Puk (11) verrast met plek in Kinderjury Waterschap helpt bij plan Sportvisserij Nederland en waterschap Scheldestromen zijn bezig met een plan dat tot een betere visstand moet leiden. Word jij onze nieuwe collega? 'Zeeland moet zich specialiseren' Peter Wessel brengt na zeven jaar zijn dialect-cd uit In april gaan de hengelsportvereni gingen om de tafel zitten om te be palen wat de belangrijkste Zeeuwse viswateren zijn en waar volgens de hengelsporters zou moeten worden ingegrepen. Hengelsporters zagen de afgelopen jaar de hoeveelheid vis verminderen en het aantal water planten explosief groeien. Dat is een gevolg van maatrege len die waterschap Scheldestromen heeft genomen om de waterkwali teit te verbeteren, zoals het afkop pelen van de riolering. De Europese Kaderrichtlijn Water verplichtte hen daartoe. Kort gezegd is het wa ter helderder en schoner geworden. Er zitten nu minder afvalstoffen zo als fosfaat, nitraat en zware metalen in het water. Een hoog fosfaatge halte leidt onder meer tot algen- groei en maakt het water troebel. „Maar nu is het water helder en kan het zonlicht tot de bodem komen. In combinatie met een voedselrijke onderwaterbodem krijg je dan ex plosieve groei van waterplanten", verklaart regioadviseur Emiel Derks van Sportvisserij Zuidwest Nederland. „Op zich heel positief. Vissen groeien tussen die planten op, ze schuilen er, ze eten ervan. Al leen is het door die planten lastig vissen." Een ander effect - positief vanuit ecologisch oogpunt, maar niet van uit de hengelaars - is dat de visstand verandert. Er zijn meer soorten vis. De vissen die er zijn, worden groter. Maar het zijn er in zijn totaliteit wel minder. Waterschap en hengelsporters hebben als het om waterkwaliteit gaat, een andere insteek. Woord voerder Janneke Lagasse van het waterschap: „Sportvisserij Neder land heeft ons benaderd voor dit project en wij werken op zeer spe cifieke plekken graag mee met maatregelen waar zij van profite ren. Daarbij houden we wel oog voor onze eigen doelen. Dan gaat het om de kwaliteit van het water en een gezond ecologisch systeem." Bij brak en zout water speelt het Sportvissers niet per se blij met schoon en helder viswater. Waterplanten groeien er als kool probleem amper. Volgens regioad viseur Derks van Sportvisserij Zuidwest Nederland zijn er vooral problemen in Zeeuws-Vlaanderen. „Wij krijgen veel vragen en klach ten over viswater daar, maar ook over bijvoorbeeld de stadswateren van Goes en de grachten van Zie- rikzee", zegt de adviseur. „Het gaat om kleine ingrepen, zoals het extra maaien van waterplanten of het plaatsen van vissenbosconstructies onder water. In afgesloten wateren kun je graskarpers uitzetten, die op een natuurlijke manier de planten groei in toom houden." Nog deze maand zal daarmee een begin gemaakt worden. Vanuit beide organisaties wordt op de lange termijn gekeken wat de ge volgen van de maatregelen zijn. Sinds ze haar sollicitatievideo in januari instuurde was ze ongeduldig: elke ochtend keek Puk Kuiper (li) uit Oost-Souburg op haar e-mail, of er al bericht was van de Kinderboekenjury. Toch wist kinderboeken schrijver Gerard van Gemert (rechts op foto) haar gis teren in groep 8 van basisschool Het Kompas te ver rassen: hij kwam dus niet voor een bibliotheekpro ject. Hij kwam Puk het kinderboekenjury-jack met cap geven. Puk is gekozen als Zeeuws lid van de Se naat van de Kinderboekenjury. De Senaatsleden werven stemmen, schrijven een juryrapport over de vijfhoeken met de meeste stem men en reiken een prijs uit: de Pluim van de Senaat. Op li juni maakt de Senaat de twee winnaars van de Kinderjury bekend. Puk is woensdag een beetje overdonderd. Maar ze herpakt zich snel. Ze zal veel moeten lezen, maar Puk is het schoolvoorbeeld van 'in een hoekje met een boekje', zegt meester Martijn van den Aarssen. Puk: „Lezen vind ik heel erg leuk. Ik lees het liefst fantasy- verhalen. Ik vind zelf Twilight van Stephenie Meyer het leukst van allemaal." En de boeken van Van Ge mert? „Ook best leuk." Geen schijn van kans dus. De stemming is open tot en met 19 april, via Kin der jury.nl. VERKIEZINGEN: ALEXANDER PECHTOLD It ZEELAND9 donderdag 9 maart 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Viswateren te schoon voor vissers Ondine van der Vleuten Vlissingen Claudia Sondervan Vlissingen Wij zijn op zoek naar een enthousiaste: Kredietadviseur m/v Telemarketeer m/v Schadebehandelaar Zakelijk/Particulier m/v Meer weten? Kijk dan op www.dgavlissingen.nl/vacature De Graaf Assurantiën en Financieel Adviseurs Govert Flincklaan 53,4383 WB Vlissingen ZEELAND8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 29