Mysterie tekst Verhagen opgehelderd Dode bij schietpartij Terneuzen 3 Drama op afgelegen terrein S1 Terneuzense dood in huis gevonden EEN RIJTJE - van kinderen of familieleden. Tus sen 2005 en 2011 kwamen dit soort familiedrama's jaarlijks wel een keer voor en het gebeurde in heel de provincie. In Zeeuws-Vlaanderen verhoudingsgewijs niet meer dan in de rest van Zeeland. Dat geldt niet voor de zeventien moorden die niet het gevolg waren van stukgelopen relaties. In deze lijst valt Zeeuws-Vlaanderen in ne gatieve zin op. De afgelopen twaalf jaar werd onder de Westerschelde negen keer iemand vermoord. Op Walcheren gebeurde dat in die zelfde periode zes keer en in de rest van Zeeland twee maal. Aandacht Wat de plaats delict betreft is er een opvallend verschil tussen Zeeuws- Vlaanderen en Walcheren. Daar waar op Walcheren alle moorden in Vlissingen (4) en Middelburg (2) werden gepleegd, zijn de niet-rela- tionele moorden in Zeeuws-Vlaan deren juist niet tot de grotere stad beperkt. In Terneuzen werden twee moorden gepleegd. De andere ze ven dodelijke misdrijven vonden plaats in de hele de streek, van Sint- Jansteen tot Schoondijke. Het karakter van sommige moor den zorgt er voor dat de ene ge welddadige dood meer en langer de aandacht opeist dan de andere. De dood van de 23-jarige Gideon Ver- helst is daarvan een voorbeeld. Ver- helst werd op 30 november 2014 in Terneuzen op straat neergeschoten. De moord maakte grote indruk. De wraakacties die volgden en de drei gende sfeer rond de rechtszaken maakten dat de zaak keer op keer in het nieuws kwam. Opvallend is verder dat in Zeeuws-Vlaanderen vaker vuur wapens gebruikt zijn dan in de rest van de provincie. Toch wor den, zo blijkt uit cijfers van het CBS, in de ge meenten Terneuzen, Sluis of Hulst niet meer illegale wapens aange troffen dan elders in de provincie. Vorige jaren waren Middelburg en Vlissingen koploper in Zeeland als het gaat om illegaal wapenbezit. Henk Siersema uit Hoek was jaren geleden politieman in Zeeuws- Vlaanderen en raadslid voor het CDA in Terneu zen. Zonder af te willen doen aan het per soonlijke leed dat achter elk dodelijk mis drijf schuilgaat, relativeert hij de cijfers. „In abso lute zin zijn het kleine aantallen. Maatschappelijk gezien hoeven we ons hier niet al te veel zorgen om te maken", zegt Sier sema, die de zaken al jaren vanaf de zij lijn volgt. Een conclusie kun je volgens hem uit deze cijfers niet trek ken. „Ik zou deze zaken eerder kwalificeren als opzichzelf staande incidenten." Aanhouding voor gewelddadige dood 86-iari ■jarige Axelaar De regels zijn onlangs aangebracht in de Gasthuisstraat, boven de trap bij de Westpoortflat die leidt naar de boulevard. De tekst ('Denk niet na en laat je overspoelen. Word nat, natter, en je begrijpt ineens alles') wordt toegeschreven aan de uit Vlissingen afkomstige Hans Verha gen, winnaar van de P.C. Hooft- prijs 2009. Het initiatief wekte verbazing bij zowel Verhagen als Joep Bremmers, die onlangs zijn verzameld werk heeft samengesteld. Zij zeiden de regels niet te (her)kennen. De ini tiatiefnemer van de geveltekst, Leon Riekwell, zei eerder deze week ook niet meer te kunnen te rugvinden waar hij deze vandaan heeft gehaald. Inmiddels is hij daar wel in ge slaagd, zo liet hij gisteren weten. De regels zijn afkomstig uit een artikel dat Mario Molegraaf vorig jaar - in het themanummer van het Zeeuws Tijdschrift over 700 jaar Vlissingen - publiceerde óver Verhagen. Riek well vermoedt dat hij de tekst ver keerd heeft geïnterpreteerd. „Ik denk dat ik de vergissing maakte dat het een uitspraak van Hans is." Molegraaf kwam de tekst wel enigszins bekend voor, toen hij over de kwestie las, zegt hij in een reac tie. „Is die van mij? Blijkbaar zat het nog wel ergens in mijn achter hoofd. Goh, dat ik dat niet heb ge zien! Maar dan moeten ze er eigen lijk ook mijn naam onder zetten. Dit vind ik wel een komische ont wikkeling." Hij herinnert zich achteraf het citaat zo artikel, waarvan de geciteerde woorden de afsluiting vormen. „Daarin heb ik geprobeerd het oeuvre van Hans Verhagen samen te vatten. Het is wel erg slordig als iemand dan vervolgens tekst en ci taat zo door elkaar haalt." Volgens Molegraaf is er maar één oplossing denkbaar. „Dat bord moet gewoon weg en er moet een echte tekst van Hans Verhagen voor in de plaats komen." „Dit is ongelofelijk suf', zegt Joep Bremmers. „Als je een beetje be kend bent met literatuur, dan weet je dat dit niet de manier is waarop je met citaten omgaat." „Het is gewoon een vergissing geweest en dat betreur ik. Ik ben de laatste om iemand te willen schof feren. Ik neem mijn verlies", zegt Riekwell. Hij bekijkt nu of hij al leen de naam van Verhagen weg haalt of de complete tekst vervangt. „Dat wil ik overleggen met de ge meente. Wat mij betreft gaat alles eraf. Ik heb Joep Bremmers ge vraagd of hij in overleg met Hans Verhagen een tekstregel wil leveren die op die plek toepasselijk zou zijn." overspoelen en jé