. Nederland had 50 jaar geleden 2500 gemeenten, nu 380. Het karakter is niet verloren gegaan. Weet wel: iedere burge meester heeft een secretaresse, er is een pand, verlichting, beveiliging. Van dat geld kun je leuke dingen doen." Het verkiezingsprogramma breekt een lans voor het NS-nacht- net. Geen woord over Zeeland. „Niet zo Calimero hè. Naar Zeeland is een nachttrein niet rendabel." Misschien wordt het dat wel. „Welnee. Ik wil iedere stem bin nenhalen, maar wel met eerlijke, realistische voorstellen. Zet erop in dat in Zeeland ieder uur een inter city rijdt en geen veredeld boemel - tje. De NS gaat erover, maar de vol gende minister kan best even hel pen om de druk op te voeren. Uh, hoe heet die man van de NS ook al weer? Oh ja, Van Boxtel." Laat die nou ook toevallig van D66 zijn... donderdag 9 maart 2017 Houd Brouwerseiland tegen nu het nog kan Jeffrey Kutterink Middelburg Naam: Alexander Pechtold Geboren: Delft, 16 december 1965 Partij: D66 Alexander Pechtold is sinds 30 novem ber 2006 lid van de Tweede Kamerfrac tie van D66. Hij is fractievoorzitter, po litiek leider en lijst trekker. Pechtold was van 31 maart 2005 tot 3 juli 2006 minister voor Be stuurlijke Vernieu wing en Koninkrijks relaties. Zaterdag is lijsttrek ker Thierry Baudet van Forum voor De mocratie te gast in de serie interviews die Omroep Zeeland, de PZC en ZB Plan bureau en biblio theek voor Zeeland houden met lande lijke lijsttrekkers. Het interview begint om 15.30 uur in de ZB in Middelburg. Het gesprek met Alexander Pechtold is vrijdag 10 maart tus sen 12.30 en 13.00 uur te horen bij het radioprogramma De Zeeuwse Kamer van Omroep Zeeland. Vanaf 16.30 uur is hij bij de omroep te zien in het televi sieprogramma Zeeland Kiest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36