Bezoek minister leidt tot grote rel 8 TURKIJE CAMPAGNE HIER IS ONDANKS DISCUSSIE AL BEGONNEN Het kabinet wil geen Turkse campagne in ons land - maar die campagne is al begonnen. Deze krant was er bij. „Dit is toch democratie?" Afgelopen weekend buitelden ka binetsleden over elkaar heen om één ding duidelijk te maken: de Turkse minister Cavusoglu die za terdag in Nederland stemmen zoekt om de macht van Erdogan te vergroten, komt er niet in. 'Alle ju ridische mogelijkheden' worden volgens premier Rutte en vicepre- mier Asscher verkend om het be zoek aan Rotterdam tegen te hou den. „Dit hoort niet, dit willen we niet", zei premier Rutte zaterdag in Barendrecht. Het geeft volgens Rutte 'een zeer ongemakkelijk ge voel' dat een Turkse minister cam pagne komt voeren voor een refe rendum dat 'Turkije in de verkeerde richting duwt'. Volgens vicepre- mier Asscher staat het kabinet pal voor de Nederlandse Turken die niets met Erdogan willen. „Als je kijkt naar democratie, kan Turkije wel wat leren van Nederland", zei hij in tv-programma Buitenhof. Asscher neemt op de koop toe dat de ophef de relatie met Turkije schaadt. „Uiteindelijk gaat het er over dat je opkomt voor de waarden van dit land." Volgens staatssecre taris Dijkhoff wordt de soep vast ook niet zo heet gegeten. Het Turkse dreigement om de vluchte- lingendeal met de EU op te blazen, noemde de WD'er in tv-pro- gramma WNL 'puur voor de bühne'. „Tot nu toe zijn afspraken gewoon uitgevoerd, ik ga ervan uit dat dat zo blijft." Al het protest ten spijt: Turkije weet van geen wijken. „Wij gaan waarheen wij willen en praten met onze staatsburgers", zei minister Cavusoglu zaterdag tegen het Turkse staatspersbureau Anadolu. Cavusoglu vroeg zich smalend af 'waar de de democratie of de vrij heid van meningsuiting is' waar over Nederland Turkije wat wil le ren. Asscher noemde die opmer king een 'gotspe'. „Praten over vrij heid van meningsuiting terwijl die juist op het spel staat in Turkije." Dat minister Cavusoglu van Bui tenlandse Zaken in Nederland campagne wil voeren is niet gek, want elke stem voor Erdogan is hard nodig. Op dit moment loopt Erdogan volgens vier peilingen achter: 48% stemt voor Erdogan, 52% voor zijn tegenstanders. Van de circa 400.000 Nederlandse Turken hebben er 250.000 stemrecht. Die kunnen dus van groot belang zijn. ^Vatisde B BB K oplage H ^B^J^k^B van uw ^^^B ^^^B krant V genlijk?' ^B ^B Abdul- latif Sener, de Turkse vice-pre- mier van 2002 tot 2007, wil eerst weten hoe groot zijn publiek is. Hoe meer, hoe beter, want ieder een moet horen wat hij te zeggen heeft. „Dit referendum is niet alleen belangrijk voor Turkije, maar voor de hele wereld." Sener is in Nederland om te spre ken over het Turkse referendum, dat op 16 april wordt gehouden, en waarvoor ook 250.000 Turkse Nederlanders kunnen stemmen. De peilingen voorspellen een nek-aan-nekrace, dus elke stem telt. Ook voor Sener, die fel tegen stander is van de grondwetswijzi ging die president Erdogan voor stelt. En dus is hij deze zondag middag in Rotterdam, om in een hotel een toespraak te houden voor Turkse Nederlanders. „Deze grondwet is slecht voor Turkije. En daarom kom ik uit leggen waarom mensen tegen moeten stemmen." „Ik heb inderdaad begrepen dat jullie er anders tegenaan kijken. Maar ik vind het vreemd dat mensen mogelijk geweerd wor den. Dat zou niet moeten gebeu ren. Als de veiligheid niet in het geding is, dan moeten mensen hier gewoon hun verhaal kunnen doen. Of ze nu voor of tegen de nieuwe grondwet zijn." „Weet u: op de Turkse televisie is de campagne voor het referen dum al tijden bezig. En dat volgen veel Nederlandse Turken ook. Al leen zijn die tv-zenders bijna alle maal op de hand van Erdogan. Journalisten die tegen hem zijn, worden tegengewerkt of vastge zet. Ik vind het belangrijk dat mensen niet alleen argumenten uit het ja-kamp horen, maar ook de andere kant van het verhaal." „Ik vind het overigens vreemd dat ministers uit het ja-kamp nu worden tegengehouden, en dat ik hier blijkbaar wél mag zijn. Het is niet eerlijk. En ook niet goed, want nu ontstaat de indruk dat het ja-kamp wordt tegengewerkt. Terwijl die in Turkije zo ongeveer elk tv-station tot hun beschikking hebben, en ik in Turkije bijna ner gens mijn verhaal nog kan doen. maandag 6 maart 2017 GO fe-kamp is er al De ophef over het campagne- bezoek van de Turkse minister van Buitenlandse Zaken Mevlüt Cavusoglu is uitgemond in een enorme politieke rel. Nederland is mordicus tegen, maar Turkije trekt zich daar niks van aan. Peter Groenendijk Eefje Oomen Rotterdam Peter Groenendijk Rotterdam De Nederlandse regering wil geen Turkse campagne in Ne derland. Toch bent u hier. Maar er vinden hier volgende week parlementsverkiezingen plaats. Moet de Turkse cam pagne niet beperkt blijven tot Turkije?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8