begrijpt ineens aites" Het is wel erg slordig als iemand tekst en donderdag 9 maart 2017 Grieks resiaut sectie verrieh' ruim een jaar lief fouilleren door burgen* denten tusse des. Maar er 'SCENISCHE 1 2 1 2 Toen de politie en de ambulan ciers kort daarop in het huis ar riveerden, troffen ze daar het stoffelijk overschot van de vrouw aan. De technische recherche was gis teravond nog volop bezig met het onderzoek, zodat volgens de politiewoordvoerster pas van daag uitsluitsel te geven is of de vrouw inderdaad door geweld om het leven is gekomen. De straat aan het woonerf in de wijk Oudelandse Hoeve Kats- moorden raken je meer Gebruikte wapens Vuurwapen Mes Wurging Hamer Slagen Onbekend Totaal 9 Zeeuws-Vlaanderen Walcheren Oorzaak moord Bevelanden en Tholen I Schouwen-Duiveland Ruzie Roofoverval Onbekend Gewonde en dode lijken enige betrokkenen te zijn. Geen aanwijzingen voor afrekening in crimineel circuit. terneuzen - Bij een schieiparui in hel centrum van Terneuzen is een man zondagmorgen vroeg om hei leven gekomen. Een twee de maa een 17-jarige inwoner van Terneuzen, raakte lichtge wond. Omstreeks kwart over vier zon dagmorgen kreeg de politie kort na elkaar meldingen dat er zou zijn geschoten in de buurt van de Markt Agenten troffen de lichtge wonde man aan in de buurt van de Walstraat In de Brouweru- straat werd even later een zwaar gewonde man, liggend op straat, gevondea Ambulancepersoneel verleende eerste hulp. maar kon niet voorkomen dat hij ter plaatse aan zijn verwondingen overleed. De politie wil zijn naam nog niet vrijgeven, omdat nabestaanden hem nog moeten identificeren. De lichtgewonde man is eerst per ambulance naar het ziekenhuis ge bracht, maar na behandeling di- reet ingesloten in een politiecel. Leden De politie vermoedt dat er niet meer mensen bij de schiet""*" litlaten len geb™ a"v™3enadê hond*'°plï,°'"i"' I u/orfasn 'bijgelegen uitlaatplaats aan de Eisenhowerlaan. Zijn auto, een grijze Politie zoekt meer feiten rond moord op terrein Sluiskil. ?cn 44-iarige man uit !s 8l5KI»ditend in een loods bi( Stekil gedood door een 5o-jarige man uit de gemeente Ter- h£1Z™i Dldader meldde 201 OP het politiebureau in Terneuzen H"J legde een volledige bekentenis af en is m verzekering gesteld. La ter deze week wordt hij voorgeleid WoiK re*ter_commissaris in Mid delburg Op welk tijdstip het dra- ma zich vohrok kon politiewoord voerster Mirja Vis gisteren niet zeg gen. „Ze1 hebben elkaar kort daar voor in de loods ontmoet. Ze kre gen een zakelijk geschil, waarbij de 44-jange ls omgebracht" De loods op het aigelegen bedrij. venterreai aan de Drogerijweg in Sluiskil weid volgens een uilde- rt.™ Zeetl"<l Seaports ge- wüu ^.V^PraarrbedriifBfe- u" Sluiskil De politie wilde Evenmin dit niet bevestigen kwam er antwoorcfop de vraag of de huurder van de loods de man is rL,dc 44-jarige Rotterdammer doodde. De auto waarmee de ver- ÊhlSfTerneuzen reed om Ho i aan te geven, is door her ct^ur r'ï, g genomen. Op het stoffelijk overschot van het slachtoffer wordt deze week sectie verricht. Dat wordt volgens Vis ge daan om meer feiten te verzame- taSSn* '0Cdracht VJ" door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - In een woning aan de Gouwestraat in Terneu zen is gisteravond een alleen staande moeder van drie kinde ren dood aangetroffen. Vermoedelijk is er sprake van een familiedrama, hoewel de po litie daar nog geen enkele uit spraak over kon doen. Informa tie over de identiteit van het slachtoffer kon politiewoord voerster E. Boot al evenmin vrij geven. Mensen uit de buurt schatten dat de vrouw eind twintig is. Volgens Boot kwam rond kwart voor zeven bij de politie de mel ding binnen, dat er iets mis was in de woning aan de Gouwe straat. Deze melding was se rieus genoeg van aard, om naast een eenheid van de politie met een ook personeel van de ambu lancedienst uit te laten rukken. polder werd direct na de ontdek king van het lichaam aan beide zijden met lint afgesloten voor pottenkijkers. Heel wat nieuws gierigen stroomden in de uren na het drama toe in de wijk. Volgens buurtbewoners speelde zich voor de moord in de wo ning een hevige ruzie af. Ze leid den dat althans af aan het la waai dat rond half zes uit het huis klonk. De vrouw zou in het verleden al eens mishandeld zijn geweest. Ze laat kinderen achter in de vermoedelijke leef tijd van zeven tot en met negen jaar. De kinderen werden gisteren in eerste instantie tijdelijk opge vangen door overburen. Later ontfermden ook medewerkers van Bureau Slachtofferhulp zich over de kinderen. De poli tie stelt vandaag een buurton derzoek in om nadere informa tie over het drama te verzame len. foto Wim Kooyman Uit het archief van deze krant. Het raadsel van de vermeende geveltekst van Hans Verhagen in Vlissingen is opgelost. De tekst is niet afkomstig van de ver maarde dichter, maar van au teur/vertaler Mario Molegraaf. Rolf Bosboom Vlissingen -Mario Molegraaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31