MÉ Honkballers na winst al zeker van laatste acht Wesley Hoedt geselecteerd 25 SHORTTRACK WK ROTTERDAM Vladislav Bykanov, kandidaat voor het podium bij de WK shorttrack, zag raketten vliegen en krijgt soms opeens beveiligers met zich mee. Ondertussen traint de Israëliër al jaren in Heerenveen. Korteafstandsraketten in de verte door de lucht zien vliegen terwijl je ligt te 'chillen' en te praten met vrienden, dat kan. Dan blijf je ge woon twee keer per dag trainen op de enige shorttrackbaan die Israël rijk is. Pas als de tanks door de straat rijden, weet je dat je weg moet gaan. Voor niemand met wie hij traint is bovenstaand scenario normaal, maar voor shorttracker Vladislav Bykanov (27) was het realiteit. Thuis, in Heerenveen: „Als tiener was ik gewend aan dat milieu. Dan denk je niet dat die raket ook bij jou had kunnen landen, al deden mijn ouders dat waarschijnlijk wel." Hij is een Israëliër met zijn roots in Oekraïne. „Of misschien vooral Russische roots. In de tijd van mijn geboorte in wat nu Oe kraïne is, was alles in de Sovjet- Unie een mix." Op zijn vijfde vertrok Bykanov naar Israël. Waar zijn vader, zoon van een Joodse vrouw, zich had aangeslo ten bij het leger. Bykanov groeide op in een vallei in een van de noordelijkste steden van Israël, vlakbij de grens tussen Libanon en Syrië. Een vriendje nam hem op zijn achtste mee naar de plaat selijke shorttrackbaan. Op tien meter van het huis waar hij destijds woonde sloeg ooit een raket in. Niks aan de hand. Ja, er was meubilair ge sneuveld en ramen waren gebar sten, maar Bykanov zat met de hele buurt in een schuilkelder. Zo ging het in de jaren negentig en begin 2000. Nu is het rustig, toen was het rommelig. „Er was geen constante oorlog, maar soms wilden vijanden laten we ten: we zijn er nog. Gooiden ze een paar raketten." Elk jaar gaat hij na het winter seizoen terug naar Israël, naar zijn ouders. Mensen hebben vaak een vooroordeel over zijn land. Het klinkt gevaarlijk. Soms zelfs vreselijk. „Maar voor mij is Israël geweldig. De gemeenschap is hecht. Het eten geweldig. Het is thuis. Mensen denken dat er de hele dag bommen overvliegen. Natuurlijk is dat niet zo, dan zou ik mijn vriendin bijvoorbeeld nooit meenemen." Sinds 2009 traint Bykanov - 'Vlad' voor bekenden - bij Jeroen Otter. Eerst met een internatio nale groep in Calgary, vervolgens in Nederland, waar Otter bonds coach werd. Inmiddels woont hij samen met zijn Nederlandse vriendin Rianne, de zus van schaatser Gerben Jorritsma. Hij schaatst beter dan ooit. Op de WK in Rotterdam, die morgen beginnen, is hij een van de kans hebbers voor het podium. Otter daagt hem uit. „Toen ik ooit bij Jeroen in Calgary kwam, wist ik hoe je op een fiets moest zitten. Zitten, meer niet. Op een van mijn eerste dagen nam hij me mee naar een crazy trail. Aan de ene kant een ravijn van 50 meter, aan de andere kant een berg, het paadje om op te moun- tainbiken was tien centimeter breed. Omhoog, omlaag, naar links en rechts. Verschrikkelijk." Als Israëlische sporter wordt Soms is het irritant, je wilt je niet speciaal voelen en ook niet oncomfortabel hij anders behandeld dan zijn teamgenoten. Sinds de Olympi sche Spelen in München, waar in 2972 elf Israëlische sporters gegij zeld werden door leden van een Palestijnse terreurbeweging en uiteindelijk omkwamen, wordt de Israëlische afvaardiging bij elke Spelen extra beveiligd. Laatst, bij de EK in Turijn, kreeg hij een politieauto als escort. Agenten volgden hem overal. „Heel raar, waarom weet ik niet, dat gebeurt altijd als ik naar Italië ga. Soms is dat irritant, je wilt je niet speciaal voelen en ook niet oncomfortabel. Soms is het leuk, dan leer je nieuwe mensen ken nen." Veiliger voelt het niet per se. „Met een politieauto in de buurt lijkt de kans dat iets ge beurt groter." Maar