II Onduidelijkheid over bebouwing bij Veerse Dam bij Hoek; boerderij uit 1902wijkt voor sluis 5 379 )9 te zien hoeveel geluk het gezin Wolfert heeft gehad. Twee gaten zaten er in de dijk op hooguit hon derd meter van de boerderij. „Voor hetzelfde geld was die vlak voor ons huis doorgebroken. Dan had ik hier niet meer gezeten." In de Nieuw Neuzenpolder viel in 1953 één slachtoffer, een meisje van ruim vijf maanden dat beneden in een wieg lag. Haar wieg sloeg om door het opkomende water. Kort voordat de hoeve gesloopt zal worden, is Wolfert met zijn zoon Henk - vernoemd naar zijn grootvader, de dijkgraaf- terug in de hoeve. Hij wil er nog eens een blik in werpen en misschien een souvenir meenemen. Wolfert loopt naar boven en gaat bij de balk staan waarop hij in de nacht Het water sloeg eerst over de dijk, vervolgens begaf die het van 31 januari op 1 februari 1953 zat als kind. Het uitzicht is veranderd. De dijk is fors verhoogd en landin waarts verschoven. „Toen kon je nog over de dijk heenkijken", weet Wolfert. „Nu zie je bij hoogwater alleen nog de schoorsteen van een schip." De Nieuw Neuzenpolder is gro tendeels geen landbouwgebied meer. Chemiebedrijf Dow ves tigde zich er ruim vijftig jaar gele den en slokte de volgens Wolfert erg vruchtbare grond op. Niet alle boeren waren daar blij mee, maar ze moesten wel weg om ruimte te maken voor de vooruitgang, zoals beeldend kunstenaar Smits begin dit jaar ook het veld moest ruimen. De sloop van 'zijn' hoeve vindt plaats in opdracht van de Vlaams- Nederlandse Scheldecommissie (VNSC) die verantwoordelijk is voor de bouw van de Nieuwe Sluis bij Terneuzen. Smits legt begin deze week het einde van een tijdperk volledig op camera vast. De steen in de voor gevel van de woning waarop 1902 stond, het bouwjaar van de boer derij, sneuvelt al snel. Jo Riemens uit Zaamslag die als laatste boer op de hoeve werkte, had de steen graag willen hebben. Smits weet niet of dat is gelukt. Hij is er zelf wel in geslaagd een aantal grote brokstukken van zijn kunsthoeve te redden. Ze krijgen een plekje in de Verbeke Foundation, een mu seum voor moderne kunst in Kemzeke vlakbij Hulst. „Je moet weer door", houdt Smits zich stoer. „Het is een tocht die ik maak. En je moet kunst ook niet willen opstapelen, als je het maar goed documenteert." En dan be kent hij„Ik trek vanavond wel even een flesje wijn open." Zo duidelijk als het 'nee' van de Noord-Bevelandse gemeenteraad begin december klonk, zo ondui delijk blijft hoe het verder gaat met de bebouwing aan de Veerse Dam. Mag Marco Doeleman van de Zeeuwse Lagune wederom met een plan komen of is bouwen in het Veerse Meer definitief geen optie meer? Van Noord-Bevelandse zijde komt voorlopig geen duidelijk antwoord. De gemeenteraad neemt nog geen standpunt in als het gaat om bebouwing aan de Veerse Dam. Dat schrijft ze in re actie op het concept van de Zeeuwse Kustvisie. Provincie, wa terschap, Rijkswaterstaat, de kust- gemeenten, natuurorganisaties, recreatieondernemers en de ZLTO hebben hierin afgesproken waar wel en niet mag worden gebouwd. De gemeenteraad neemt nog geen standpunt in als het gaat om bebouwing aan de Veerse Dam Volgens de kustvisie is bebou wing aan de Veerse Dam niet mo gelijk, maar gedeputeerde Carla Schönknecht heeft toegezegd de mogelijkheden voor de Zeeuwse Lagune te onderzoeken voordat de kustvisie definitief wordt vastge steld. „We moeten met alle partijen die de visie hebben opgesteld af spreken hoe we omgaan met de Zeeuwse Lagune, met respect voor de historie en met respect voor het huidige beleid", zo zei ze tijdens het debat over de kustvisie. Die uitspraak zorgt voor ondui delijkheid bij de gemeenteraad van Noord-Beveland. 'Het is ons niet bekend wat nu precies de strekking van de toezegging in houdt', zo schrijven de raadsleden in hun reactie. Om die reden blijft een standpunt uit. De reactie van de Noord-Beve landse raad op de concept-kustvi- sie wordt vanavond tijdens de in formatieve raadsvergadering be sproken. donderdag 9 maart 2017 PC de Scheldedijk doorbreken' Beeldend kunstenaar André Smits bij de sloop van 'zijn' hoeve. -Kees Wolfert Kees Wolfert bij de balk waarop hij als kind zat in 1953, toen de Scheldedijk doorbrak, foto peter nicolai »o«ro Ik hou van Holland o.a. bezoek aan Keukenhof 20,- korting p.p. op 10/4 5 dagen oad.nl/BENL07 5 Belgische Steden en Vlaamse Kust o.a. bezoek aan Antwerpen en Gent 20,- korting p.p. op 17/4 v 5 dagen oad.nl/BEBE02 België, Luxemburg en Duitsland incl. ontbijt, lunch en diner 5 dagen oad.nl/BELUOI Beleef mooi Twente hotel in centrum van Ootmarsum 20,- korting p.p. op 17/4 va 399 20,- korting p.p. op 24/4 5 dagen oad.nl/BENL05 'ww Boek nu op oad.nl/pzc C. 0547 28 44 88 (ma-za) of ga naar uw reisbureau •kijkopoad.niAmoiwaarden Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., exd. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. I Ellen Jobse Wissenkerke ^rfenngj.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33