u 14 Socialisten uitgerangeerd, corruptieverdenkingen bij extreemrechts De wereld staat erbij en kijkt ernaar. In supermacht Frankrijk is de politiek verworden tot een tragisch schouwspel waar niemand nog vertrouwen in heeft. De democratie is een feest én een verworvenheid omdat de bevolking het land mee kan besturen door volksvertegenwoordigers aan te wij zen. Dat geldt zeker voor Frankrijk. Het was filosoof Charles de Montes quieu die de Trias Politica uitwerkte: de scheiding der machten zoals die grofweg sinds de Franse Revolutie, bijna 230 jaar geleden, de basis vormt van de meeste Westerse democra tieën. Wie met dat idee in het achter hoofd naar de hedendaagse politiek in Frankrijk kijkt, kan niet anders dan geschokt zijn. Frankrijk beleeft op dit moment één van de meest idi ote verkiezingscampagnes die West- Europa sinds lange tijd heeft meege maakt. Een blik op de kandidaten en op de kiezers bewijst het. De Franse socialisten beleefden in de jaren 80 en tot halverwege de ja ren 90 hoogtijdagen. De afgelopen vijfjaar regeerden ze opnieuw, maar de desillusie over president Francois Hollande is zó groot, dat geen van zijn politieke erfgenamen ook maar enige kans heeft om op het pluche te belanden. Benoït Hamon, die tegen alle verwachting in de socialistische presidentskandidaat werd, wordt in de peilingen zelfs op de hielen geze ten door extreemlinkse kandidaat lean-Luc Mélenchon. Euro Extreemrechts heeft met Marine Le Pen een kandidaat in huis die de meeste kans heeft de eerste ronde van de verkiezingen te winnen. Het zou voor haar partij, het Front Natio nal, een historische over winning zijn. Voor de Europagezinden zou het een klap in het ge zicht zijn: Le Pen wil definitief af van de euro en de Brusselse be moeienis met Franse zaken. Le Pen is het doelwit van een opeensta peling van ju ridische on derzoeken, on der meer we gens fraude met Europees geld. Het deert haar hebben gezien", zei politicoloog Pas cal Perrineau. Het klimaat wordt niet alleen bepaald door politici. Ook een blik op de Fransen zelf bewijst dat er in Frankrijk dit jaar uitzonderlijke verkiezingen worden gehouden. Van de Fransen vindt 89 procent dat politici zich niet met 'gewone- mensenzorgen' bezighouden, vindt 75 procent dat politici corrupt zijn en vindt 67 procent dat alleen de elite profiteert van de politieke beslissin gen. Oh ja, dan is er ook nog 18 pro cent die vindt dat politici doen wat ze beloven. De wanhoop en de walging druipen eraf bij de kiezers. Niet stemmen Afgelopen weekend werd een prijs uitgereikt voor het beste politieke boek van het jaar. Dat werd geschre ven door opiniepeiler Brice Teintu- rier die een nieuwe groep in de sa menleving beschrijft: de het-maakt- me-allemaal-geen-bal-meer uit-kie- zers. Die dus niet meer stemmen. Niet uit onvrede, maar uit volslagen desinteresse, opgebouwd na jaren van politieke en maatschappelijke desillusies. Iedereen die door Frankrijk reist en kiezers spreekt, ziet de treurnis op borrelen. Fransen weten niet meer op wie ze moeten stemmen. Óf ze nog wel moeten stemmen. Ze zijn hun politieke richtinggevoel kwijt. En als er dan toch moet worden gestemd, dan maar op iemand die 'nieuw' is (of lijkt) en niet bij die oude kaste hoort (of lijkt te horen) die altijd de dienst uitmaakte. Dit zijn verkiezingen zoals we ze nog niet eerder hebben gezien aanhang in het geheel niet. Le Pen behoudt haar koppositie als een wiel renner die het peloton flink van zich heeft afgeschud. Het tragische lot van Francois Fillon, die net als Le Pen van corruptie wordt verdacht en net als Hamon totaal onverwacht presi dentskandidaat werd, is inmiddels heel de wereld overgegaan. 'Schan daal bedreigt verkiezingscampagne', meldde de Amerikaanse nieuwszen der CNN onlangs over de vermeende spookbanen van zijn familie. Fillon wil presidentskandidaat blij ven, ondanks de massaal weglopende kiezers, en zijn partij Les Républi- cains, die van 1995 tot 2007 nota bene onafgebroken aan de macht was, zit nu met de handen in het haar. Dan is er nog een kanshebber: Em manuel Macron, die wegliep uit de socialistische regering en nu de eco nomie wil liberaliseren. Hij zegt niet links of rechts te zijn en wilde niet namens een bestaande partij mee doen aan de verkiezingen. Niet zijn programma, maar zijn afkeer van de anderen is vooralsnog de voornaam ste oorzaak van zijn succes. Afgeschreven De presidentskandidaten van 2017 la ten boven alles het failliet zien van 'oud links' en 'oud rechts'. Lang rege rende presidenten als Francois Mit terrand en Jacques Chirac lijken di nosauriërs uit lang vervlogen tijden. Sarkozy hield het vijfjaar vol en mocht toen vertrekken van de teleur gestelde kiezers. Hollande leek al na een paar jaar afgeschreven en heeft daarna vooral de rit uitgezeten. 'Het verloren decennium', wordt de peri ode 2007-2017 het al genoemd. En nu is de verkiezings campagne ontaard in geru zie en schandalen. Het debat gaat over spookbanen in plaats van de toekomst van het land. Het buitenland kijkt in stomme verba zing toe en zelfs Franse specialis ten duizelt het. „Het is ongeloof lijk wat we deze campagne zien gebeuren", aldus politicoloog Jean-Michel Du- comte. „Dit zijn zoals we niet eerder donderdag 9 maart 2017 PC Franse kiezers verdwalen in verbijsterende campagne Frank Renout Parijs Zelfs op de verkiezingsborden worden de socialisten op de hielen gezeten door extreemrechts, foto reuters —Pascal Perrineau T Vlnr. Emmanuel Macron, Franqois Hollande, Marine Le Pen, Franqois Fillon en BenoTt Hamon. FOTO'S AFP. PHOTO NEWS, EPA.AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 14