1 Lokaal 54 Terneuzen haakt met kunst in op digitale tijdperk EN 19 Direct na de laatste optocht gaat de carnavalsmarkt van start 1 Met een biertje in de hand gezellig wat nakletsen op de carnavalsmarkt in Kloosterzande, in de hoop dat een liefhebber jouw wagen koopt. Het lukte in elk geval De Boelies. Het terrein van me- chanisatiebedrijf Weemaes aan het Hof te Zandeplein in Kloosterzande staat zaterdag vol carnavalswa gens. Zondag moeten de meeste bouwers nog een keer rijden in Ossenisse en dan zit carnaval 2017 er echt op. Het is tijd om al vast 'grote schoonmaak' te hou den, 'je spulletje' te verkopen en zo de kas te spekken voor vol gend jaar. CV De Boelies hebben al vroeg hun slag geslagen. Martijn Egger- mont en lorn van den Broek, twee van de 37 man/vrouw sterke carnavalsvereniging, staan er ontspannen bij. „Ja, ja, wij kun nen er al ééntje op drinken." Limburgers uit Oostrum, in de buurt van Venray, kwamen langs, zagen de prijswinnende wagen van De Boelies en hapten toe. Volgend jaar rijdt de Kloos- terse creatie als prinsenwagen van CV Karklingels door Oo strum. Martijn en Jorn zitten er niet mee dat hun schepping he lemaal wordt verbouwd, ook al hebben ze er maandenlang hun ziel en zaligheid in gelegd. „Ze betalen er zesduizend euro voor!" De wagen kostte alleen al aan materialen het dubbele, schatten ze, maar ze zijn er in elk geval vanaf én hebben een spaar centje voor 2018. Hun 'collega's' van CV De Ze betalen er zesduizend euro voor! Snotkokers moeten dat nog maar voor elkaar zien te krijgen. Ze weten dat ze een paar handicaps hebben. In tegenstelling tot De Boelies willen zij hun solide on derstel, afkomstig van een vrachtwagen, niet kwijt en, ver telt Laurens de Rijk, 'wij gebrui ken veel foam als bouwmateri aal'. „Nogal wat bouwers vinden dat niet prettig. Het is prima spul, maar het kost best veel moeite om het eraf te halen en het is ook redelijk brandbaar." Glenn de Koek, één van de 27 Snotkokers, loopt naar de wagen, ook een mooie grote en uitge rust met de modernste snufjes. Glenn volgt de hbo-opleiding elektrotechniek in Breda. Dat komt goed van pas. Een carna valswagen is heel wat meer dan het lijkt, zo blijkt. Er zit enorm veel elektronica in. Glenn wijst op de vier goed verborgen came ra's. „Die moet je wel hebben voor de veiligheid. Je wilt als be stuurder geen lantaarnpaal om ver rijden of een toeschouwer raken." De Kloosterse bouwers kopen zelf ook van alles. Sas van Gent blijkt de bakermat te zijn van veel wagens in Klooster zande. „Zeventig procent van wat hier staat, komt oorspronke lijk uit Sas van Gent", vertelt Glenn eerlijk. Dan is de jonge Senna Meijndert één van de uit zonderingen. Hij heeft een eigen wegpiraatkar gemaakt. „Mooi toch?" Maar belangstelling is er nog niet voor. Senna's vader: „Als we hem hier niet verkopen, zetten we hem gewoon op Marktplaats." Zaterdag was de opening van de eerste tentoonstelling van 2017. Lokaal 54 is groot. Toch was er nauwelijks plek. Zo druk was het. Anna Mannaerts, die Lokaal 54 in 2014 opende na twee jaar verbou wing, was verrast. „We hebben veel werken van Zeeuwse kun stenaars deze keer. Dat helpt." Eén van die kunstenaars is Hans Oosterom uit Bruinisse. Tussen de vele klassiekere wer ken op de voorjaarsexpositie in Lokaal 54 vallen die van hem ex tra op. Hij maakt digitale kunst. En het bijzondere aan zijn bij drage aan de tentoonstelling in Terneuzen is dat die is gecombi neerd met 'traditionele' beelden van Ada Overwater, ook uit Schouwen-Duiveland. Op zijn computer maakte Oos terom afbeeldingen van haar beelden. Hij spreekt zelf trou wens liever van 'digitale creaties'. Hij fotografeerde eerst details van de beelden en ging daar ver volgens op 'een grote Apple' mee aan de slag. Het is haast onvoorstelbaar, maar 'met sommige ben ik een maand bezig geweest', vertelt hij. „Alles moet helemaal kloppen." De digitale creaties moeten worden afgedrukt. Op papier werkt niet, ontdekte Oosterom. De afbeeldingen verkleuren op den duur en zijn kwetsbaar. Hij is sinds een jaar overgestapt op een nieuwe druktechniek, het persen van de afbeeldingen op alumi nium. Oosterom: „Zo komen we steeds verder." maandag 6 maart 2017 2V Tweede leven voor carnavalswagens A Senna Meijndert op de carnavalsmarkt met zijn wegpiraatkar. „Mooi toch?" Harmen van der Werf Kloosterzande A Bart Neve, Harmke de Zwart en Laurens de Rijk (vlnr) van CV De Snotkokers op hun wagen. FOTO'S RONALD DEN DEKKER - Martijn Eggermont en Jorn van den Broek, CV De Boelies A Hans Oosterom bij één van de beelden van Ada Overwater met daarachter zijn digitale creatie ervan, foto ronald den dekker Kunst gaat met de tijd mee, ook in cultuurcafé en galerie Lokaal 54 aan de Nieuwstraat 54 in de Terneuzense binnen stad. Harmen van der Werf Terneuzen Lokaal 54 is woensdag tot en met zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur. De expositie blijft tot 23 april.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 69