het kan han dig zijn: die volgauto leverde een ritje op van de ijsbaan naar hotel. Hoefde hij niet te lopen. Staatloos Hij zou staatloos willen zijn, grapt hij soms. Er zijn mensen die bij elke taal een andere per soonlijkheid aannemen. Zo voelt Bykanov - vlaggendrager voor Is raël bij de Spelen in Sotsji - dat ook. Praat hij Russisch, dan asso cieert hij dat met zijn ouders. Dan draait het om respect. He breeuws is gekoppeld aan zijn vrienden. Engels, dat is de taal die hoort bij de sportwereld. Ne derlands praat hij nog niet, vindt hij. Bykanov is een perfectionist. Dat hij de taal regelmatig verstaat en wat zinnen machtig is, telt niet voldoende. Maar hij eet boerenkool en kent door ploeggenoten Sjinkie Knegt en Daan Breeuwsma zelfs Fries. Met grote grijns: „Giet it?" Maar wat hij zich uiteindelijk voelt? „Geen idee. Hou het maar op man van de wereld." Na de tweede zege, nu met 6-5 op Taiwan, is de ploeg van Meu lens al zeker van plaatsing voor de volgende ronde in Tokio. Na de relatief eenvoudige zege op Zuid-Korea (5-0) verliep het duel met Taiwan overigens niet volgens verwachting. Taiwan bleek vasthoudend, hield kansen tot in de negende inning. Toch was er ook altijd weer de dreiging van de sterke slagmannen aan Nederlandse kant. Op hen kan stevig worden geleund. Didi Gregorius - in Amster dam geboren, speler van de New York Yankees - had de meeste in breng. Hij scoorde twee punten, had drie tweehonkslagen en drie binnengeslagen punten. In de achtste inning sloeg hij Xander Bogaerts voor de gelijkmaker, de 5-5, binnen. Het werpen was vanaf de zesde slagbeurt - na een onze kere periode van Jair Jurrjens en Lars Huijer - al gerepareerd door Mike Bolsenbroek en Shairon Martis. Zo werd het weer volop mogelijk om te genieten van de aanval. In de laatste slagbeurt liepen de drie honken vol. Met nul uit kwam Jurickson Profar aan slag. Hij verdiende vier wijd, waar door het automatisch 6-5 werd. ZEIST Lazio-verdediger Wesley Hoedt maakt deel uit van de voorselectie van Oranje voor de WK-kwalificatiewedstrijd in en tegen Bulgarije (25 maart). Bondscoach Danny Blind moet Virgil van Dijk en Jeffrey Bruma missen. Blind: „Ik heb een aantal spelers, onder wie Wesley Sneijder, ook niet op de voorlopige lijst gezet omdat ze op dit moment niet too procent fit zijn. Fitheid is een vereiste." donderdag 9 maart 2017 PC 'Er vliegen niet de hele dag bommen over' Lisette van der Geest Heerenveen -Vladislav Bykanov Programma WK. Vrijdag: kwalificaties 1500, 1000 en 500 meter Zaterdag: finales 1500 en 500 m. Zondag: finales 1000 meter, 3000 meter superfinale en finales aflossing. -4 Vladislav Bykanov is een kanshebber tijdens de WK short track in Rotterdam. FOTO CORNÉ SPARIDAENS Manager Hensley Meulens heeft van het Nederlands honkbalteam voor de World Baseball Classic een eenheid gesmeed. De schaterende lach en immense vreugde van de Antillianen binnen het team worden hartstochtelijk gedeeld door de Hollanders. Theo Reitsma Seoul Voorlopige selectie Oranje: Steven Berg huis (Feyenoord), Daley Blind (Manches ter United), Jasper Cillessen (Barcelona), Memphis Depay (Olympique Lyon), Bas Dost (Sporting CP), Leroy Fer (Swansea City), Wesley Hoedt (Lazio), Vincent Jans sen (Tottenham Hotspur), Luuk de Jong (PSV), Rick Karsdorp (Feyenoord), Davy Klaassen (Ajax), Tim Krul (AZ), Jeremain Lens (Fenerbahge), Bruno Martins Indi (Stoke City), Davy Pröpper (PSV), Quincy Promes (Spartak Moskou), Bart Ramse- laar (PSV), Arjen Robben (Bayern Mün chen), Marten de Roon (Middlesbrough), Kevin Strootman (AS Roma), Jens Toorn- stra (Feyenoord), Joel Veltman (Ajax), Tonny Vilhena (Feyenoord), Michel Vorm (Tottenham Hotspur), Stefan de Vrij (Lazio), Georginio Wijnaldum (Liverpool) en Jeroen Zoet (PSV).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25