10 ioi zijn eigen veroazmg vesngae AD-journalist Jan Hoedeman op Scheveningen een Nederlands zeevisrecord met de vangst van een onbekende vis die in de Middellandse Zee voorkomt, de driedradige meun. Speelt de opwarming van de aarde een rol? VISKAMPIOEN Ik weet nu dat ik uit onwetend heid een zeldzame vis heb omgebracht. De smaak is echt heerlijk hin! Kom eens! Wat is dit?" Mijn hart klopt in mijn keel... Wat een rare vis heb ik zo juist met mijn hengel uit de Noordzee getrokken. Ik roep de hulp in van een van mijn vis maten, want in de eerste seconden dat de vis boven het zeewater komt, kan ik echt niet scannen wat voor beest het is. Een kleine kabeljauw? Nee, daar is de huid te donker voor. We bestuderen de vis die op de grond ligt op het noordelijke haven hoofd van Scheveningen. „Een puitaal", suggereert Shin. Dat is opmerkelijk, want de puitaal die ik vang, is meestal niet groter dan 12 centimeter. Deze is zeker 30 centime ter en nogal dik. De kleine puitaal zet ik altijd terug, maar zo'n grote wil ik wel opeten. Ik pak mijn knuppeltje en geef drie tikken op zijn kop. Toch blijft er iets knagen. Ik reali seer me dat de vis niet als een paling aanvoelde, zoals de puitaal wel doet. Deze huid voelt stroever. Thuis pak ik de Veldgids Ne derlandse Zeevissen erbij: het zou een zeewolfje of een meun kunnen zijn. Ik leg de donkerbruine vis langs de meetlat en zie dat hij 34 centimeter lang is. Er steken drie voelsprieten uit zijn kop. Maar wat is het? Het gevoel van opwinding laait weer op. Ik spring op de fiets en rijd naar vishandel Simonis. De mannen achter de vitrines van Simonis reik ik de in aluminiumfolie verpakte vis aan en ik vraag ze wat ik vanmiddag heb gevangen. Ze buigen zich met zijn vieren over de vis en komen na vijf minuten studie tot de conclusie: „Dit is een meerval." In de wonderlijke wereld onder de waterspiegel heb je geen idee wat zich er precies beweegt. Maar een meerval is een zoetwatervis, dus dat kan niet. Ik besluit de foto's van het dier te posten op Facebook. Zeevisser Arno Arkesteijn reageert op Facebook en wijst me op de moge lijkheid dat ik kans maak op een re cord. Hij vermoedt dat het een meun is. Via internet stuit ik op de Neder landse Commissie Record Zeevissen (NCRZ), waar ik het bestaan niet van kende. Na telefonisch contact met voorzitter Peter Dohmen besluit ik een 'recordclaim-formulier' in te vul len. Hij is benieuwd en ziet graag foto's van de vis die ik heb gevan gen. Zijn taxatie is dat ik moge lijk een Nederlands record heb voor de driedradige meun. In mijn keuken heb ik de vis dan al schoonge maakt. Ik weet nu dat ik uit onwe tendheid een zeldzame vis heb om gebracht. We gaan hem nuttigen, maar het is een beetje gênant. Als het inderdaad een driedradige meun is, dan is hij volgens de Veldgids Zeevis sen 'zeldzaam voor de Nederlandse kust'. De twee filets die ervanaf ko men, bakken we in de boter. Het is stevig visvlees, met een bite die tus sen de pieterman en de zeeduivel in zit. De smaak is echt heerlijk. Ik krijg Dohmen aan de telefoon: „Ik heb goed nieuws voor je. Deze claim maakt kans op een record. Het is een driedradige meun, maar dan van een andere soort dan de vis die hier in ons kustwater wordt gevan gen. Deze soort komt uit het Middel landse Zeegebied en wordt meer in zuidelijk Europa gevangen en langs de zuidwestkust van Ierland." Hij vertelt ook dat er in 2015 voor het eerst zo'n gaidropsarus mediterraneus in ons kustwater met de hengel is ge vangen. Die was 30,5 centimeter lang. Over een paar maanden gaan ze er over vergaderen. Op de derde zaterdag van januari komt de NCRZ bij elkaar om records vast te stellen. De commissie gaat niet over één nacht ijs: ze willen niet alleen foto's van de vis, maar ook twee namen van getuigen en hun te lefoonnummers. Als ik de film van de vangst terugdraai, herinner ik me vier zeevissers die erbij waren. Twee van hen kom ik het volgende week end tegen op het havenhoofd. Ste- phan Schmidt en Johnny Kottenha- gen ondersteunen mijn recordclaim. Het intrigeert me mateloos dat er op de derde zaterdag van januari 2017 voor de 47ste keer zes sportvissers met een biologie-achtergrond bij el kaar komen om naar Angelsaksisch voorbeeld de claims vast te stellen. „Het heeft twee kanten: een compe titief element en je houdt zo de di versiteit van de visstand in de Noord zee bij", zegt Dohmen. De heren zijn er snel uit. De erken ning van mijn bijzondere meun blijkt niet moeilijk: er waren er al een paar gevangen. Pas in 2016 is de vis voor het eerst op de lijst gezet. Er blijkt na mijn vangst twee weken la ter op de pier van IJmuiden nog een dergelijke meun te zijn gevangen. Die telt echter 33 centimeter, één centimeter minder dan mijn meun. Omdat er nu drie vangstmeldingen zijn, geeft de NCRZ een nieuwe soortnaam aan de vis: gaidropsaris mediterraneus. Die wordt vervolgens ook doorgestuurd naar de Konink lijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging, die alle nieuwe diersoor ten vastlegt. Voor de meeste vissen aan de Ne derlandse kust staan de records vrij donderdag 9 maart 2017 GO Hoe Jan een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10